Ana içeriğe git

Konu: Elektrikli şofben tamiri - RESİMLİ ANLATIM (57528 Kez okunmuş)

• fischherz
  • [*]
Ynt: Elektrikli şofben tamiri - RESİMLİ ANLATIM
Yanıt #15
Arkadaşlar benım şofbenin termostatçığı bozuk acaba devre dışı bırakıp kabloyu rezistansa direk versem bir sorun olurmu tşk ler .. Zaten ihlas marka şofben ve termostat hiç bi zaman işe yarayıpta devreye girmemişti yıllardır .. El ile 1-2-3 çevirerek kullanıyordum ..

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #16
çok tehlikelidir. mutlaka yenisiyle değiştirtin. kışın 3. kademedeyken siz farkında olmadan kısa aralıklarla açıp kapatır. eğer değiştirmeyeceğim derseniz su basıncını uygun aralıkta tutarak 2 kademede kullanın. 3 de kullanırken dikkatli olun, en kısa zamanda değiştirin termostadı. değilse rezistansı yakarsınız. basınç valfi ve emniyet sviçlerinin de çalışıp çalışmadığından emin olunuz.

• fischherz
  • [*]
Yanıt #17
Bütün parçaları kontrol ettim hepsi sağlam çıktı hatta rezistansları bile çıkarıp denedim sağlam çıktı meğerse termostattanmış .. Kazanı söküp rezistansları kontrol ederken termostatlarıda değiştirmediğime çok pişmanım bi ton vida söküp takacam gene o değilde şofbeni komple yerinden sokecem gene yani sil baştan .. Termostattan olduğundan emin olmak için evet geçici olarak bi kaç saniye kademe anahtarından direk rezistansa verdim ve ısı verdi yani sorun termostattan .. Peki termostat alınca bizim burada elektronik malzemeci var onda illaki bulunurda o termostatların farklı değeri varmıdır yoksa standartmıdır şofben termostatını söküp elimde götürürsem aynısından anlayıp verirmi .. Bu arada cevap için çok teşekkürler ederim ..

Bu arada o termostatı vidaları sadece gevşeterek çıkarma imkanımız varmıdır öyle bişey geldi aklıma ben sökmek için komple kazan kapağını sökmeyi düşünüyordum
  • Son Düzenleme: 20 Kasım 2014, 21:20:34 - fischherz

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #18
kazan mutlaka sökülecek. o termostad elektronik malzemecilerde olmaz sanıyorum. elektrik malzemecileri, soba-moba tamir yedek parça satan yerler var parçayı söküp götürmelisiniz. özelliğini bilmiyorum. ihlasa giderseniz satmazlar kendileri takıyor kuralları bu. ama malzemeci satar.

• fischherz
  • [*]
Yanıt #19
çok tşk ederim allah razı olsun