Ana içeriğe git
Konu: Buna benzer vumetre için.... (1070 Kez okunmuş)

Ynt: Buna benzer vumetre için....

Yanıt #15

Olur.
Hemide gayet hoş olur.
Çünkü bu entegre bu amaç için üretilmiş. Hem içerisinde band geçiren filtreleri hem de redresörleri var.
7 kanal için uygun.

tamam hocam bende bu cevabı bekliyordum ama çoğu forumdaşım gibi yine sorunu yazanın çözümü önermesi enteresan oluyor. Bu sorunla ilk karşılaşan ben olmadığım kesin. Ya insanlar çözümü bildiği halde söylemiyor ya da kafa yormak istemiyor.  Tıpkı ekmeğin nasıl yapıldığı soran birinin ekmek fırını açmayacağı gibi... Bu biginin ya da çözümün kimseyi ekmeğinden etmeyeceği gibi... Korkmayın arkadaşlar paylaşın.

Yanıt #16
Buyur çorbada tuzum olsun aslında dahaönce paylaşacaktım ama kaybolmuş telefonda yedeği vardı Allahtan :)
Yapımı biraz  zor gibi ama fikir verebilir . Baskı devresi malzeme listesi açıklamalar forüller falan var ama ingilizce birde videosu olacaktı bulabilirsem paylaşırım

http://s4.dosya.tc/server/WIBIlj/8x10_LEDli_VuMetre_1_.pdf.html

[mergedate]1424906723[/mergedate]
pardon ingilizce değil rusçaya benziyor slav dillerinden biri olmalı :)
[mergedate]1424907044[/mergedate]
Buda videosu
http://youtu.be/SB8_FFQSNSY

Yanıt #17
Eline koluna sağlık Anahtarlamalı Güç Kaynağı Kardeşim. Durdun durdun turnayı gözünden vurdun çok teşekkür ederim. Devreyi inceleyelim isterseniz yani olay devreyi buldum yaptım olmasın. Aslında tam bir adc gibi çalışmıyor değil mi? Ne dersiniz Sayın Yamyam... Böyle nick lerle hitap etmek çok hoşuma gitmiyor ama. Bu arada adım Murat :)

Yanıt #18
Önemli değil banada beraber yapalım diye bir arkadaşım göndermişti ama sonra vazgeçti gözü korktu herhalde:)
Baskı devresini yeniden çizmek gerekebilir hoşuma gitmeyen tek tarafı orası
Bende Orhan

Yanıt #19

Önemli değil banada beraber yapalım diye bir arkadaşım göndermişti ama sonra vazgeçti gözü korktu herhalde:)
Baskı devresini yeniden çizmek gerekebilir hoşuma gitmeyen tek tarafı orası
Bende Orhan

Baskı devreyi 4, 5 günde anca çizerim de astarı yüzünden pahalı mı olur diye düşünüyorum şimdi 60-70 lira tutar nerden baksan.Matrix kullanalım desem 8x10 matrix yok bildiğim olmadı tektek lehimle...

Yanıt #20
haklısın fiyat konusuna gelince bi hesaplayayım dükkana gidince yardımcı olurum elektronik malzeme satıyorum ayrıca :)

Yanıt #21

haklısın fiyat konusuna gelince bi hesaplayayım dükkana gidince yardımcı olurum elektronik malzeme satıyorum ayrıca :)

Güzel şema ama eleman değerleri elinde mi? LED sürücü kısmı mesele değilde, Filtre kısmı çok önemli.

Yanıt #23
Anahtarlamalı güç kaynağı arkadaşımız zaten iyi bir YAMYAM :D
İki şema birleştirilebilirse çok iyi bir uygulama yapılabilir.
Önceki şemada kullanılmış olan BA3630 serisi entegre tek başına BPF ve redresör görevi görmektedir. Dolayısı ile SMPS arkadaşımızın vermiş olduğu şemadaki toplamda 9 adet 741 lerle yapılmış devrenin vazifesini görmektedir.
LM3915  bir display sürücü olduğuna göre bu devreyi de kullanıp, CD4061 in girişlerine diğer BA lı devrenin çıkışlarını bağlarsak hem daha sağlıklı bir cihaz yapmış oluruz, hem de 9 adet 741 den kurtulmuş, tek bir entegre ile işi götürmüş oluruz.
Üstelik BA 3630 un içerisindeki rectifier devreleri daha iyi yapılmış olup full wave rectifier dir.
741 li devre incelenirse çıkışlarında birer tane diyot ile işi geçiştirdiği görülmektedir.
Üstelik bu diyotların iletim gerilimleri çok düşük olmalıdır ki alt seviye sinyalleri doğrultabilsin. Aksi takdirde spectrum analizerümüz 0.7V un aşağısındaki gerilimleri doğrultamayacaktır.

