Ana içeriğe git
Konu: 2x35 volt 300 waat smps yardım lazım arkadaşlar. (2440 Kez okunmuş)

Ynt: 2x35 volt 300 waat smps yardım lazım arkadaşlar.

Yanıt #15
 mosfetler den bahsediyorum isimlerini filan araştırdım netten belki bir devrede kullanılır diye hiç bir şey çıkmadı. ama soğutuculu diyotlar işe yarıyor.:D

Yanıt #16
diiyot da cok iseyarar. ama mosfet ve transistorler anca kemdi devrelerinde ise yariyor.

Yanıt #17
Smps Devrede kisa devre var mosfetleri soktum trafoyu soktum poweri bagladim anda power korumaya geciyor butun yollari kontrol ettm ama isin icinden cikamiyorum.

Yanıt #18
benim de ayni sorun var. trafoya bak. erime falan varsa..
mosfetleri degistirebilirsin, bir de enyuksek faradli kondansatore bak. sizdiriyorsa kisa devre ettirebilir-

Yanıt #19
Trafo sokuk moslar sokuk ona ragmen kisa devre var entegreler sokuk :) geriye bisey kalmadi hala kisa devre var

Yanıt #20
komdanslarabak dostum. kondanslar kisa devre olabiliyor bazen, nedenini cozemedim ama oluyor:-)

Yanıt #21
PC power supply sorun çıkartıyor. Boş kondansatörü 12V çıkışına deydirsen bile aynı sorunu yaşayabilirsin.

Daha önce yazdığımı denemek istermisin?

-12V girişine güçlü bir halojen lambayı seri bağlarsan problemi en düşük zararla tespit edersin. Herşey normal ise güç testinde direk bağlarsın.

Işık ilk anda parlar sonra sönerse ya da çok sönük yanarsa normaldir.

Yanıt #22
Yani power supplyle bu iş olmaz mı diyorsun abi. Lamba bağladım zaten sürekli yanıyor.

Yanıt #23
"bagladim anda power korumaya geciyor" yazmışsın.
Lamba var ise PS yi bu işe hazırlamamışsın ya da bir şeyler yanlış. ;)

Lambayı güç kaynağı ile yakamıyorsun demek oluyor bu. Lambanın gücü veya akımıyla güç kaynağının 12V akımı kıyaslamalı.
Mesela 50W halojen (~4A) ve güç kaynağın 8A ise:
5Vçıkışına 10ohm/5W dirençlerden bir iki tane bağlayıp rölantide çalışan motoru biraz hareketlendirmelisin.
Bu, PC güç kaynağını harici kullanmak için gerekli bilgilerden 2.sidir. (ilki yeşil ile siyah kabloyu birleştirmek)
Lamba 100W , güç kaynağı aynıysa korumaya geçmesi normal. Kart arızasını aramaya devam edebilirsin. ;)

Kolay gelsin.

Yanıt #24
   Devredeki elemanları söktüm kartı çöpe attım :D Yeniden baskı devre yapıp daha dikkatli bir şekilde tekrardan yapacağım elektroniğe fazla hızlı giriş yaptım sanırım. Mesleğim kalıp ve makine tasarımcılığı konuya yabancıyım. Ama hep elektroniğe merakım vardı. Amfiyi yaparken hiç sıkıntı çekmedim. tek seferde çalıştı. LM3915 Vumetre yaptım oda çalıştı ama bu smps olayı biraz daha karmaşık ve teknik bilgi gerektiren bir olay. sence abi bir süre smps olayına ara verip daha basit devreler üzerinde kendimi geliştirmeli miyim yoksa inatla denemeye devam mi etmeliyim. Günümün yarısı araştırmakla geçiyor. Fakat çok yol aldığım söylenemez.

Yanıt #25
yapmaya çalıştıgınız devre nerede? ben mi göremiyorum

Yanıt #26
Bahsi geçen devre bu

Yanıt #27
sorun neydi ?  nasıl bir sıkıntı oldu ?
yapıp söktügünüz devre bumu ?

entegrenin 11 ve 14 nolu bacaklarından cikan 1k direncler çok yüksek değer.   yine o 1k direnclere baglı 22k direncleride 10k olarak kullanın.  1k direnc yerine 12-20 Ohm direnc kullanın.

entegrenin 10 nolu bacagına giden hatla ilgili anlayamadıgım bişey var.  ps-on 5 volt oldugu zaman entegre shutdown yapıyor sanki.

Yanıt #28
Evet yapip soktugum devre bu.sorun kisa devre var mosletleri yakiyor. Moslari cikarttim kisa devre var trafoyu soktun yine kisa devre var.yani ben bu isi beceremedim kisa ve öz tam 1 hafta ugrastim fakat sorunu cozemedim acikcasi ayni semayi tekrar basip denesemmi yoksa baska bi devreyemi yonelsem kararsizim.

Yanıt #29
kısa devre nerede var?   nere ile nere arasında kısa devre var yani.