Ana içeriğe git
Konu: Güvenli Sime Yüzeysel Anlatım (pdf) (275 Kez okunmuş)

Ynt: Güvenli Sime Yüzeysel Anlatım (pdf)

Yanıt #15
Hardiskler tam anlamıyla bilinmediği için elbette bu gibi tartışmalar olabilir.
Tabiiki bir HDD içeriğinin oluşturulması esasları, dosya sistemleri ve veri sıralaması gibi şeyler bizleri aşmaktadır.
Bunları işin gerçekten uzmanı olan kişiler tam anlamıyla açıklayabilir.
Aşağıdaki ekran alıntısı belki bir yol gösterebilir.

Burada dikkat edilmesi gereken bir unsur vardır.
Bir HDD içeriği incelendiğinde HDD nin kendi çöp dosyası bulunmaktadır. Bu dosya ile, windows explorer exe dosyası, (masaüstü) hemen hemen aynı teknikle incelenmektedir.
Peki bizler silme işleminde bu klasörleri silersek ne olur?
Ya da o klasör içeriğini silersek ne yapmış oluruz?
Keza sistem volume inf dosyasını da silmemiz bizlere ne kazandıracaktır?
Silinen bu klasörler yeniden yaratılırsa ortaya ne gibi şeyler çıkacaktır.
HDD içeriği tam olarak silinemiyorsa CACHE nasıl silinebilir?

Yanıt #16
Eski günlere ve sorunlara geri dönüyoruz. ::)  :o  :(
Bunlar konumuzun dışında ve başka bir konu başlığında değerlendirilmesi gereken veriler. :(
System Volume İnformation - Sistem Hacim(alan) Bilgileri dosyasının başına birşey gelirse, hem işletim sistemi açılmaz olur, hem de içindekiler GÜVENSİZ silinir. (veri kurtarma yazılımları ile kurtarılma şansı yüksektir-tecrübe ile sabit).
Silinemeyen bir veri neden silinemesin.
Windows, bir sistem dosyasını sildirmez. sildirirse de kendi ipini çekmiş olur.
Ben harddisk mühendisi değilim ama şunu net biliyorum:
Bir veriyi hızlı silersen orada kalır; üzerine veri yazdırırsan önceki verinin manyetik izlerini bozmuş olursun bu kadar basit.
Eğer MFTnin başına birşey gelirse, silinirse, kullanıcı kafasına göre içini değiştirirse, sistem sapıtacak, veri kaybı olacak, veya en iyi ihtimalle olmayan dosya orada var gibi/ olan dosya yok gibi olacaktır.
Eğer MFT silinip aynısından daha sonradan yeniden oluşturulmaya çalışılırsa, yine açılmaz ve verilere ulaşılamaz. çünkü sistem sapıtmış, ya var olan MFTyi düzenlemeye çalışıp güncellemiş ya da iyice içine etmiştir. Bu dosyanın elle düzenlenmesi bu nedenle verileri kurtarmayabilir.

O zaman veri kurtarma yazılımları nasıl veri kurtarıyoooo?
Veri kurtarma yazılımları verileri MFTden bağımsız olarak kurtarmaya çalışır. Çünkü bir zamanlar "şurada bir dosya vardı" bilgisi gitti, yerine "burası boş" bilgisi geldi. Bu durumda kurtarma programı, disk yüzeyini tarayarak ne varsa kullanıcının önüne koyar,
"al, aradığın bunlar mı?" der.
Kullanıcı bunları alır ayıklar, başka bir yere koyar. Aynı disk üzerine değil.
Bu kurtarılan dosyaların adları RS00001, RS00002........RS0000n gibi programın kendi adlandırmasıyla adlandırılır.

Niye?!

Çünkü amcam, dosya bilgileri MFTden uçmuş.
Kullanıcı dosyalarını çöpe atmış (Recycler sistem kasörü) buradan da boşalt diyerek boşaltmış,
Son anda "Anaaaaaa! ne yaptım la beeeeen?" diyerek programa başvurmuş.
Recycler'e verilen sil komutu MFTyi güncelleyerek verinin bulunduğu o diskbölümü bilgisini yoketmiş; ama bilgi o bölümde hala duruyor.

Bilginin (dosyanın) adını-soyadını, boyutunu, nerede olduğunu, doğum yeri ver tarihini, TC kimlik nosunu.... belirten bilgiler MFTde idi.
E program ne yapsın? Bulduğu bu dosyalara rasgele isimler atıyor.

İşte bu durumlar böyle...
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #17
Bu durumda...
Low-level format atılmış bir HDD ten neredeyse hiç veri kurtarılamaz.

Yanıt #18
Onursal Hocam bakın elimde çok nadir bulunabilecek , müzelik, Antika  :D  IDE 2,5 luk bir HDD var, şaşılacak bir durum ama hala aktif durumda çalışıyor.Az önce denedim. Windows XP kurulu. Dikkatli bakın HDD nin Kapasitesine. İçinde önemli hiç bir dosyam yok belki birkaç resim ,şimdilik ellimde tuttuğum için bu HDD yi silme işlemi yani teknik terimle Low level Format yapmayacağım.

L G 42 LM 620S LED TV
N E X T 10000 UHD Android Hibrit 4K
N E X T YE MACHINA 3D - ID 0001628
N E X T YE 2000 X CI PLUS
A S U S K53 SD

Yanıt #19
6GB :D  
Günümüzdeki flash bellekler görse gudururdu :))

Yanıt #20
Onursal Hocam bakın elimde çok nadir bulunabilecek , müzelik, Antika  :D  IDE 2,5 luk bir HDD var, şaşılacak bir durum ama hala aktif durumda çalışıyor.Az önce denedim. Windows XP kurulu. Dikkatli bakın HDD nin Kapasitesine. İçinde önemli hiç bir dosyam yok belki birkaç resim ,şimdilik ellimde tuttuğum için bu HDD yi silme işlemi yani teknik terimle Low level Format yapmayacağım.

Bu tip diskler işe yaramaz gibi görünseler de aslında çok kymetli olabilirler. Mesela Format atılacağı zaman Flaş bellek kullanmak yerine bu diski kurulum medyası olarak kullanmak mantıklı olabilir. İçerisinden birden fazla windows sürümü içeren medya bu HDDye alınır. Daha sonra sistem bu HDDden başlatılarak Sistem diskine kurulum yapılır. Yav flaş bellek veya DVD yerine kullanılır işte anla.

Aha da programı:
https://www.fullprogramlarindir.com/winto-hdd-indir-1-0b-cd-dvd-usb-olmadan-windows-kurma.html
 Diğer kaynaklardan da araştırılabilir.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.