Ana içeriğe git

Konu: Ayarlı güç kaynağı projeme devam ( 0 - 30 volt 0 - 10 amper ) (9404 Kez okunmuş)

• serkan_48
  • [*][*][*][*][*]
Ayarlı güç kaynağı projeme devam ( 0 - 30 volt 0 - 10 amper )
Arkadaşlar merhabalar.
Uzun zaman önce başladığım projem işlerim nedeniyle yarım kalmıştı. Şu günlerde işlerimi hafiflettim kışta geliyor daha çok vaktim olacak. Bu süreçte bir iki düşündüğüm projelerimi hayata geçirmek istiyorum. Destek , yardım ve yorumlarınızı esirgemeyeceğinizi düşünüyorum.

Düşündüğüm proje için elimdeki bir kaç temel malzemeyi kullanarak başlayacağım. İlk öncelikle transformatör ile giriş yapalım. Elimde etiket değerleri 2 x 13 volt 600 watt yazan simetrik çıkışlı bir trafo var. Hesaplarıma göre nüve kesit alanının karesini aldığımda 500 watt civarında değer çıkıyor. 500 watt olarak hesaplasak çıkışları seri bağladığımızda 500 / 26 = 19 amper verebilecek güçte bir trafo. Ben ise bu trafodan 0 - 30 volt DC 10 amper alabileceğimi umuyorum.

Transformatir resmi ve şeması şu şekildedir.

• Son Düzenleme: 14 Ekim 2014, 21:14:09 - serkan_48

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Ynt: Ayarlı güç kaynağı projeme devam ( 0 - 30 volt 0 - 10 amper )
Yanıt #1
şimdi ben de birşey söylerdim ama önceki yazıda arkadaş trafoyu yaktıktan sonra karışasım gelmiyor ;D

"400 watt olarak hesaplasak çıkışları seri bağladığımızda 400 / 26 = 15 amper verebilecek güçte bir trafo. Ben ise bu trafodan 0 - 30 volt DC 10 amper alabileceğimi umuyorum. " demişsin. ben de öyle umuyorum :)

anasayfamızda programlar kısmında nüve kesitinden tutu tel çapına çeşitli hesaplama olanakları olan trafo hesabına dair küçük programlar var. takıldığın yerde onlara da başvurabilirsin hatırlatayım.

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #2
Ben o trafodan o kadar akım alabileceğini düşünmüyorum ya neyse. Artık yapımcıların işine karışmayayım.
Trafo kesiti hesaplanırken NÜVE kesiti baz alınmalıdır. Buradan görüldüğü kadarıyla 5X5=25cm2 lik bir nüve kesiti (en fazla) hatta 5X4=20 gibi görülmektedir.
İkinci olarak ise trafonun gücü sekonder sargıya verim oranında yansıyacaktır. Her tarafı yamulmuş ve pırtılar giymiş bir trafonun verimi %99 olmaz da artık oraya da karışmayalım.

Ayrıca:
26V çıkışlı bir transformatörden 30V gerilim elde edemezsin. Edersin ama bu kandırmaca bir gerilim olacaktır. En küçük yüklenmede gerilim yine 26V a düşecektir.
Üstelik regüle devresinin çalışması için de birkaç kuruşa.. PARDON birkaç volta ihtiyaç duyacağımıza göre Gel anlaşalım.
Sen bu trafoyla efendi efendi 23-24V tam regüle gerilim alabilecekmişsin gibi davran. Sonra darılıp küsmesin ;D

• serkan_48
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #3
0 - 24 volt 10 amperede razıyım abi bunu bilerekte yola çıktım. :D 10 amper alayımda gerisi sorun değil.

Trafonun şeklinin bozulmasının nedeni sökerken biraz hırpalamam yüzünden. Dışına bakalit gibi bir malzeme dökülmüştü bu bir havuz aydınlatma trafosu idi. Ağır şartlarda uzun süre çalışacak bir trafo.

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #4
eğer 24e razıysan iyi bir ayarlı güç kaynağı olur.

geçenlerde dükkana uğrayan bir eskiciden 3TL ye bir adaptör aldım. böyle ağır, plastik kutusu açılmamış birşey. çıkış: 16V-2,5A AC yazıyor. "made in germany".  ubunda laptopların soketine benzeyen bir soket var. ne adaptörü olduğunu çözemedim ama ben de onunla ileride 12-13V bir güç kaynağı yapacağım.

• serkan_48
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #5
o adaptör smps olabilir.

• memleket
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #6
500 W bir invertörde yapabilirsin. dağda bayırda 12 volt araba aküsü ile bir kaç cihaz çalışabilir...

• serkan_48
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #7
Evet inverter yapmak içinde güçlü bir trafo ancak şimdilik bir güç kaynağı ihtiyacım olduğu için önceliği buna yönelttim. Belki ileride aynı trafodan bir tane daha ayırdım onunla bir inverter yapabilirim.

• ApoAtes
  • [*][*][*][*]
Yanıt #8
@serkan_48 çalışmanda amacına ulacağını umuyorum ve şimdiden kolay gelsin diyorum :))
@memleket elinde iyi bir invertör devresi var mı acaba ? :)) Öyle 3-5 gün çalışacak değil de hani uzun süre dayanıklı birşey yapabileceğimiz bir devre :))
Mutsuzlukta güzel, mutsuz eden sensen.

“Unuttum” dediğiniz anda herhangi bir şeyin size onu hatırlatması...

• memleket
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #9
Elimde öyle bir devre yok ama, bahsettiğin şekilde uzun süre çalışacak bir inverter için, çekilen akım, kullandığın trafonun watı ve kullandığın akünün amper değeri bunlar süreyi etkileyen en önemli etkenler...

Burda yapılmış örneği var. ilgilenirsen...

http://320volt.com/sg3524-dc-ac-inverter-projesi-250w-5000w/
  • Son Düzenleme: 15 Ekim 2014, 00:14:09 - memleket

• serkan_48
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #10
Projemde "Elektor December 1982  ' Precision PowerSupply'  devresini kullanacağım.

Şeması aşağıdadır. Bu devrede maksimum gerilim ve maksimum akım hesabını yapabilirmiyiz. Dirençleri nasıl hesaplıyoruz? Elimde dökümanı var ancak Ne Türkçe nede İngilizce. Bir türlü okuyamadım anlayamadım.

• Son Düzenleme: 15 Ekim 2014, 00:20:00 - serkan_48

• memleket
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #11
Bu da güzel bir devreye benziyor...

ve burada

http://elektrobilim.blogspot.com.tr/
  • Son Düzenleme: 15 Ekim 2014, 09:32:56 - memleket

• Flatron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #12
@memleket

Teşekkürler
  • Son Düzenleme: 15 Ekim 2014, 17:51:46 - Flatron

• stk4221
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #13
ayni devreden yaptim fakat calistiramadim
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #14

500 W bir invertörde yapabilirsin. dağda bayırda 12 volt araba aküsü ile bir kaç cihaz çalışabilir...

kararımı verdim ben elimdeki trafoyu inverter yapmak için kullanacağım. teşekkürler.
sekan adaptörü söktüm içinden büyük bir trafo çıktı. doğrultma devresi yok. üzerinde dediği gibi AC çıkış. anasayfamızda bazit inverter var: basit flip floplu ;D