Ana içeriğe git

Konu: 18650 5000mAH Li-ion pil şarj ve deşarj hk. (16945 Kez okunmuş)

18650 5000mAH Li-ion pil şarj ve deşarj hk.
Selamun aleykum,

12 adet sipariş etmiş olduğum piller elime ulaştı. LM317 li-ion şarj devresi ile şarj ediyorum. Sıkıntı yok. Herşey normal. Ancak,
Bu pillerin gerçekten 5 amper verdiğini nasıl test edebilirim. Nasıl bir yük ile denemem lazım?

Pil deşarj voltajı 3,7 voltun ne kadar aşağısına inerse pil hücresi zarar görür? Pili max. düzeyde kaç volta kadar kullanabilirim?

Şimdiden teşekkürler.

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Ynt: 18650 5000mAH Li-ion pil şarj ve deşarj hk.
Yanıt #1
aleyküm selam.
"LM317 li-ion şarj devresi ile şarj ediyorum."
elinizdeki piller li-iyon ise rastgele şarj devreleri ile kesinlikle şarj etmeyiniz. ne kadar bilgili olduğunuzu bilmediğimden genel bir anlatım yapayım:

li iyon piller, kendileri için yapılmış özel şarj cihazı yada devreleri ile şarj edilmelidir. bu tip devreler standart şarj ünitelerinden farklı olarak, değişken ve belli frekansta darbeli şarj akımıyla, zaman zaman kesime gidip tekrar açarak şarj yapar. bunun nedeni li-iyon pillerin ileri düzey kimya bilgisi ve teknolojisi ile üretilip yapılarının hassas oluşlarındandır. bu nedenle dikkatli olunmalıdır.

"Bu pillerin gerçekten 5 amper verdiğini nasıl test edebilirim. Nasıl bir yük ile denemem lazım?"

lityum iyon piller üzerinde yazılı kapasite değerlerinin üzerinde akım çekilmemek şartıyla kullanılabilir ya da test edilebilir, ancak sıfırlama yani deşarj tekniği uygulanmamalıdır; bu teknik hafıza etkisinin önüne geçmek için nikel bataryalara uygulanır, sakın yapmayın.

"Pil deşarj voltajı 3,7 voltun ne kadar aşağısına inerse pil hücresi zarar görür? Pili max. düzeyde kaç volta kadar kullanabilirim?"
3,7V luk bir li-ion pil, 3,20V a indiğinde bitti kabul edilir ve şarja alınır. 3,20 V un altına inmemelidir, pil zarar görür.
pil şarj olduğunda ki bu gerilim tam olarak 3,7V dur, hemen şarj kesilmeli, kesinlikle tampon şarj akımı uygulanMAMALIdır.

doğruluk testi de bağlanan yükün özellikleri bilinerek yapılır. yükün kaç amper çekeceği ölçülerek bulunur.
örneğin 5000mA bir pil, 5A (DİKKAT!!! kapasitesi ve üstünde akım çekilmez! bu değer örnektir)çekildiğinde bir saatte tükenir. 1A da ise 5 saatte. yani yükünüz ne kadar akım çekiyorsa hesaplama ona göre yapılarak test edilir ve sonuca gidilir.

kolay gelsin.
[mergedate]1407582177[/mergedate]
ilaveten li iyon pilinizi uzun süre kullanmayacaksanız boş ya da tam dolu olarak saklamayınız!
uzun süre saklamaya alınacak piller, ortalama %70 oranında şarjlı olarak serin yerde saklanmalıdır.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

• Kemal88
  • [*][*][*][*]
Yanıt #2
Nasıl bir yükle test etmen gerektiğini tam bilemicem fakat resistif bir yükle 5A çekmeyi denediğinde voltajında 3V altına düşmemesi, 3V dan aşağıda pil ile yük arasındaki bağlantı kesilmesi gerek. 3V olmasa bile 2.7V dan aşağıda yine deşarj işleminin bitmesi lazım. Pili de max olarak 4.2V kadar şarj edebilirsin, 4.3V dan sonra yine şarj işleminin kesilmesi gerek. Seron un dediği gibi 4 aşamalı şarj işlemi kullanılır lityum iyon pillerde. Normal şarj edenlerde var fakat ne kadar sağlıklıdır orasını bilemem.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Yanıt #3
Li-ion sarj sistemi olarak yine burada paylasilan lm317 devreyi kullandim. 4.7\'lik direnci iptal ederek yerine cok turlu trimpot bagladim. Sarj benim istedigim degere gelince 4.19-4.20 vdc degerine gelince led sonuyor. Sarj akim takibinde ise 4.19 vdc\'de 20-30ma gibi sarj uygulaniyor. Buda pili istedigim zaman sarjdan cekme rahatligini sunuyor. Pcb paylasabilirim.

