Ana içeriğe git
Konu: Akü şarj devresi hakkında (1398 Kez okunmuş)

Ynt: Akü şarj devresi hakkında

Yanıt #30
  bu  devrede kondansatörleri multilayer demişş ben norm  kullandım  sıkıntı olurmu
[mergedate]1431273200[/mergedate]
şeması
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

Yanıt #31
Merhaba arkadaşlar. Buz11 devresini yaptım çalıştı fakat deneme amacıyla kutupları anlık ters değdirip çekince birşey oldu ve şuan çıkışta voltaj yok. Sizce ne arızalanmış olabilir? Bu arada çıkışları akü bağlayıp kontrol ediyorum. Teşekkürler.

Soğutucuyu sökünce gördüm buz11 patlamış. Bu kadar anlık bir sürede patlamaması lazım güvenilir sağlam bir siteden aldım sahte olabilir mi? Ayrıca buz11a kullandım sıkıntı olur mu?

Yanıt #32
Merhabalar forum sakinleri. Ben de 12v kuru akuleri sarj etmek icin arayistayim. Skyrc imax adlı bir balans sarj yapan, ayrıca cok sayida ve cesitte pili sarj eden bir cihaz var. Original SKYRC IMAX B6 MINI Balance RC Charger/Discharger For RC Helicopter Re-peak NIMH/NICD Aircraft Power Adpater(optional)
 http://s.aliexpress.com/Afu6ZVZZ
(from AliExpress Android)

Sizce bu cihaz 12v aküyü de sarj eder mi? Kuru akulerin mantığı hangi pil türüne benzer? Veyahutta tamamen farklı bi yapısı mı var? Ben araştırmaya devam ediyorum.

Bu arada bir sey daha aliexpreste aku sarj devresi buldum. Baya ucuz da. Ne kadar işe yarar bilemem tabi.

Hot Selling XH-M601 Battery Charging Control Board 12V Intelligent Charger Power Control Panel Automatic Charging Power
 http://s.aliexpress.com/zmiMJRrI
(from AliExpress Android)

Yanıt #33
kuru aküler ile kuru piller birbirine karıştırılmamalıdır.
Her pil ve akü türünün kendine has şarj ve deşarj eğrileri vardır.
Pil doldurmak için o pile en uygun şarj cihazı; akü doldurmak için ise o aküye en uygun şarj cihazı kullanılması daha uygun olur.
Burada akü ve pillerin sığalarının bilinmesi gerekir. Ayrıca akü ve pil etiketleri de okunmalıdır. Burada gerekli değerler genellikle verilir.
İşin teknik kurallarında bir bataryanın (akü ya da pil) şarj akımı üzerinde yazan sığa değerinin onda biridir diye bilinir. Mesela bir akü üzerinde 12V-60Ah yazıyorsa, 17-18Volt 6Amper ile şarj edilirse bu şarj akımına "normal şarj akımı" adı verilir. Şayet verilecek akım, bataryayı hızlı doldurmak amacı ile normal şarj akımından daha yüksek bir değer seçilmişse bu defa bu şarj akımına "hızlı şarj akımı", bu olaya da "hızlı şarj-quick charging" denir.
Şarj işlemi, batarya dolduktan bir süre sonra durdurulmalıdır. Değilse batarya ya da pil, aşırı şarj - over charge durumuna girerek zarar görür; hatta batarya içinde gaz sıkışması oluşarak patlayabilir. Lityum iyon pillerde şarj pil dolduktan bir süre sonra değil, derhal kesilir ve asla tampon şarj işlemi uygulanmaz.

Linklerde bahsettiğiniz ürünler hakkında bilgim yok. Ancak alınıp denenerek sonuca ulaşılabilir. Şarj işlemini takip etmeniz (öçlü aletleri bağlayarak başında beklemeniz) şartıyla standart bir trafo ve doğrultucu devreyle de aküler şarj yapılabilir. Burada anlamanız gereken şey, bataryanın etiketinde belirtilmiş en yüksek şarj akımını aşmamanız ve şarj sonunda akımı kesmeniz, ayrıca kullanım esnasında derin deşarja- deep discharge neden olmamanızdır.

Kolay gelsin.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #34
kuru aküler ile kuru piller birbirine karıştırılmamalıdır.
Her pil ve akü türünün kendine has şarj ve deşarj eğrileri vardır.
Pil doldurmak için o pile en uygun şarj cihazı; akü doldurmak için ise o aküye en uygun şarj cihazı kullanılması daha uygun olur.
Burada akü ve pillerin sığalarının bilinmesi gerekir. Ayrıca akü ve pil etiketleri de okunmalıdır. Burada gerekli değerler genellikle verilir.
İşin teknik kurallarında bir bataryanın (akü ya da pil) şarj akımı üzerinde yazan sığa değerinin onda biridir diye bilinir. Mesela bir akü üzerinde 12V-60Ah yazıyorsa, 17-18Volt 6Amper ile şarj edilirse bu şarj akımına "normal şarj akımı" adı verilir. Şayet verilecek akım, bataryayı hızlı doldurmak amacı ile normal şarj akımından daha yüksek bir değer seçilmişse bu defa bu şarj akımına "hızlı şarj akımı", bu olaya da "hızlı şarj-quick charging" denir.
Şarj işlemi, batarya dolduktan bir süre sonra durdurulmalıdır. Değilse batarya ya da pil, aşırı şarj - over charge durumuna girerek zarar görür; hatta batarya içinde gaz sıkışması oluşarak patlayabilir. Lityum iyon pillerde şarj pil dolduktan bir süre sonra değil, derhal kesilir ve asla tampon şarj işlemi uygulanmaz.

Linklerde bahsettiğiniz ürünler hakkında bilgim yok. Ancak alınıp denenerek sonuca ulaşılabilir. Şarj işlemini takip etmeniz (öçlü aletleri bağlayarak başında beklemeniz) şartıyla standart bir trafo ve doğrultucu devreyle de aküler şarj yapılabilir. Burada anlamanız gereken şey, bataryanın etiketinde belirtilmiş en yüksek şarj akımını aşmamanız ve şarj sonunda akımı kesmeniz, ayrıca kullanım esnasında derin deşarja- deep discharge neden olmamanızdır.

Kolay gelsin.

Teşekkür ederim seron hocam. Devreyi alıp deneyeceğim gelince.

Yanıt #35
Elektronikte en sevmediğim konu bu sarj devreleri, uğraştığına değmez.

Kuru akü için bu tip araç regülatörü yeterli olur sanırım :

https://www.parlakoto.com/tr/elo-051001-regulator-a-tipi-12v-buyuk-eski-tip.html

Ayrıca Turnigy markasını da araştırabilirsin..
Forum yazışmalarında noktalama ve yazım kurallarına dikkat edelim.
Türkçe'mizi koruyalım!!!

Yanıt #36
Elektronikte en sevmediğim konu bu sarj devreleri, uğraştığına değmez.

Kuru akü için bu tip araç regülatörü yeterli olur sanırım :

https://www.parlakoto.com/tr/elo-051001-regulator-a-tipi-12v-buyuk-eski-tip.html

Ayrıca Turnigy markasını da araştırabilirsin..

Turnigy e bakmistim biraz pahali gelmişti sanki. Bu arada aliexpresste saticinin birisi imax b6 lar icin sarj ediyor kuru aküyü  demiş. Almayi ve denemeyi düşünüyorum açıkçası. Türkiye de cok pahali bu cihazlar.