Ana içeriğe git
Konu: Teknolojik ve İlginç Haberler (1248 Kez okunmuş)

Ynt: Teknolojik ve İlginç Haberler

Yanıt #31
ispat değilde buzdolabı tamirinde farkettim diyelim hocam :D
ama en çok şaşırdğım olay küçücük bi kondansatör yüzündeden koca tüplü televizyonun çalışmadığını görmek oldu benim için ???

Yanıt #32

ispat değilde buzdolabı tamirinde farkettim diyelim hocam :D
ama en çok şaşırdğım olay küçücük bi kondansatör yüzündeden koca tüplü televizyonun çalışmadığını görmek oldu benim için ???

Sana bir anımı anlatayım da küçük bir kondansatör mü yoksa bu arıza mı önemli anla ;D
Sene 1980. Bir tamircide çalışıyorum.
Bir lambalı radyo geldi. Hiç çalışmıyor şikayeti ile.
Neyse radyoyu ben aldım. neredeyse tüm elemanları sökerek ölçtükten sonra bir tane direncin yanmış olduğunu gördüm. Direnci değiştirdim ve alet çalıştı. Bir süre test ettikten sonra müşteri geldi ve işi teslim ettik.
Daha gün bitmeden müşteri burnundan soluyarak yine geldi.
Kardeşim yaptık dediniz ama eve götürdüm çalışmıyor.
Ben de sakin olun bir daha kontrol edelim dedim. Radyonun altını söktüm birkaç muayene yaptım herşey normal taktım fişe çalışıyor.
Müşteriye çalışır vaziyette teslim ettik. Ama ertesi gün yine damladı.
Yok abi eve gidince çalışmıyor.
Allah Allaah dedik ve aleti yine test ettik. Baktık çalışmıyor.
Müşteriye dedik ki,
Biz bunu detaylıca elden geçirelim, dikkatimizden kaçan birşeyler oldu galiba. Belki temas etmeyen bir lehimleme falan vardır diye.
Sonuçta müşteri razı oldu ve bize bıraktı.
Uzun incelemelerden sonra birde baktık ki radyo ters çevrilirse çalışıyor. Normal oturunca çalışmıyor. Üstelik fıs sesi bile yok yani ara freakans devreleri komle susuyor. Sadece ampli katı çalışıyor.
ACABA ARIZA NEDENİ NEDİR?

Yanıt #33
aklıma ilk geken temassızlık hocam ters çevirince temas sağlanıyor olabilirmi ?

Yanıt #34

aklıma ilk geken temassızlık hocam ters çevirince temas sağlanıyor olabilirmi ?

Bilemedin.
Zaten temazsızlık sorunu için yeterince uğraşı verildi. Tüm lehimler tek tek elden geçirildi.

Yanıt #35
sorun lambada mı idi? lamba içinde kopuk bir elektrot vardı da ters çevirince mi temas ediyordu?
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #36

radyo yayını ters çevirince alıyorsa eğer normal şekildekyken   tunere sinyalin gelmesini engelleyen bişey olmalı diye düşünüyorum

sorun lambada mı idi? lamba içinde kopuk bir elektrot vardı da ters çevirince mi temas ediyordu?

haklı olabilirsin bu aklıma gelmemişti

Yanıt #37

Cıks :D
Çünkü lambaların yanıp yanmadığı, veya bir devrenin çalışıp çalışmadığı rahatlıkla test edilebiliyordu.
Radyo düz konulduğunda da tüm lambaların ışığı yanıyordu.

radyo yayını ters çevirince alıyorsa eğer normal şekildekyken   tunere sinyalin gelmesini engelleyen bişey olmalı diye düşünüyorum

Eski lambalı radyoların çoğu harici anten ile çalışan tiplerdir. Bu radyoda FERRIT anten var idi. Uzun ve orta dalga için. Bilenler bilir.
Eğer sinyalleri engelleyen birşey olsaydı eve gidince eski yerinde çalışmaya devam ederdi.

Radyo düz duruma getirilince tüm ara frekans devreleri susuyordu. 455KHz ara frekans hiçbir şekilde redresöre ulaşamıyordu. Çünkü elimizde sinyal jeneratörü ve osilaskop ta vardı. Rahatlıkla test edebiliyorduk.
Ama radyoyu başaşağı çevirince herşey mükemmel çalışıyordu.
Belki görmüşsünüzdür. Eski tip lambalı radyoların altında açılan bir kapak vardır. Bu kapak açıldığında tüm elektronik aksamlara ulaşılabiliyordu. Ayrıca lehimleme işleri bir şase içerisinde bu taraftan yapılıyordu. Bu şasenin üst yüzeylerinde sadece soketlere bağlanmış lambalar, trafolar ve muayyen frekans transformatörleri bulunuyordu.
Bakalım kim bilebilecek, Bilene benden bi gazoz ;D

Yanıt #38
...
::)
...
???
...
:o
...
anten-toprak bağlantısı sabit idi değil mi? hani yanlış bağlı değildi? ne bileyim abi böyle bir arızayı ilk defa duydum...

