Ana içeriğe git

Konu: Akü şarj devresi hakkında (1206 Kez okunmuş)

• serkan_48
  • [*][*][*][*][*]
Ynt: Akü şarj devresi hakkında
Yanıt #15
Dirençte sorun yok. Siz yolları kuvvetli bir ışıkta kontrol edin. Birde benim dikkatimi çeken bir nokta var.

Şemada entegrenin 7 nolu bacağı boşta bir yere bağlanmamış ancak sonraki devre resminde 7 nolu bacak 6 nolu bacakla şaselenmiş.

Sadece dikkatimi çekti sizde kontrol edermisiniz. Şema ile uygulama arasında fark var.

Yanıt #16
@serkan 6 ve 7 nolu bacaklar birlesik zaten uyari vermis birlestirin diye.Dikkatli bakarsan spcb birebir  kodlarina kadar ayni yaptim yani r1 semada neredeyse benimkindede orada.Az once dikkat ettim 1w direnc projede 150 ohm ben ise  150k takmisim.:-) onun yerine nedeolsa yuk yok normal iki direncle 150 ohm elde edip denedim bu defada  cikis 0.4v gosteriyor.Aciklamayi iyice okudum ve devrenin kalibre yapilmasi icin akunun bagli olmasi gerekir diye yaziyor.Aku bagli iken nasil kalibre yaparim onu anlamadim.

• serkan_48
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #17
Devreye boş bir akü bağlayacaksın. Akü ile devre arasına bir ampermetre bağla. ilk bağladığında PR1 potansiyometresi ile ayar yap amperi gözlemle. bir yandanda akü voltajını kontrol edeceksin. Kullanıma göre akü sürekli şarjda kalacaksa akü voltajı 13.6 volta ulaştığıunda potansiyometre ile ayar yapıp akımı düşürmen gerekiyor. kalibrasyon bu şekilde olacak. Tam dolu anda akım kesilecek. Akü voltajı düştüğünde bu sefer devre yine aktif olacak ve şarja başlayacak. Akü sürekli şarjda durmayacaksa 14.4 volta kadar şarj yapılabilir akü bu voltaja ulaştığında yani dolduğunda sökülüp kullanılacaktır. Sürekli şarjda kalmamalıdır.

Bu arada döküman ingilizce olmadığı için nece olduğuunu anlamadığım için okuyamadım.

Ayrıca şemaya bakıyorum akünün bağlantı noktası P ve N hattından devreye dönüş var. Sanırım akü bağlamadan bu devreden çıkış voltajı alamayabilirsin. Sen deneme için dediğim gibi bir akü bağla ve seri ampermetre ve akü voltajını ölçerek şarj durumunu kontrollü olarak takip et.

kolay gelsin.

Yanıt #18
Akü ile deneme yaptıktan sonra paylaşacam.Bu arada  @serkan_48 google amca bütün dilleri biliyor. :) Çeviriden anladığım kadarı ile devrede akım sınırlama yok sadece gerilim kontrollü ve akü bağlanma şartı var.

• serkan_48
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #19
Evet devrede akımı okuyabilecek bi kabiliyeti yok. Sadece gerilimi okuyor ona göre karar veriyor.

Google konusu evet çeviri yaPıyor ancak bazen hiç anlaşılır çeviriler yapmadığı için pek tercih etmiyorum.

Hoşgeldin :)

Yanıt #20
Eyvallah hoş bulduk. :)
[mergedate]1409860289[/mergedate]
Akü bağladım fakat durum yine aynı buz11 iletime girmiyor.Devreye enerji verince ilk başta anlık olarak sanki devreye giriyor ve aniden kesime giriyor.Bu tr yi iletime sokan hangi eleman veya elemanlardır ?

• turhan
  • [*][*]
Yanıt #21
Merhabalar foruma yeni katıldım, olursa ufak bir katkıda ben yapayım, bu devreyi yapıp çalıştırdım, belirtmek isterim elektronik konusunda çok fazla hesap kitap teorik bilgilere değinemem aslen makineciyim,
Devreyi 18v/250w trafo ile besledim, bu arada devre yukarıda bahsettiğiniz gibi entegrenin 2 ayağını kısa devre etmeden çalışmıyor bu dökümanında var ben de sonradan farkedip düzelltim. Akü olmadan enerji verildiğinde ledler sabit  yanıyor ve çıkışta 400-500 mA cıvarında voltaj var, akü bağlantısını yapmadan mosfet iletime geçmiyor testleri 12v 60AH akü ile yaptım, akü ters bağlandığında buzzer alarm veriyor bunu test etmek için akü kutuplarını ters bağladım ancak buzzerden tık tık gibi belli belirsiz bir ses geliyor, o şekilde biraz bekletince mosfet patladı değiştirdim.
Akü düzgün bağlandığında mosfet iletime geçiyor ve ledler çok hızlı bir şekilde yanıp sönmeye başlıyor buzzerdan ledlere paralel kısık bir ses duyuluyor titreşim gibi, ilk bağladığımda akü 12v civarı idi ve devreden 5 amper civarı akım çekmekteydi, trimpotla ayar yaptığımda bu akımın değiştiğini gözlemledim ve ara ara ölçümlere devam ettim, 4-5 saat sonunda çelilen akım 1A seviyelerine hadar düştü. Akü doldukça ledler daha sabit yani titreşimsiz yanıyor, 5-6 saatin sonunda akü voltajı set ettiğim 13.8 volt civarına ulaştı ve akım 1A altına kadar düştü ve düşük akımla şarja devam ederken trafo ve mosfetin iyice soğuduğunu fark ettim bu arada ben bazı elemanları farklı kullandım; BC548 YERİNE 547, BAT43 yerine 42 kullandım, sanırım devre düzgün çalışıyor deneyimlerim bu kadar, aslında istediğim 24 voltta aküleri sürekli şarjda tutacak bir devre yapmak idi bu devreyi 24 volta uyarlayabilirmiyiz bilmiyorum, netten bulduğum birkaç devreyi yaptım ancak başarılı olamadım, buradaki 20A olan solar şarj devresinide yaptım 12 voltta çalıştı 24 voltta çıkış alamadım, bu konuda fikirlerinizi paylaşırsanız sevinirim

