Ana içeriğe git

Konu: 18650 5000mAH Li-ion pil şarj ve deşarj hk. (16969 Kez okunmuş)

• i3uz
  • [*][*][*]
Ynt: 18650 5000mAH Li-ion pil şarj ve deşarj hk.
Yanıt #30
Teknoloji öyle bişey ki seron kardeş küçücük şeyin bile şartnamesi var kullanma kılavuzu var. şöyle yapılırsa dogru olur, böyle yapılırsa güzel olur, senin dediğin gibi öyle yapılırsa çok güzel olur. ama inan bana kafa yorulcak iş değil, adamlar kendileri bu prosudüre uymuyor dolasıyla eski yöntemler şuan başka bir teknoloji çıkmadığı sürece geçerlidir.  verdiğim şarj devresini yaparsa arkadaş sorun olmaz.
Tanrı Türk'ü korusun

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #31
Teknoloji öyle bişey ki seron kardeş küçücük şeyin bile şartnamesi var kullanma kılavuzu var. şöyle yapılırsa dogru olur, böyle yapılırsa güzel olur, senin dediğin gibi öyle yapılırsa çok güzel olur. ama inan bana kafa yorulcak iş değil, adamlar kendileri bu prosudüre uymuyor dolasıyla eski yöntemler şuan başka bir teknoloji çıkmadığı sürece geçerlidir.  verdiğim şarj devresini yaparsa arkadaş sorun olmaz.
Bende bildiğimden söylemiyorum ama yine de dikkatli olmak lazım. prosedüre uysan bile orjinal şarj devresi ve telefon kullanılsa bile lityum bataryalar patlayabiliyor. çinde mi korede mi böyle birşey oldu adamın Samsung s4ü yatağının yanında gece patlıyor, evi yanıyor firmaya dava açtı.

şimdi burada birine rastgele şarj edin gitsin diyemiyor insan.

Burada bir notu eklemek lazım. internette nereye baksam lityum batarya serilerini şarj ederken seri olarak değil de bataryada her pilde ayrı ayrı uç çıkararak tek tek şarş ediyorlar. nedenini bilmiyorum. genel kurallara göre piller seri bağlanarak şarj edilebilir ama bu Lityum pil teknolojisi muamma.

yine de yeterli araştırma yapmadan rastgele iş yapmasın, neticede güvelik söz konusu.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

• i3uz
  • [*][*][*]
Yanıt #32
Zaten uygun şarj devresini gösteriyoruz. Siğara gibi düşün içmeyin tehlikeli diye uyarı veriyor. satanda içende çok.. uygun devreyi verdik. onu yaparsa dogru olur. diğer yöntemde seçenektir.

" internette nereye baksam lityum batarya serilerini şarj ederken seri olarak değil de bataryada her pilde ayrı ayrı uç çıkararak tek tek şarj ediyorlar. " diyosun dogru, çünkü herbirine 5v ile şarj ediliyor.. genelde laptoplarda görebilirsin. şarj işlemi için 5voltluk payda ayrılmıştır. böylelikle nekadar pili eklersen ekle 74volta bile çıksan 5volt ile şarj edebilirsin. işte teknoloji geliştikce yeni versiyonlar çıkar buda onun gibi pulse yöntemi. hızlı oldugu için tercih edilir. seri haldeyken piller, pulse yöntemiyle dolum yapamazsın ama eski yöntemle yaparsın.  dolasıyla iki yöntemde dogrudur. biri az dogrudur denemez. burda asıl konu piller dolduktan sonra sistem kendini kapatması.. şarj devrelerinde bu olmalıdır. eğer şarj kesici olmadıgında veya devre arızalandığında iki yöntemde pili patladır.  bu lityum piiler nerdeyse 45 derecelerde vucud sıcaklığında bile reaksiyon gösterebilir.

sonuc olarak iki yöntemde çalışır.. şarj kesici gereklidir.
Tanrı Türk'ü korusun

• stk4221
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #34
devre işimi görür. kendim yapamassam alıcam artık
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

