Ana içeriğe git
Konu: Forum dil dosyaları çevirisi için yardım? (162 Kez okunmuş)

Forum dil dosyaları çevirisi için yardım?

Merhaba,

dil dosyalarının çevirisini büyük ölçüde bitirdim sayılır ama daha çok iş var  aslında çeviriyi ben yapmadım daha çok kopyala yapıştır yaptım işin bu tarafı karışık  (web işleri ile ilgilenenler özellikle smf kullananlar anlar :) )

bu konu altında  Türkçe çevirisi yapılacak  bölümleri paylaşacağım  yardımcı olabilirseniz  sevinirim  sizlerinde desteği ile yavaş yavaş bitiririz diye düşünüyorum

profil dosyasında  çevirisi yapılmayan bölüler;  ($txt['xxxxxxxxx'] kısımları yok sayın)

Kod: [Seç]

$txt['list_all_contacts'] = 'All my contacts|My contacts will be able to see who\\'s part of this list, even if they\\'re not in it.';
$txt['list_just_this_group'] = 'Contacts in this list|Contacts in this list will see themselves and everyone in the list.';
$txt['list_just_this_member'] = 'Individual contacts|Contacts in this list will see they\\'re in it, but won\\'t see who else is.';
$txt['list_just_me'] = 'Just me|No one will see this list.';

$txt['use_gravatar'] = 'Use my Gravatar';
$txt['gravatar_alternateEmail'] = 'Normally, the Gravatar used will be based on your regular email address but if you wish to use the Gravatar from a different email account to your regular forum account (say, the Gravatar from your blog\\'s email account), you can enter that email address here.';
$txt['gravatar_noAlternateEmail'] = 'The Gravatar displayed will be the one based on your account\\'s email address.';
$txt['avatar_resize_warning'] = 'Avatars larger than %1$dx%2$d pixels may be resized (animated avatars may also be resized and may not be animated after)';
$txt['avatar_resize_forbid'] = 'Avatars larger than %1$dx%2$d pixels are not permitted.';
$txt['avatar_resize_warning_width'] = 'Avatars wider than %1$d pixels may be resized (animated avatars may also be resized and may not be animated after)';
$txt['avatar_resize_forbid_width'] = 'Avatars wider than %1$d pixels are not permitted.';
$txt['avatar_resize_warning_height'] = 'Avatars taller than %1$d pixels may be resized (animated avatars may also be resized and may not be animated after)';
$txt['avatar_resize_forbid_height'] = 'Avatars taller than %1$d pixels are not permitted.';
$txt['date_format'] = 'The format here will be used to show dates throughout this forum.';
$txt['choose_time_format'] = 'Time Format';
$txt['display_name_desc'] = 'This is the displayed name that people will see.';
$txt['personal_time_offset'] = 'Number of hours to +/- to make displayed time equal to your local time.';

$txt['signature_needs_posts'] = array(
1 => 'Your signature will not be shown to other members until you have made at least 1 post.',
'n' => 'Your signature will not be shown to other members until you have made at least %s posts.',
);

$txt['showDrafts'] = 'Show Drafts';
$txt['showDrafts_desc'] = 'This section shows you all the draft posts you have saved, or were saved on your behalf.';
$txt['drafts_noboard'] = '(No board)';
$txt['show_drafts_none'] = 'You have no draft messages saved at this time.';
$txt['edit_draft'] = 'Edit draft';
$txt['topic_no_longer_available'] = 'This draft is a reply to a topic that is no longer available. Editing this draft will attempt to create a new topic.';
$txt['topic_is_locked'] = 'This draft is a reply to a topic that is currently locked by a moderator. Editing this draft will attempt to create a new topic.';
$txt['draftAutoPurge'] = array(
1 => 'Drafts are stored on the server for up to a day, and if not posted or modified in that time, they will be removed.',
'n' => 'Drafts are stored on the server for up to %s days, and if not posted or modified in that time, they will be removed.',
);
$txt['remove_all_drafts'] = 'Remove all drafts';
$txt['remove_all_drafts_confirm'] = 'Are you sure you want to remove all of your draft messages? (This operation is not reversible.)';

$txt['profileBanUser_desc'] = 'This area allows you to block this user from the forum for an indefinite period. Bans created here, like in the main ban area, <strong>do not</strong> expire over time. If you want to issue temporary measures, or measures that are less strong than full bans, please see the Infractions section.';

$txt['profile_infractions_desc'] = 'From here you can see every infraction issued for this member.';
$txt['issue_infraction'] = 'Issue Infraction';
$txt['issue_infraction_desc'] = 'This screen allows you to issue an infraction to this user, and if permitted, to customize what form the infraction will take.';

