Ana içeriğe git

Konu: AMPLİFİKATÖR'ler, tasarım ve teknik anlatımlar. (TARTIŞMA) (9468 Kez okunmuş)

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Ynt: AMPLİFİKATÖR'ler, tasarım ve teknik anlatımlar. (TARTIŞMA)
Yanıt #615
Olur ama zor olur.
Gel şu işi daha geliştirelim. Her entegrenin besleme uçlarına seri birer tane 22 ohm direnç koy.
Bu dirençlerden sonra birer tane 220nF koy. Tüm 220nF ların şaselemeleri aynı hatta olsun ve direk sistem sıfır noktasına gitsin.

• memleket
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #616
ana giriş beslemesine + ve - ye 1 er tanemi mi koyayım yoksa her bir besleme bacağına 4-8 , 4-8 besleme uçlarına 4 tanemi koyayım

• memleket
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #617

100 ve 22R ekledim. 22R ler wattlı olması lazım sanırım..

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #618
22Rler besleme uçlarına bağlanacak.
Yani toplamda 4 tane 22 R kullanacaksın

• memleket
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #619
4 direnci ve 4 kon. alttan lehimlerim artık. Üst tarafta yer kalmadı  :D

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #620
4 direnci ve 4 kon. alttan lehimlerim artık. Üst tarafta yer kalmadı  :D
Olmaz.
Bunlar besleme ile ilgilidir. Baskı devreyi keserek yapsan bile olmaz.
Acele etmezsenim son dizaynımın çizimini yayınlarım. Bu son dizaynımda giriş devresi ve ton kontrol ayrı kartlara yapıldı.
Giriş kartında empedans uyarlaması da bulunuyor. Üstelik giriş kartı SHIELD'li yani ekranlı tasarım.

• memleket
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #621
Tamam üstad beklerim...

• gevv
  • [*][*][*][*][*]
  • Yönetici
Yanıt #622
@Mr_YAMYAM  hocam  özellikle entegre amfilerde gördüğüm ses giriş şasesinin 1.....10ohm arası direnç üzerinden ana şaseye verilmesinin ne gibi avantajları, dez avantajları vardır   bu olay nedir :)

genelde entegre  datasheet dosyalarında SGND olarak belirtiliyor ama  üretici bile örnek şemasında bu yöntemi kullanmıyor

Umarım gelmez ilham perilerimin sonu... ! Modifiye uzmanı web üzerinde 320volt ile yaktı mumu.... Ben deli dolu biriyim.. ama şuan sadece doluyum....

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #623
@Mr_YAMYAM  hocam  özellikle entegre amfilerde gördüğüm ses giriş şasesinin 1.....10ohm arası direnç üzerinden ana şaseye verilmesinin ne gibi avantajları, dez avantajları vardır  bu olay nedir :)

genelde entegre  datasheet dosyalarında SGND olarak belirtiliyor ama  üretici bile örnek şemasında bu yöntemi kullanmıyor
Gerek AUDIO yükselteçlerde olsun gerekse YÜKSEK FREKANS yükselticilerinde olsun SGND (Signal State Ground) ile PGND (Power State Ground) aralarındaki gerilim farkının ortadan kaldırılabilmesi gereklidir.
Basit ve amatör bir düşünce ile baktığımızda, sistem sıfır noktası şaseye verilmiş bir tasarımda da olsa (Amatör arkadaşların en basitçe anlayıp yapabilecekleri yöntemdir) pre state ile power state arasında kayda değer farklılıklar bulunabilmektedir.
Bu farklar, yükseltecin kazancı doğrultusunda
10-20mV arası farklar, basit 20 db kazançlı sistemlerde kulak ile hissedilip duyulabilir.
5-10mV arası farklar, 40 db kazançlı sistemlerde kulak ile hissedilip duyulabilir.
1-2mV gibi çok küçük farklar ise 60db gibi yüksek kazançlı devrelerde oldukça yüksek bir gerilim farkı olarak görülüp, uygun ground tekikleri ile sıfırlanmaktadır.
Pre state ile power state arasındaki bu gerilim farkları alçak frekanslarda olabildiği gibi, ENCLOSURE denilen cihazın dış metal kutusu (faraday kafesi) üzerinde indüklenen muhtelif frekanslarda da da olabilmektedir. Çünkü pre state bağlantısı asla sistem sıfır noktasına (ana besleme kondansatörlerinin yakını) temel olarak yapılamamaktadır. Bu noktaya kadar yapılabilen bir metal aksam da olsa, bir özel iletken de olsa (Bazen cm ler mertebesinde önemlidir) üzerinde mutlaka bir gerilim farkı olabilmektedir.
İşte bu farkların muhtelif frekanslarda sıfırlanabilmesi için HYBRID GROUNDING sistemleri de kullanılmaktadır.

Hybrid grounding sistemlerinde grounding yöntemine veya frekansa göre R, C veya L kullanılabilmektedir.

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #624
Ben biraz anladım. :)  Fakat konu ilgi alanımın dışında olunca, doğal olarak unutabilirim.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #625
Acaba @gevv  anlayabildi mi ?
Yoksa anlatımlarım ile kafası mı karıştı :D

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #626
Acaba @gevv  anlayabildi mi ?
Yoksa anlatımlarım ile kafası mı karıştı :D

Anlamıştır.
Bazı çalışmalarına ve başlıklara önerilerine baktım. Elektronikte iyi seviyede. Benden daha iyi anlamıştır.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

• gevv
  • [*][*][*][*][*]
  • Yönetici
Yanıt #627
merhaba,

geç cevap veriyorum kusuruma bakayın @Mr_YAMYAM  hocam. Durumu  anladım fakat merak ettiğim biraz daha tecrübe olayları sizin bu şekilde çalışmanız oldumu  sonuçlar nedir
Umarım gelmez ilham perilerimin sonu... ! Modifiye uzmanı web üzerinde 320volt ile yaktı mumu.... Ben deli dolu biriyim.. ama şuan sadece doluyum....

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #628
merhaba,
geç cevap veriyorum kusuruma bakayın @Mr_YAMYAM  hocam. Durumu  anladım fakat merak ettiğim biraz daha tecrübe olayları sizin bu şekilde çalışmanız oldumu  sonuçlar nedir
ULN (Ultra Low Noise) gereksinim duyduğum birkaç devrede benzer uygulamaları yapmıştım.
Amatör bir kişinin kulak ile algılayabileceği bir fark görülemez. Ancak -72 db gibi veya daha düşük gürültü seviyelerinde çalışırken böyle bir gereklilik varsa ve uygulanmışsa 3db bile fark görülebilmektedir.
Teknik olarak bu fark 2 katı gerilim farkı demektir. Ancak bu gürültü seviyesinde insan kulağı hiçbirşey hissetmez. Yani orijinal bir cihazda uygulanmış olan böyle bir uygulamayı, ölçü aleti olmaksızın bir kişi söküp atsa bile fark göremeyecektir.

• gevv
  • [*][*][*][*][*]
  • Yönetici
Yanıt #629
anladım hocam teşekkür ederim