• ademadem
  • [*]
Yanıt #35
9 yıldır li ion batarya ile ilgileniyorum, li ion bataryalar cc/cv şarj edilir, (Constant-Voltage/Constant-Current)
örnek şarj cihazımız 1 amper  pilimiz 3v şarja başladığında pil 4,2v' a
 gelene kadar sabit 1A ile şarj eder(cc) 4,2v'a ulaşınca ,4.2v sabit kalır(cv) ve şarj etmeye devameder

şarj ve dejarj voltajları için mutlaka datasheetlerine bakmakta yarar var, örnek
datasheet :
app note : http://www.batteryonestop.com/baotongusa/products/datasheets/li-ion/sanyo-ur18650f-26a.pdf
(şarj deşarj ,protect devresi için değerleri)

tavsiyem mutlaka koruma devresiyle kullanın, seiko nun pil koruma entegreleri iyi, kullanıyorum
balans şarj özelliği olan bir sarjer kullanmanız batarya bloğunuzun ömrünü artırır,
texasın li ion şarj ve protect ile ilgili ürün pörtföyüde geniş,

• brooqs
  • [*][*]
Yanıt #36
Peki üstatlar http://www.direnc.net/1A-lipo-pil-sarj-devresi,PR-24704.html şöyle bir devre var. Burada dediğine göre 4.2 volta geldiğinde akımı kesiyormuş. BU hazır devre şarjda kullanılabilirmi. Fiyatı çok ucuz geldi.

Teşekkürler.

• cevat1
  • [*][*][*]
Yanıt #37
hadi size başka bişey söyleyim. 4,2 4,3 falan diyorsunuz ya işte olay o değil. cep telefonlarına 5v verin şarj işlemi başlar. harici olarak 3,7 volt pilleri şarj etmek için 5vluk şarj aletlerine bir diyot takarak şarj edilir. piyasadaki 20 ve 30 tl olan şarjlı cihazların içlerini açtığınızda göreceğiniz sistem budur 5vluk şarj veya adaptöre seri diyot takılarak şarj edilir. lion pilleri buyutmeyin kafanızda . ama gerçekten ısıya karşı çok hassaslar. Sözüm o ki;

Cep telefonlarına 5v verebilirsiniz,
Harici pilleri 5v lık adaptörlere seri diyot bağlayarak şarj edebilirsiniz.

Tabiki kaliteli şarj ayrı bişeydir. aşşağıdaki devreyi yaparsanız 10 numara şarj aletiniz olur. Şarjmatiklerde kullandığım devredir.

Üstad merhaba,
Şarj devrelerini pek bilmiyorum, bir kaç sorum vardı. Yardımcı olursanız,

devre çıkışına, ayrıca  seri diot ilave edilecek mi? yoksa devre bu haliyle  yeterli mi?
devrenin şarj kesici özelliği var mı?
her pil için ayrı ayrı mı şarj devresi yapılacak,

• i3uz
  • [*][*][*]
Yanıt #38
Üstad merhaba,
Şarj devrelerini pek bilmiyorum, bir kaç sorum vardı. Yardımcı olursanız,

devre çıkışına, ayrıca  seri diot ilave edilecek mi? yoksa devre bu haliyle  yeterli mi?
devrenin şarj kesici özelliği var mı?
her pil için ayrı ayrı mı şarj devresi yapılacak,

şarj devresini nerde kullanmak istiyorsun? ne yapmak istiyorsun. kullandığın pil nedir.
Tanrı Türk'ü korusun

• cevat1
  • [*][*][*]
Yanıt #39
şarj devresini nerde kullanmak istiyorsun? ne yapmak istiyorsun. kullandığın pil nedir.

