Ana içeriğe git

Konu: Akü şarj devresi hakkında (1171 Kez okunmuş)

Akü şarj devresi hakkında
Arkadaşlar buradaki devreyi yapmaya karar verdim fakat bası sorularım olacak.
1-Şemadaki gnd uçları nereye bağlanacak
2-Tarafonun çıkışı yani ac çıkış neden s ucuna bağlanmış.Dirançlerin bir ucuna ac bir ucuna dc mi veriliyor neden?
Kafamdaki karışıklığı çözerseniz sevinirim.
Bu da linki  http://320volt.com/10ah-200ah-aku-sarj-devresi-buz11-cd4013/

• serkan_48
  • [*][*][*][*][*]
Ynt: Akü şarj devresi hakkında
Yanıt #1
1- tüm gnd uçları birleşecek başka bi yere bağlanmayacak.
2- anladığım kadarıyla o uçtan transistörü tetiklemek için bir ac sinyal almış 50 hz osilatör kullanmadan bu şebeke sinyalini kullanmış.

Yorumda da yazdığı gibi baskı devre için resimdeki şemayı kullanmanız işinizi çok kolaylaştıracaktır.
kolay gelsin.

Yanıt #2
Teşekkür ederim serkan.Sanırım bu devre otomatik değil yani full şarja gelince kesime gitmiyor öylemi.

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #3
@elktekniker,
kafanın karışması çok normal. açıkçası çok tecrübeli olmamama rağmen bu şekil bir devreyi ilk defa gördüm diyebilirim.

devrenin yapısına baktığımızda evet serkanın dediği gibi tetikleme için ac sinyalden faydalanılmakla beraber, opamp ve buzzer, devrenin otomatik olduğuna dair ipuçları veriyor. otomatik kesmeli değilse bile batarya dolduğunda tampon şarj akımına geçip buzzer ötmeye başlıyordur... o haliyle de işe yarar.

çalıştırabilirsen sonucu bize de bildirebilir misin?
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

• serkan_48
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #4
Buzer ters bağlantıda öterek anladığım kadarıyla sistemi korumak için konulmuş.

Devreyi çok incelemedim ancak ilk yorumum keseceği yöndedir. Detaylı inceleyip bakmam lazım vaktim müsait olursa bakar yazarım nette çok uzun sireli duramıyorum işlerim çok yoğun

Yanıt #5
Evet buzzer akü kutupları ters bağlanmaya karşı ötmesi için tasarlanmış ama otomatik olduğu hakkında şüphelerim devam ediyor.@seron devreyi yaparsam paylaşırım.Malzemeler yarın elimde olur büyük ihtimal haftaya hallederim tabi sorun çıkmazsa.

• serkan_48
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #6
Devre üzerindeki TL431 ve ona bağlı olan dirençler vasıtası ile ayrıca PR1 potansiyometresi ile akünün şarj olacağı voltaj ayarlanıyor olması lazım voltaj istenen değere ulaştığında T3 transistörü / mosfeti iletimden çıkıyor ve şarj kesiliyor yada şarj akımı düşüyor.

Devre şarj akımını gördüğüm kadarıyla okumuyor devre sadece akü gerilimine bakıyor. Buda sabit voltaj ile şarj olabilecek aküler için uygun olduğunu düşündürdü.

Devreden baktığımda anladığım bu. Bilgim çerçevesinde yorumluyorum. Eğer yanlışım varsa ustalarımız uyararak bizi bilgilendirebilirler.

Yanıt #7
Arkadaşlar projeyi tamamladım fakat bazı sorunlarım var.Girişe 17.8v ac veriyorum fakat çıkışta yani akü giriş  terminalinde 5.6 v dc civarı bir voltaj var trimpotla oynuyorum 4.8 v a düşüyor.Devrede C2-C3-C4 capasitörler seramik fakat ben polyester kullandım.Birde 3 adet 30k dirençlerin ikişer adet 15k yı seri yaparak taktım.Yaptığım ölçümler akü takılmadan yapıldı.Henüz akü üzerinde deneyemedim.Sorun ne olabilir sizce.

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #8
size zahmet kartın arkalı-önlü resmi...

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #10
devrede bazı elemanları yeri değiştirilmiş gibi gözüküyor: buzzer. ancak o teller buzzer için ise sorun yoktur.

devrenin pdf formuna baktığımda bazı farklılıklar gördüm. ancak yorumlacak seviyede olmamakla birlikte benim seviyemden birinin rahatlıkla görebileceği bazı bağlantı sorunları da yok değil. tam birleşmeyen bakır yollar var. bunları lehimleyin.

bir de 10k pota seri 30K var; 2x15K seri bağladığınız. o direncin düşürülmesi çıkış gerilimini arttırabilecektir. ancak emin olmamız gereken birinci öncelik devrenin doğru kurulup kurulmadığı ve parçaların çalıştığıdır.

bunu aştıktan sonra direnç değeriyle oynayın.

gerilim testi akü bağlanmadan, akım testi akü var iken yapılır. yani yüksüz iken 12V nin üzerinde gerilim vermesi gerekiyor.

ekte gözüme çarpan hataları belirttim...
----------
çok sağol paylaşım için. çalışsın, indirecem.

• serkan_48
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #11
1-) pcb malesef çok iyi değil eğer tamirlerini yapmadıysan kopuk yada iletim yapmayan hatlar var.
2-) Entegre altında konulması gereken jumperler var. Bu jumperleri yaptınızmı?

Şimdilik gördüğüm sorunlar bunlar.

Yanıt #12
@seron Teller evet buzzer için boyutu biraz büyük geldi o yüzden boş alana taşıdım.Bakır yolları kısa devre ile kontrol ettim eğer gözden kaçan bir nokta yoksa hepsi sağlam.
@serkan_48 Evet pcb çok iyi çıkmadı yollar çok ince dediğim gibi gözümden kaçan bir yer yoksa yollar sağlam.Entegre altındaki jumperleri yaptım.Benim kafam kapasitörlere takıldı seramik yerine polyester taktım çok fark eder mi?

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #13
"Benim kafam kapasitörlere takıldı seramik yerine polyester taktım çok fark eder mi?"

Hayır, sanmam.

devrenin orjinaline sadık kalınarak yaptıysanız, muhakkak gözden kaçan bir ayrıntı olmalı. entegrenizin bozulmayacağını bilsem şu 30K ile bir oynayın diyeceğim ama sebep olurum diye korkuyorum... Yedeği varsa denemeye değer.

Yanıt #14
@seron ekteki belirttiğin noktalara baktım güç transistöründen gelen hat çok önemli değil ilerde ölçüm yaparım diye fazladan asetadla çizmiştim orası boş duruyor şuan. Ama diğer noktalara tekrar bakarım belki tamir etmemiş olabilirim.Yarın onlarada bakacam.
[mergedate]1409773765[/mergedate]
Yolları tekrar kontrol edecem.Olmazsa dediğin gibi 30k ile oynarım. R5 ten bahsediyorsun değil mi yanlış olmasın devre birebir aynı. yani R5 bende de 30k.