Yanıt #39
o zaman bu şıkları eledik
-lambalar sağlam
-soğuk lehim yada temassızlık yok
-amfi katı sağlam
-anten bağlantısı sağlam

ara frekans katı susuyor demişşiniz yola burdan devam etcez sanırım
ara frekans katı neden susar ?

Yanıt #40
Anten ile hiçbir işimiz yok.
Çünkü zaten bir sinyal jenaratörü ile anten girişinden 200KHz modüleli sinyal veriliyordu.
Bu sinyaller osilatör frekansı ile toplanarak 455KHz arafrekansı oluşturuyordu. Bu 455KHz arafrekans sinyalleri arafrekans devrelerinde yükseltilerek redresöre kadar gidiyordu. Redresörde 455KHz sinyaller elimine ediliyor ve sadece ses sinyalleri kalıyordu.
Ses sinyallerini de zaten birkaç wattlık bir ampli ile hoparlöre sunuluyordu.
Buradaki ilginç olay şudur.
Radyoyu test ya da ölçüm için ters çevirmek zorundaydık. Çünkü tüm bağlantılar alttan yapılabiliyordu.
Ya da bir arabanın altına yatar gibi radyoyu kaldırıp altına girmemiz gerekiyordu ;D
İşin garip tarafı radyo sol yanına yatırılınca çalışıyor, sağ yanına yatırılınca ise çalışmıyordu ;D
Gel de gudurma ;D
Tahmin yürütebilmeniz için eski tip lambalı radyoların iç yapısını az da olsa bilmeniz gereklidir.

Yanıt #41
Allahallaaa!...
abicim cucukluğum zamanında sandık büyüklüğündeki pilli-transistörlü lambaların modası bitmek üzere ve siyah-beyaz tvler de hızla çöpe gidiyordu yıl 1988-90. ben ne bilirim lambalı radyoyu. şimdi yer çekiminin etkisiyle elektron tüpü içindeki elektronlar yanlış püskürtülüyor falan diyecem iyice reszil olacağım. elektrik sobalarındaki gibi devrilmeye karşı önlem mi vardı ne vardı? çatlıyacağım valla. bu arada benim konu başlığı pij oldu...

Yanıt #42
valla hocam aklıma bişey gelmiyo artık bu lambaların içinde gaz varmış acaba o gazla ilgili bişeymi peki
zaten lambalı radyoları sadece atolye hocalarımın hikayelerinde duyardım :)

Yanıt #43
Neyse fazla gızma adamım. ;D
Anlatayım.
radyo arızalanmadan önce üzerine su dökülmüş. Bu su sızarak içerdeki bir direncin yanmasına sebep olmuş. Direnci zaten tespit ettik.
Asıl ilginç olan ise;
C muayyeni, yani en son ara frekans trafosunun içerisinde de 1 damla su kaçmış. Nasıl kaçtıysa hala çözemedik. Ama üstten dökülen su içeriye sızarak bir yerden damlamış. Bu damlama noktasını su izlerinden gördük. Tam C muayyeninin üzerine tekabül ediyordu.
Bilenler bilir. Eski tip radyoların muayyen trafoları (455KHz) 1X1cm kalınlığında ve birkaç cm yüksekliğinde olan alüminyum kutular şeklindeydi. Bu kutuların içerisinde bir ya da birkaç bobin olup, genellikle en altta bir tane de kondansatör bulunurdu. O günün koşullarına göre çoğu lambalı radyoların 455KHz ara trafoları PARAFİN (MUM) ile desteklenirdi.

İşte gudurmamıza sebep olan bu arıza kaçan suyun, alttaki kondansatörün değerinin tamamen değişmesi veya kısa devre gibi olmasına sebebiyet vermesi, radyoyu ters yüs ettiğimizde ise suyun üstlere çıkmasıyla kondansatörün normal işlevini sürdürmesi idi.
;D

Yanıt #44
abi şimdi araştırdım da, lamba bacakları zamanla küflenme yaparak temassızlık yapıyormuş. sağa sola çevirince temas edip-etmeme sorunu mu oluyor? bir de güç fişini ters takarsan iyi çekmiyor, antene "cereyan" veriyormuş...
bizim evde tiiii çocukluktan kalma iki müzik seti var. birisinin devre kartı yatay duruyor ve radyoları iyi çekmiyor. diğeri ise dik duruyor ve mükemmel çekiyor. bununla alakalı değil de'mi?
[mergedate]1402834641[/mergedate]
lambalı radyolarla ilgili enteresan bir link:
http://diyarbakırlıoğlu.com/radyo-tamirciligi/

güzel bir antika alışveriş sitesi:
http://www.tavanarasi.com.tr/v1/p_go.asp