Pilin uzerinde 5000ma yaziyor ancak, emin olamadigim icin yuk testi yapmam gerekecek.

4.2vdc full sarj degeri ( kesinlikle uzerine cikilamaz ). 3.7 ise desarj sinir degerimi yoksa, 3.2 vdc\'ye kadar insemde ( bu degerin altina inmemek sartiyla ) pilde sorun yada kayip olurmu. ?

Destekleriniz icin simdiden teşekkürler.
  • Son Düzenleme: 10 Ağustos 2014, 01:06:54 - DemirKarahan

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #5
kemal yukarıda açıklama yapınca ben de biraz şaşaladım. yazdığım yorumda yanlışlıklar var kusura bakmayın düzelteyim: maksimum şarj noktasının 4,20V olduğu doğrudur. ancak çoğu kaynakta max 4,20 ye ulaşır ulaşmaz akımın kesilmesi gerektiğinden bahsediliyor ve tampon şarj önerilmiyor. yani akımı tamamen kesmek gerekiyor.

emin olmak için alt sınırı bir daha araştırdım ama kesin ve anlaşılır sonuçlara ulaşamadım. dolayısıyla alt sınır olarak verdiğim 3,2V yanlış olabilir.

bunun dışında
5Amperi geçmeyen bir yük bağlamak,
minimum sınıra gelince şarj akımını kesmek suretiyle test yapılabilir.

bu test kemalin dediği gibi omik bir yük ile örneğin bir lamba ya da wattlı bir direnç ile yapılabilir. teste başlanıldığı andan itibaren saat tutularak not alınır ve kaç amper çekildiğinde kaç saatte minimum sınıra iniyorsa ona göre doğru olup olmadığı anlaşılabilir.

• Kemal88
  • [*][*][*][*]
Yanıt #6

kemal yukarıda açıklama yapınca ben de biraz şaşaladım. yazdığım yorumda yanlışlıklar var kusura bakmayın düzelteyim: maksimum şarj noktasının 4,20V olduğu doğrudur. ancak çoğu kaynakta max 4,20 ye ulaşır ulaşmaz akımın kesilmesi gerektiğinden bahsediliyor ve tampon şarj önerilmiyor. yani akımı tamamen kesmek gerekiyor.

emin olmak için alt sınırı bir daha araştırdım ama kesin ve anlaşılır sonuçlara ulaşamadım. dolayısıyla alt sınır olarak verdiğim 3,2V yanlış olabilir.

bunun dışında
5Amperi geçmeyen bir yük bağlamak,
minimum sınıra gelince şarj akımını kesmek suretiyle test yapılabilir.

bu test kemalin dediği gibi omik bir yük ile örneğin bir lamba ya da wattlı bir direnç ile yapılabilir. teste başlanıldığı andan itibaren saat tutularak not alınır ve kaç amper çekildiğinde kaç saatte minimum sınıra iniyorsa ona göre doğru olup olmadığı anlaşılabilir.

Yok seron hocam bende kaynaktan aldım yazdım. Yani bildiğimden değil. Sonuçta hepimiz bi yerlerden öğrenip paylaşıyoruz. Ben yanlışın var onu düzelteyim diye yazmadım yanlış anlamanı istemem. Ben tam yazarken sen yazmışsın uyarı gelmişti fakat ben yine de mesajı göndermiş bulundum. Ben hata varsa bile, aşağılarcasına hiç bi zaman sölemem. Sadece kendi düşündüğümü nazikçe söylerim.

Verdiğim ingilizce kaynak çok güzel bilgiler içeriyor. Bende tam hepsini okumadım ama herkese faydalı olacağını düşünüyorum.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #7
sıkıntı yok. ben o anlamda demedim; yanlış anlaşılma olmasın diye düzelttim. çünkü kaynaklara bakınca evet 4,2V de kesmesi gerekiyormuş. şarj bitince az da olsa akım vermemesi gerekiyormuş devrenin. ama minimum nokta 3,2 gibi aklımda kalmış. sen 2,7V deyince araştırdım ama sağlıklı veri yok.

arkdaşın dikkat etmesi gereken en onemli nokta, bu tip pillerin yanlış kullanılması neticesinde patlama tehlikesinin bulunmasıdır. aşırı jarj ve dejaşarj durumunda içlerinde gaz birikmesi oluyor ve patlıyor. bu nedenle emin olmadan deneme yapmamak lazım.
[mergedate]1407692552[/mergedate]
@Kemal88 bu arada sen de smps lerle ilgileniyorsun. ben şöyle ucuz ve iyi bir li iyon şarj devresi aradım, bulamadım. sende var mı hazır çalışan?

elimde bir tane AA li iyon var, eski bir telefona uydurup onunla şarj ediyorum ben.

