Ana içeriğe git
Konu: XBMC, Xbuntu Media Centre. (355 Kez okunmuş)

Ynt: XBMC, Xbuntu Media Centre.

Yanıt #15
bu, bilgisayara kurulan çok küçük bir işletim sistem(cik)i. TV menüsü gibi birşey. hurda bir bilgisayarı TV ye bağlayıp değerlendirebiliyorsun. bilgisayara kurulan program versiyonu da mevcut.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #16
hımm.
bu işi nero da wmplayer de yapıyor:)
ama az zahmetli.

Yanıt #17

onur bey,
yukarıda tavsiye ettiğiniz sistemi dün akşam denedim.

sistem oldukça güzel ve boyut olarak minimum olmasının yanında diğer linux sürümlerinde olduğu gibi hem yüksek bir donanım istemiyor, hem de live olarak çalışıyor.
hem görünüşü çok şık ve kullanıcı dostu,
ve hemde (bence en güzel yönü) slax gibi flaş bellekten çalışabiliyor. film ve müziklerini flaş içine atıp live olarak çalıştırarak istediğin donanımda çalıştırıyorsun.

yalnız;
snapshot alma özelliğini bir türlü çözemedim. "print screen"e basınca fotoğraf makinesi gibi "şıkıdık" diye bir ses geliyor ama kayıt klasörünü bulamadım. resimlerimde yok, orada yok, burada yok... ilk bastığımda bir menü açıldı ve hedef gösterdim ama nedense bir türlü olmadı. değilse görsel ekleyecektim.

eski bilgisayarlar için çok hoş ideal bir media sistem...

Snapshot özelliğinin kullanılabilmesi için harici programlar gereklidir.
Bu programlara örnek, windows tabanında PAINT, linux tarafında ise get snap gibi onlarca program sayılabilir.
Bu tür mini programlar olmadan ekran görüntüsünü HDD'e kaydedemezsiniz. Bu yüzden XBMC sürümünü tek başına yüklemişsen ekran alıntısı yapamazsın.

Yanıt #18
Güncel.

Bu yazılım "kodi" olarak ad değiştirmiştir ve bazı/birçok fonksiyonları geliştirilmiştir. İmkanım olursa bununla ilgili bir tanıtım videosu yapacağım.
indirme:
http://kodi.tv/download/
ana sayfası:
http://www.koditr.net/kodi/kodi-nedir/
yazılım olarak sisteminize kurulabildiği gibi kodibuntu adıyla işletim sistemi olarak da kurulabiliyor. 64bit sürümü bulunuyor.

yazılım olarak kurulabilen halinin,

windows
MAC
linux
android ve
IOS sürümleri bulunuyor.

oldukça gelişmiş bir yazılım olup hi-fi ve surround ses sistemi olan arkadaşlar varsa bu yazılım ile filmlerden büyük keyif alabilmeleri mümkündür...
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #19
Kodi namıdiğer xbmc veya enna media center için mpd client eklentisi tavsiyemdir, mpd server ile müziklerinizi en kaliteli şekilde dinleyebilirsiniz:

''Eğer 386BSD ben Linux'a başladığımda var olsaydı, Linux büyük bir olasılıkla olmazdı."
........................Linus Torvalds..........................