Yanıt #24

Yukarda linkini veriyo elemanlar orada yazıyo

Linki görmemişim. Pardon. ;D
[mergedate]1424963604[/mergedate]

Önceki şemada kullanılmış olan BA3630 serisi entegre tek başına BPF ve redresör görevi görmektedir. Dolayısı ile SMPS arkadaşımızın vermiş olduğu şemadaki toplamda 9 adet 741 lerle yapılmış devrenin vazifesini görmektedir.
LM3915  bir display sürücü olduğuna göre bu devreyi de kullanıp, CD4061 in girişlerine diğer BA lı devrenin çıkışlarını bağlarsak hem daha sağlıklı bir cihaz yapmış oluruz, hem de 9 adet 741 den kurtulmuş, tek bir entegre ile işi götürmüş oluruz.
Üstelik BA 3630 un içerisindeki rectifier devreleri daha iyi yapılmış olup full wave rectifier dir.
741 li devre incelenirse çıkışlarında birer tane diyot ile işi geçiştirdiği görülmektedir.
Üstelik bu diyotların iletim gerilimleri çok düşük olmalıdır ki alt seviye sinyalleri doğrultabilsin. Aksi takdirde spectrum analizerümüz 0.7V un aşağısındaki gerilimleri doğrultamayacaktır.

BA3830 olması lazımdı hocam. BA3630 arattım ama alakasız şeyler çıktı.

Yanıt #25

Haklısınız hocam silisyum diyot yerine germanyum diyot kullanırsak sonuç ne olur
birde devredeki u5 ve u6 opampları lm 324 iki adet kullanılmış
BA3630 7 Kana çıkışlı gördüğüm kadarıyla bu devre 8 kanal buraya nasıl uyarlayabiliriz onu mesela bitane BA3630 bir adet de LM 741 mi kullanmamız gerekir

Yanıt #26

Linki görmemişim. Pardon. ;D
[mergedate]1424963604[/mergedate]

BA3830 olması lazımdı hocam. BA3630 arattım ama alakasız şeyler çıktı.

Doğru diyorsun. BA3830 muş. Benim gözlerden dolayı yanlış görmüşüm.

Haklısınız hocam silisyum diyot yerine germanyum diyot kullanırsak sonuç ne olur
birde devredeki u5 ve u6 opampları lm 324 iki adet kullanılmış
BA3630 7 Kana çıkışlı gördüğüm kadarıyla bu devre 8 kanal buraya nasıl uyarlayabiliriz onu mesela bitane BA3630 bir adet de LM 741 mi kullanmamız gerekir

Germanyum diyotların iletim gerilimi de 0.3-04V civarıydı sanırım. Belki de 0.2V olanları bile vardır.
0.2V olanları kullansan bile 200mV a kadar olan seviyeyi göremeyeceksiniz demektir. Ses tekniğinde full seviyenin 1V olduğu gözöüne alınırsa 0.2V luk gerilim eşiği -6 veya -9 seviyesine tekabül edecektir.
Demekki -9 seviyesi doğrultulamadığı için bu seviyenin altını sağlıklı ölçemeyeceğiz.
BA3830 7 kanallıdır. Eğer 8 kanal uygulaması yapmak istersek ilgili frekans için Mesela eksik olan frekansımız 18 KHz olsun. Bu frekans için bir band geçiren filtre ve bu frekansın çıkışını doğrultmak için bir redresör daha koymalıyız.
Ama 7 kanallı bir BPF devresi 18KHz e kadar veya 16KHz e kadar olan tüm frekansları barındırdığı için iilave 8 inci kanala bence ihtiyaç yoktur.
EQ lar dikkatle incelenirse 7 kanal EQ gerekli tüm frekansları kapsamaktadır.

Yanıt #27
1N270 Germanyum divot buldum hocam 1v 200ma yazıyor ama bahsettiğiniz gibi ses sinyali için 1v bile yüksek bi değer
Bana kalırsa 7 kanalda yeterli olur hem daha az malzeme kullanılır

Yanıt #28
İşte sizlere PRECISION full wave dedectör.

-90 db seviyesindeki sinyalleri bile doğrultabilme özelliğine sahiptir. Ben bu devreyle daha önce işyerim için profesyonel DIN PPM yapmıştım :D
Şema karışık gibi görünse de esasen tek bir entegredir ve çok küçük bir alana sığmaktadır. Bununla beraber DIN normlarını desteklediği için bir displaydeki LED'lerin sapma ve düşme (Attack & decay) değerleri ayarlanabilmektedir.
Bu özelliğinden dolayı spectrum analizerdeki led grubunun daha estetik çalışmasını sağlamaktadır. İstenirse daha yavaş veya daha hızlı bir response (erişim değeri) sağlanabilir.
Örnek PEAK göstergesi de yapacağımızı düşünelim. PEAK değeri tepe değeri ifade ettiği için daha hızlı bir erişim gerektirmektedir. Eğer PEAK göstergesini DOT (nokta) olarak konfigüre eder ve normal çalışma responsunu slow (yavaş) yaparsak spektrumumuz tepe değeri gösterebilen ciddi bir ölçüm aleti haline gelecektir.
Ayrıca tepe değeri göstergesi estetik açıdan çok beğenilen bir unsurdur.

Yanıt #29
Benim kafam  aşureye döndü. şimdi lf353 entegresini devrenin neresinde kullanacaz. 3830 entegresinden önce mi sonra mı? Birde bu 3830 entegresi 16 lira bu kadar pahalı mı doğru entegreyi mi bahsediyorum bi bakın buradan