Ana içeriğe git
Konu: LM2576HV-ADJ Akım Ayarı ve Bobin Sorunu (1436 Kez okunmuş)

Ynt: LM2576HV-ADJ Akım Ayarı ve Bobin Sorunu

Yanıt #15
Sizi şimdi anladım :)
Bakın 150 uH sarılacak olan küçük bir bobin bunu siz saracaksınız.Yukarıdaki videoda adamın tornavida ile çevirdiği mavi trimpotun hemen arkasında üzerinde 330 yazan malzeme Bu küçük olan bobin bunun biraz daha büyükleri var(yaklaşık 2 misli ) işte bunu siz sarabilirsiniz
Diğeri bobinajcınız telini sökeceği 35 volt çıkışlı olan büyük trafo Bobinajcı bunu içinden tel sökerek 12 volta düşürecek.
Yani şunun gibi bir trafo için söylüyorum
http://store.donanimhaber.com/61/1d/ab/611DABF56003E8AA05710590F876E1FE.jpg

Sanırım şimdi anladınız

Yanıt #17
@Flatron hocam. Öncelikle bu kadar uzun bir süre cevap yazdığım için özür dilerim. Kuzenimin düğünü sebebiyle güç kaynağımla pek ilgilenemedim. Malzemeleri sipariş etmiştim onlar geldi. Ayrıca bobinajcıya da gittim fakat bobinajcı trafo sökümü yapamam dedi. Ama başka bir şey yaptı. Trafonun 35V çıkışına 2 tane diyot bağladı. Diyotların anotlarına 35V u girdi. Katotları birleştirip oradan çıkış aldı. İki diyotlu tam dalga doğrultma gibi bir şey yaptı. Sonra aldı multimetre ile DC kademesin ölçüm yaptı 17 volta yakın bir değer okudu. Ama aklıma takılan bir şey var. Şimdi bobinajcı bu iki diyotla tam dalga doğrultma yaptıysa bir ortak uç almadan bunu nasıl yaptı? Bunu sordum o da ben hep böyle yapıyorum dedi. Bobinajcının yaptığını simülasyonda da denedim ama 17V gibi bir değer göremedim. Bir de bana tam 12V istiyorsan Trafonun primerine bir tane dimmer röle bağla sekonderden 12V göresiye kadar ayarla dedi. Dimmer röleyi hiç duymamıştım onu da sordum başından savdı beni :) Yani şimdi ben ne yapayım anlamadım gitti. ??? Yaptığım simülasyonuda ekledim hocam...

Yanıt #18
Bobinajcının yaptıklarını boşverin
Eğer gelen chip LM2576 ADJ HV ise 35 volt çıkışlı trafoya hiçbir değişiklik yapmadan kullanabilirsiniz.
Eğer HV değilse ve kesinlikle bu trafoyu kullanacağım diyorsanız sekonderinden tel sökmelisiniz.Bunu  bulunduğunuz yerdeki bir tv tamircisi, elektrikçi dükkanı gibi bir yerde yaptırabilirsiniz.İşlem uzun sürmez belki onlardaki 24 volt çıkışlı aynı wattaki (yada biraz daha düşük wattaki) trafoyla takas yapabilirsiniz.
Ancak trafonun sağlam olduğundan emin olun (çıkışında uygun voltajın olduğunu görün)
Eğer önce devreyi yapıp son aşamayı bu elektronikçi ile yaparsanız devrenizin sorunsuz çalışma ihtimali dahada artar.
Kolay Gelsin

Yanıt #19
Hocam ben her ihtimale karşı entegrenin HV çiplisini aldım. Yalnız 35V doğrultup kondansatör ile filtre ettiğimde 49.35V DC elde ediliyor. Bu değeri entegrenin datasheet sayfasında yazılan formüllere göre hesap yapıyorum, buradaki formüle göre bir çıkış voltajı yazmam gerekli bende 30V olarak yazıyorum ve buna göre hesap yaptığımda ve daha sonra bobin seçimi için verilen grafiğe baktığımda bobin değerini 150uH değilde 330uH olarak çıkıyor. Bu herhangi bir etki yaratır mı?

Yanıt #20
Aşağıdaki linkteki 22.sayfadaki 33.figürü yapacaksınız
Orada 150 uH lik bobin var
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/lm2576.pdf

Devreyi yaptığınızda hemen o 35 voltluk trafoyu bağlamayın.20-30 watlık bir trafo varsa onlarla deneyin voltajın potla düzgün ayarlandığından emin olun.Chipden 1-2 amper çekerek test edin.(Örneğin voltaj çıkışını 4 volta ayarlayıp  2 ohm luk wattlı bir direnci(en az 8 wattlık) yük olarak bağlayın chipin ısınıp ısınmadığını kontrol edin.
Testlerde sorun çıkmadı ise  sonra 35 voltluk trafoyu bağlayın.Voltajın 50 voltta olduğundan da emin olun.

Yanıt #21
Yardımlarınız için teşekkür ederim vaktinizi de aldım :)