http://320volt.com/0a-20a-solar-sarj-regulator-devresi/
BUZ11 devresinden görüntüler:

http://youtu.be/2-4meVfiJIg
  • Son Düzenleme: 01 Mayıs 2015, 19:49:53 - turhan

• stk4221
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #22
@turhan bey video daki  devre ile  png olarak paylaştıgınız  devre  aynı güç kaynagı degil heralde  png olan solar panel şarj devresi   heralde
  • Son Düzenleme: 08 Mayıs 2015, 23:41:09 - stk4221
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

• turhan
  • [*][*]
Yanıt #23
Doğrudur yukarıda linkini verdiğim solar devresidir, konuda bahsettim o yüzden resmini koydum, 320 volt sitesinde bütün dosyalarını paylaştım o devrede çalışıyor pcb çizimi olmadığı için ekledim yapmak isteyenler için tabi hata olabilir kontrol edilmesinde fayda var. Kendisi 12 voltta çalıştı fakat 24V için sonuç alamadım hala bekliyor, tekrar bir elden geçireceğim müsait olduğumda..

• stk4221
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #24
 elinizde  akü şarj devresinin pcb  şeması var mı?   sizin 320volt sitesinde  paylaştıklarınızı okudum  bana 10A lik solar devre yetiyor  o devre ile ilgili bir çalışmanız oldumu ?

• turhan
  • [*][*]
Yanıt #25
videodaki devrenin pcb şemalarını ekledim indirebilirsiniz, 10A olan solar devrenin çizimlerini yaptım yapmayıda düşünüyorum, asıl bana 24 volt devre lazım çalışırmı bilmiyorum birazda cesaretim kırıldı diğerinde başarısız oldum. Sizin bir fikriniz varmı buz11'li devreyi 24v verecek şekilde düzenleyebilir miyiz? sanırım direç değerleriyle oynamak gerekiyor ben o kadar detaya giremiyorum.
https://mega.co.nz/#!6FsTyCKB!3GDmcSwYXNBX57ewRiqwqQh6no9Ob9NEIIZGC1k__cM
  • Son Düzenleme: 09 Mayıs 2015, 20:55:25 - turhan

• stk4221
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #26
bende zamanında  140 w panel aldım  fakak bir türlü verim alamadım çatıda güneşleniyor  kısmetse 10 A  solar şarz  evresini yapıp devreye almam lazım   siz özellikle şarzı 24 volt da  neden yapmak istiyorsunuz  üretilen enerjiyi verimli kullanmak amacı ile mi yoksa alıcınız 24 volt üzerine mi çalışıyor
bir de  şehir şebekesi ile normal şarz yapan devre  kaynak olarak solar panel üzerinden sarz yapmak  ne kadar verimli olur bilemem   (buz11 li devrenin  ares şemasını  göremedim :-D )

• turhan
  • [*][*]
Yanıt #27
ben farklı bir alanda kullanmak istiyorum belirtmem gerekirdi esasen, 24 voltta çalışan bir sistem var mekanizmayı haraketlendiriyor sık çalışmıyor, normalde şebekeden besleniyor kesinti olduğunda aküler devreye giriyor bu yüzden akülerin şarjda durması; dolduğundada kesmesi veya yüzer şarja devam etmesi gerekiyor, yani dediğinizin tam tersi sehir şebekesi üzerinden solar devresini normal şarj için kullanacaktım :), aküler 160Ah iki adet o yüzden 20A olan devreyi yaptım. Buz11'li devreyi areste dökümanındaki pcb resminin üzerinden geçerek yaptım yani birebir aynısı orjinal şemasıda var eklediklerimin içinde, durumlar böyle..

• stk4221
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #28
   bende 80 A x 80 A =160 A paralel şarz yapıp kullanımda seri  hael getirebiliriz diyecektim ama  siz  2x 160 A çok büyük bir değer  18 v çıkış olsa panel  800W ' a yakın bir deger olur   ooo very nice  :-D

• turhan
  • [*][*]
Yanıt #29
şimdi buz11 devresi 200Ah limitine kadar aküleri şarj ediyor (10/1 şarj akımına göre), bu devreden 28 volt çıkış alınabilse elimde 30volt 400w trafo var işimi görür sanırım, veya iki adet yapıp her akü için ayrı ayrımı bağlasam, ki aküler seri bağlı olarak sabit kalıyor sistemde bu sorun olurmu bilemiyorum, 2x160A da olsa şarj akımı; aküler seri bağlı olduğu için değişmiyor yani 16A yeterli oluyor bildiğime göre, hayırlısı