$txt['current_points'] = 'Current Points:';
$txt['punishments_due_to_points'] = 'Punishments because of these points:';
$txt['current_sanctions'] = 'Current Punishments:';
$txt['profile_has_infractions'] = 'User currently has some infractions';
$txt['cannot_view_warning'] = 'Unfortunately we could not find the warning you requested.';
$txt['infraction_history'] = 'Infraction History';
$txt['no_infraction_history'] = 'This person has not received any infractions before now.';
$txt['no_infraction_history_you'] = 'You have not received any infractions.';
$txt['infraction_issued_by'] = 'Issued by:';
$txt['infraction_issued_on'] = 'Issued on:';
$txt['infraction_points'] = 'Points';
$txt['infraction_expires_on'] = 'Expires on:';
$txt['infraction_has_expired'] = 'Süresi Doldu:';
$txt['current_state'] = 'Durum:';
$txt['expires_dfn'] = '(expires: %1$s)';
$txt['expires_never'] = '(not going to expire)';
$txt['revoke'] = 'Revoke';

$txt['infraction_reason_given'] = 'Reason given:';
$txt['this_points'] = 'Points from this infraction:';
$txt['this_sanctions'] = 'Punishments from this infraction:';
$txt['no_points'] = 'No points were given';
$txt['no_sanctions'] = 'No punishments were given';
$txt['infraction_notification'] = 'The user received a notice about this infraction:';
$txt['revoke_infraction'] = 'Revoke Infraction';
$txt['revoke_infraction_desc'] = 'This screen allows you to revoke, or otherwise remove, an infraction a member received. It will remain in their infraction history but the penalties from this infraction would be removed.';
$txt['revoke_commmit'] = 'Yes, remove this infraction';
$txt['view_full_details'] = 'View full details';
$txt['why_revoke'] = 'Why do you wish to remove this infraction?';
$txt['why_revoke_required'] = 'A reason must be given.';
$txt['error_no_revoke_reason'] = 'You must give a reason why you want to remove this infraction.';
$txt['current_active_infractions'] = 'The user is currently affected by the following infractions:';
$txt['issue_infraction_title'] = 'Select infraction type';
$txt['issue_noadhoc_infraction_desc'] = 'You can issue one of the following kinds of infraction.';
$txt['issue_noadhoc_which'] = 'Which infraction to issue?';
$txt['issue_adhoc'] = 'One of my own';
$txt['issue_adhoc_infraction_desc'] = 'You can issue one of the following pre-set infractions, or you can use one as a template for whatever you need.';
$txt['issue_adhoc_nopreset_desc'] = 'You can customize the infraction you are sending here.';
$txt['send_notification'] = 'Send a notification of this infraction?';
$txt['no_notification'] = 'No notification will be sent';
$txt['issuing_for_message'] = 'For the following message:';
$txt['infraction_why'] = 'Why are you issuing this infraction?';
$txt['infraction_why_note'] = 'This will appear in the infraction log, even the person receiving the infraction can see this.';
$txt['error_infraction_not_selected'] = 'You did not select an infraction that you can issue.';
$txt['error_infraction_no_issue_reason'] = 'You did not give a reason why you are issuing this infraction.';
$txt['notification_wording'] = 'If you wish, you can select the wording of the standard infractions for the notification and customize it below.';
$txt['notification_select'] = '(no template)';

Umarım gelmez ilham perilerimin sonu... ! Modifiye uzmanı web üzerinde 320volt ile yaktı mumu.... Ben deli dolu biriyim.. ama şuan sadece doluyum....

Ynt: Forum dil dosyaları çevirisi için yardım?

Yanıt #1
gevv merhaba.

verdiğinn dosyayı farklı kaydedip inceledim. bu sayfanın çevirisi için ileri düzey ingilizce bilmek yetmiyor bir de teknik ingilizce bilmek gerekiyor. dediğin gibi web işiyle uğraşan abilerimize ihtiyaç var. mesela "infraction"u düz çevirmeye kalktığımda "tecavüz" demektir ki konuyla alakası yok.

ben bir iki cümleyi çevirdim ise de, hiç karışmayayım; tamamını yapabilen birisi mutlaka çıkacaktır.
kolay gelsin...
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #2

.mesela "infraction"u düz çevirmeye kalktığımda "tecavüz" demektir ki konuyla alakası yok.

@seron  akşam akşam beni güldürdün ya allahta seni güldürsün

Kolay gelsin @gevv hocam işin zor sağlam adamlar lazım bize kalsa forum ne hale gelir acaba
eminim yardımcı olabilecek hocalarımız vardır forumda

Yanıt #3
Tekrar merhabalar,

Forumda sanırım alt yapıda değişiklikler oluyor. Daha önce Türkçe olan aşağıdaki resimde göreceğiniz işaretli yer şimdi İngilizce.

Kolay gelsin.

Yanıt #4
evet ben de farkettim ama gevv kısa sürede hallediyor. ara sıra güncelleniyoruz galiba.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.