18 volt şarjlı vidalama  ve üzerinde çin malı kalitesiz piller var. Bu piller çabuk bozuluyorlar. Bataryadaki pilleri yenilemek istiyorum. Masraflı olacağından uzun süreli kullanım için, 18650 li-ion piller ile değiştirmek istiyorum. Batarya da 1.2 X 15 adet pil var galiba. 18A civarı akım sağlanabiliyordu.
18650 ile nasıl bir kombinasyon kurabilirim. Bu na göre şarj devresi hazırlayabilirim.
Teşekkürler

• UCA38
  • [*][*]
Yanıt #40
Bildigim kadariyla 3000 mah ustu piller fake oluyorlar genelde.

Kapasitesini test etmek pil uzerinden yapilacak islemlerle de pek mumkun gorunmuyor.

4.0 volt doluluk oranina sahip bir pilin kapasitesini olcmek icin,direncle bosaltirken zaman tutma yontemi,pil sabit gerilim yerine bosaldikca degisen gerilime sahip oldugu icin olcum yanlis olucaktir.

Atiyorim 4.0 volttan 5 ohm direncle 1 amper cekiliyorsa 3.90 da bu 800 ma olucak pil bitene kadar sabit bir cekim saglanamadigi icin ne kadar surede bittigi anlasilamayacaktir.

2200 mah kapasiteli hi-level power bank'in cikisini 5 ohmla tam doluyken desarj ettigim de,
4.20 volttan 2.7 volt tam dongu bitimine 2 saat 20 dakika da ulasti.

3.6 yada 3.7 voltun asagisina indirilmeyen (cep telefonu vs) sistemler de bu amac,pili yarim donguyle kullanmak.2-3 yil dayanan bir pil kapasitesi elde ediliyor.

2.7 -4.2 arasinda rahatca kullanilabilir.Bu sekil de 2000 dolum omru varsa 3.7 ye kadar desarjda iki katina cikiyor.
Kapasite testini bu sekilde yapabilirsiniz arkadaslar,ayrica lion pili sarj etmek icin devrelerle cebellesmenize gerek yok.

Basit bir cakmaklik sarj cihazinin icini acin,muhtemelen mp1593 tarzi uzeri silinmis entegreli step down sistemiyle karsilasacaksiniz.

5 volt usb cikisindan entegreye giden yolda ki direnc degerini 4.2 volt cikis verecek olanla degistirip,lion pil sarjini yapabilirsiniz.

2200 mah lik 18650 pile 4.2 volt gerilim de isterse 10 amper verin,kendi ic direnciyle 1 amperle sarj olucaktir.Extra akim sinirlamasiyla ugrasmaniza gerek yok.

Pil 2,7 den 3.8 volta kadar 1 amper,daha yukarilara ciktikca da ihtiyaci olan sinirlandirmayi kendisi yapicaktir.
4,2 volt 1 amper le iki bucuk saatte dolacak,extra gerilim kesme,izleme gibi guvenlik onlemlerine ihtiyaciniz olmayacaktir.

Sarja birak,istedigin zaman al.
18650 pile iki amper cektirebilmek,sarj suresini kisaltabilmek icin,gerilimi 4.2 volt yerine,5 volt vermeniz gerekiyor.

Bu onerilen bir durum degil tabi ki.Su telefonlarda patlayan piller genellikle hizli sarj modu olan ve 2 amper adaptoru olan telefonlar oluyor.
Ayni ic direnc ve kimyasala sahip pile 2 amper cektirip sarji hizlandirmanin tek yolu gerilimi yukseltmek.4.2 uzerine cikmamasi kaydiyla pil gerilimin.Ama 2 amperle sarj denemelerim de pilin kondisyonunu kaybettigini gozlemledim.

Bu pile 5 volt 1 amper gerilim uygulanakla, 4,2 volt 1 amper uygulamak arasinda bir fark olmadigini soyleyen bazi arkadaslar oldu.Yukarda ki aciklamalari anlayarak okuyanlar gerilimi serbest birak sabit akimla sarj et mantalitesinin bu pil icin tehlikeli oldugunu fark etmislerdir.