Ana içeriğe git
Konu: 2x35 volt 300 waat smps yardım lazım arkadaşlar. (2440 Kez okunmuş)

2x35 volt 300 waat smps yardım lazım arkadaşlar.

Günaydın ;

Arkadaşlar 2 sc 5200 ve 2 sa 1943 çifti kullanarak yapmış olduğum 250rms mono amfi için smps yapmam gerek 2x35 volt  300 waat şema konusunda kararsız kaldım elimde bir kaç şema var. Tavsiye edebileceğiniz Bir devre varmı. herkeze iyi çalışmalar kolay gelsin.

Ynt: 2x35 volt 300 waat smps yardım lazım arkadaşlar.

Yanıt #1
Biraz sakin düşünelim.
Smps çıkışı 2x35V ifadesi doğru değildir. Doğrusu +/-35V şeklindedir. Yani simetrik 35 volt DC olur.
250W / 4 ohm çıkışlı simetrik beslemeli amfi hoparlöre 250Wrms uygulaması için DC beslemesi en az kaç volt olmalıdır?
Yaklaşık 32Veff ile sinüs oluşur, bu gerilimin Vmax. yani tepe değerinden büyük DC kaynak gerekir. Yani 45volttan büyük simetrik besleme gerilimi gerekir.
Eğer tamircihasan ın devresini yaptıysanız simetrik 50V besleme gerektiğini biliyorsunuzdur.

Sonuç olarak size +/-50Vdc çıkış voltajı olan smps gerekiyor, doğru mu?

Güç için bir giriş yapayım fazla uzamasın. Bu amfinin verimi %60 ~%66 arası olabilir. AB sınıfı olduğunu tahmin ederek hesabı %60 alalım, sorun çıkmasın. Küçük bir orantıyla amfine 400W güç girmezse 250W çıkmaz diyebilirim.

Yani istediğin şey aslında sana lazım olan şey değil. ;) 
Bu durumda tavsiyeler değişir. Öncelikle smps trafosunu hazır (PC güç kaynaklarından sökerek) mı kullanacaksın, sıfırdan nüve alıp kendin mi saracaksın? Trafoda sorun yaşamazsan internette dolaşan pek çok devre işini görür. ;)
Sen tercihlerini belirtirsen bizler yönlendirme ve yardım için elimizden geleni yaparız.

Kolay gelsin.

Yanıt #2
Öncelikle ilginiz için teşekkürler elektronikçi değilim aday adayıyım desem yerim olur yaptığım ilk devre kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Evet devre tamirci hasanın  250rms olan devresi. ac dc karıştırmışım acemilik. evet bana gerekli olan +/-50 v dc  waat konusunda hiç bir fikrim yok. trafo sarabilecek deneyime henüz sahip değilim. ei 33 ve ya ei 28  trafo kullanma düşüncesindeyim. Hangi devreyi yapacağıma daha doğrusu benim gereksinimimi karşılayacağına karar veremedim. Ne istediğini bilmemek kötü :D 

Yanıt #3
O zaman aynı adresten "oto anfisi yapacaklar için 150-600-1200w smps" konusunu inceleyin. 600W olanı yapabilirsiniz.
Bu arada 41 plaka mı?

Yanıt #4
Aynen plaka :) teşekkürler  sizinde kocaeli sanirim profile baktim .
[mergedate]1418637125[/mergedate]
Günaydın.  benim yaptığım amfinin üzerinde doğrultma var. smps devrelerinin üzerinde doğrultma var. Dün malzemeleri aldıktan sonra fark ettim. hali hazırda kondansatör ve diyotları almış bulundum. kullansam sıkıntı olur mu? smps  başka devrelerde de kullanırım belki. Yani dc akımı tekrardan diyotlardan geçirip filitre kondansatörlere doldurmanın artısı eksisi var mıdır.?

Yanıt #5
Devreleri olduğu gibi kurup çalıştırabilirsiniz.
Smps deki diyot ve kondansatörün işini amfi kartındakiler yapamaz, amfi kartındaki diyot ve kondansatörlerin gerekliliği kalmaz. Ters bağlamaya karşı korur, kabloda oluşacak kayıpları azaltır... Bir tek ilk andaki çekilen akımı arttırır onun dışında kötü bir durum yok.
Amfi üstündeki 4 büyük kondansatörden ikisini takmayabilirsin. ::) Ya da tak gitsin. ;D
Kolay gelsin.

Yanıt #6
amfi katindaki kopru diyot ve kndansatorler yamyam abiden de onay alinarak gurultu olusturdugu kesinlestirildi:-)  onlari kaldirip yerine daha kucuk birer kondansator takabiirsin eger gurultu gelirse. yoksa elleme

Yanıt #7
Bunu öğrendiğim iyi oldu :D teşekkürler

Yanıt #8
boyle demekle olmuyor dostum. denedi isen sonucu yaz ki millet de ogrensin dedidim dogru mu yanlis mi? ben her denedigimi yaziyorum ki yanlisimi millet tespit etsin akil versin:-)

Yanıt #9
       Tabi ki sonucu paylaşacağım. henüz smps bitmedi bu aksam denerim bir aksilik çıkmazsa sonucu paylaşırım. Ben elektronikle  2 ay önce hiç alakam yoktu sadece ilgi duyduğum için hobi olarak başladım. bildiğim her şeyi forumlarda insanların yapmış olduğu paylaşımları okuyarak öğrendim. Daha doğrusu öğrenmeye çalışıyorum. Eğer benimde yaptığım bir paylaşımla arkadaşların işe görülecekse ne mutlu bana :D

Yanıt #10
ben 8 yasindan beri tandigim her ystanin yakasina yapisip bildiklerini ogrendim:-)  elimde bir oda dolusu amfi, guc kaynagi pc parcasi ne ararsan var. yillardir entegre haricibir sey almiyorum hep cikma parca kullaniyorum:-)

Yanıt #11
         Ben çaylak olduğum için baya para harcıyorum malzemecilere. :)   powerların parçalarını söküyorum içinden çıkan mosfetleri filan aldım ama ne işe yarar bir fikrim yok :D Sakla samanı gelir zamanı diyorum içimden :D

Yanıt #12
mosfetlazim olmuyor kondansator ve direnc ise her ise yarar.

Yanıt #13
     Smps de kullanılsaydı çok iyi olurdu. :D

Yanıt #14
kondansator mu kondansator her yerde kullanilir:-)