• Kemal88
  • [*][*][*][*]
Yanıt #8
Benim elimde su an yok. Alttaki linkte de bi ornegi grafikleri ile verilmis. Fakat smps olanini henuz goremedim. illaki vardir ama ben arastirmadim hic. Linkte yer alanda basit lm317 li olanlardan.
http://danyk.cz/li-ion_en.html

Yanıt #9
LM317 işe yarıyor. Öneririm.

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #10

Linkte yer alanda basit lm317 li olanlardan.
http://danyk.cz/li-ion_en.html

LM317 işe yarıyor. Öneririm.

o olmaz. devre o haliyle basit bir güç kaynağı. şarj etmesine şarj eder ama pile ciddi zarar verebilir ve de tehlikelidir.

li iyon şarj devrelerinde işlemci kullanılır. hazır satılanı da vardır. neyse ben en iyisi nokia ya bağlayıp şarj etmeye devam edeyim. daha güvenli. bir pil yatağını nokia bataryasını söküp kontrol kartının bulunduğu pakete monte ediyorsun, böyle oluyor. telefon açılıyor ve şarj da oluyor.

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #11

o olmaz. devre o haliyle basit bir güç kaynağı. şarj etmesine şarj eder ama pile ciddi zarar verebilir ve de tehlikelidir.

li iyon şarj devrelerinde işlemci kullanılır. hazır satılanı da vardır. neyse ben en iyisi nokia ya bağlayıp şarj etmeye devam edeyim. daha güvenli. bir pil yatağını nokia bataryasını söküp kontrol kartının bulunduğu pakete monte ediyorsun, böyle oluyor. telefon açılıyor ve şarj da oluyor.

Tüm şarj sistemlerinde akım kontrolü büyük önem taşımaktadır.
Li-Ion pillerde ise aynı zamanda gerilim de kontrol edilmelidir. Gerilim hücre gerilimini geçtiği anda verilen akım düşürülerek kapasite kadar akım geçirilmelidir. Kapasitenin dolmasından sonra (A/h olarak) şarj kesilmelidir.

• Kemal88
  • [*][*][*][*]
Yanıt #12
Verdigim linkteki lm317 li sarj devresi onerilirmi onerilmez mi tam bilemicem fakat voltaj ve akim grafikleri verildigi icin size yardimci olabilecegini dusundum. Onerilen 4 asamali sarj devresi yapmak biraz ugrastirabilir.

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #13
haliyle ben de daha basiti var mı diye baktım ama bulamadım. dolayısı ile elde eski cep telefonu var ise bununla şarj etmek daha güvenli olur.

kaynağı bulamıyorum ama, aklımda yanlış kalmamışsa li iyon pillerin şarjında kullanılan akım tırtıklı, ve seviyesi sabit olmayan acayip bir grafiği olan akım idi. yer yer akım kesilip tekrar başlıyor ama bu sefer farklı bir seviyeden ve farklı eğriler çizerek devam ediyordu. tabi yanlış hatırlamıyorsam, yanıltmak istemem.

keza cep telefonumun smps şarj adaptörü çalışıken bir A.M radyoyu açtığımda radyodan cırrrr... cırrr... diye sanki pompalama yapıyormuş gibi belli frekanstan kesik kesik ses geldiğini duyuyorum. ben hala bu işi çözemediğimden, garanti olsun, rastgele şarjörlerle riske girmeyeyim dedim...

neyse konuyu uzatmayalım arkadaşa inşallah yardımcı olmuşuzdur. yük seçiminin nasıl olması gerektiğini açıkladık...

• Kemal88
  • [*][*][*][*]
Yanıt #14
Ilk verdigim linkte grafiklerin nasil olmasi gerektigi vardi. 4 asamali bi grafikti. A.M radyoyu actiginda cikan sesin adaptorun neresinden geliyor onu kestirmek guc. Bende bugun askere gidiyorum geldigimde kismet olursa elektronik isine saglam bi donus yapmayi dusunuyorum. Simdilik hoscakalin saglicakla kalin. 6 ay sonra gorusmek uzere.