Ana içeriğe git

Konu: Transistör soğutucu temini (575 Kez okunmuş)

• serkan_48
  • [*][*][*][*][*]
Ynt: Transistör soğutucu temini
Yanıt #15

Deldiğiniz soğutucunun arka tarafının bir resmini koyabilirmisiniz? Transistörün monte edildiği taraf değil, bacaklarının çıktığı yerin..

Elimdeki soğutucunun ölçüleri aşağıdaki gibi

Resmi ise buna benziyor. Şu an telefonumu bilgisayara bağlayamadığım için resmini çekip foruma yükleyemiyorum. Ama soğutucu bu resimdekine çok benziyor.

• asma
  • [*][*][*][*][*]
  • Genel Moderatör
Yanıt #16
Yazık etmişsin. ;D 
TO-3 için özel dizaynlar vardır ve delikli olanları da vardır. Eğer kasaya , dizaynına yukarıdaki gibi yakışıklı bir soğutucu uygun ise tek yapacağın L profil alıp güzelce delmek. Bir yüzüne transistörleri dizersin, diğer yüzünü macunlayıp soğutucuya bağlarsın.
Bir örnek resim:

İkincisi: (resimdeki profil daha sonra büyük soğutucuya bağlanır)
http://320volt.com/lm338k-ile-5-amper-ayarli-guc-kaynagi/

Özel ve güzel dizayn için link ekliyorum, 3055 için soket bile veriyor yanında :)

http://www.ebay.com/itm/1pc-Aluminium-Heatsink-AK109-L-100mm-TO-3-x2-size-100x101x25mm-Black-Socket-/131204077777?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e8c5f58d1

Kolay gelsin.
  • Son Düzenleme: 13 Ekim 2014, 16:21:50 - asma

• serkan_48
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #17
Yukarıdaki uygulamayı görmüştüm ancak ısı transferini zorlaştıracağı için uygulamak istemedim. Transistörü direkt soğutucuya monte etmek en iyi çözüm diye düşündüm.

Acaba çokmu kuruntu yapıyorum transistörler ısınacak yanacak diye :(

Bir soğutucum bile yok
anlıyor musun
hadi gülümse

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #18
transistörlerin üzerine kurşun dök... ama nazar değmesin diye değil ;D; iyice kaplayıp ısısını emsin diye. sıvı haldeki kurşun, transistörlerin şeklini alarak tamamını kaplayacak, ve sımsıkı tutacaktır. uygun bir kalıp hazırlayıp kanatlı da yapabilirsin.

UYARI: DENENMEMİŞTİR! ;D şaka maka gikir fikirdir...
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

• serkan_48
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #19
Tekrar denicem bu sefer daha dikkatli olucam