image

Ana içeriğe git
Konu: FM Verici (2W) Yapıyoruz (4004 Kez okunmuş)

Ynt: FM Verici (2W) Yapıyoruz

Yanıt #75
Hocam mesajini yeni gördüm vakit bayagi gec oldu yarin hemen eklerim resimleri tesekkurler hocam ben 47 pf taktim benim sema ve baski devrede bahagi kafam karisti semaya bakarsan elemanlar farkli baski devreye bakarsan farkli isis te 18 pf 4 tane baski devrede 12 pf takili transistor ve varikap yaninda direnclerim 1m8 hocam fotoyu yarin detayli ceker atarim

Yanıt #76
Hocam direnc renk kodu kahve.gri.kirmizi.sari. direnc 5 renkli 3 tane resim ekledigimde bir onceki sayfada resimi buyutursen renkler anlaşılıyor

Yanıt #77
slm yusuf usta ve bu devreyi yapıp çalıştıran arkadaşlar iyi akşamlar ...
bu devre ile başım dertte malzemeleri ölçerek baskı devresi yedekli aynı plakette yeni varikap diyot (10 adet hazır bekletiliyor) kırmızı trimer kondansatör 5 tane bu gun geldi hali hazırda lehimlendi vs vs vs  devrede  yine ayarsızlık var direnç 2w meşhur olan elle tutaman bu kadar ısınmaz yok böyle bişey bi o kadarda transistörler bu devrede bi sıkıntı var yardınmlarınızı bekliyorum enazından çalışır vaziyette olan fm verici ile karşılaştırırsak veya malzeme yönü ve ya değer sıkıntısı anlamış olurum sayfanın ilk şemasındaki devre ve baskı devre çözemedim yardımlarınızı bekliyorum sayın elektronik sevdalısı arkadaşlardan .....

Yanıt #78
bu konunun üçüncü sayfasında (bir ekranda görünecek mesaj sayısını değiştirmediyseniz sizin de aynıdır) memleket'in paylaştığı resimler var. en sona doğru. Onun devresindeki kondansatör değerlerini kullanarak dener misin? 47 pf ve 12 değerleri yerine 18p ve 27p olarak. Bir de ortadaki kıvrımlı çizimin dışında kalan geniş çember de bobin oluyor. o yola çok lehim bulaştırma kalınlaştırma. arada kalan lehim pastası kalıntılarını temizle.

Frekans bandı değişirse ısınma vs normaldir. Bir de besleme olarak ne kullanıyorsun, pil mi?
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #79
modem adaptörü 12v    1.25A  yarın bir daha kontrol ederım

Yanıt #80
hocam memleketininkine baktım pek fark göremedim ben 1.8m ohm taktım  memleketin ise 1.5 mohm yanlıs okumadıysam .

bi yerde ufak bir sıkıntı var ama nerde eski usül küçük fm vericilerden yapmıştım zamanında bu kadar bu devreden yediğim darbeyi ne picten ne de başka bir devreden yedim.  bu devre yazılanlardan ilgimi çekti malzmesi bile sıkıntılı bb 105 ve kırmızı trimeri hele baskı bobin daha sıkıntılı hayret sabıra devam

Yanıt #81
hocam memleketininkine baktım pek fark göremedim ben 1.8m ohm taktım  memleketin ise 1.5 mohm yanlıs okumadıysam .

bi yerde ufak bir sıkıntı var ama nerde eski usül küçük fm vericilerden yapmıştım zamanında bu kadar bu devreden yediğim darbeyi ne picten ne de başka bir devreden yedim.  bu devre yazılanlardan ilgimi çekti malzmesi bile sıkıntılı bb 105 ve kırmızı trimeri hele baskı bobin daha sıkıntılı hayret sabıra devam

47pf görüyorum ama resimde? 27 ile bir dener misin?

Yanıt #82
Tamam hocam 27 pf takalim

Yanıt #83
47pf 27pf ile değiştirdim
bu devre çalışmaz bu devrede ters giden birşey var

Yanıt #84
devre 220ma çekiyor

Yanıt #85
eğer o akımı çekiyorsa, muhtemelen devrede ters giden tek şey frekansı tutturamamak.

88-108MHz arası bir frekansı yakalamak için trimmer kondansatörü metal olmayan, plastik veya kemik tornavida ile çalışıyorken çevirip radyodan bir frekans yakalamaya çalış.
Örneğin al frekansı yayın olmayan bir kanala, alıcının yakınında kondansatörü çevirerek bak bakalım neler oluyor.

ve devre altında kesinlikle lehim pastası izi lekesi olmasın. pF gibi bir değerin iş gördüğü devrede transistör- bobin-kondansatör çevresindeki pastanın yapacağı megaohm seviyesinde bir iletkenlik bile işi bozar.

Yanıt #86
Aşağıdaki dosyada basit bir FM verici dökümanları var.
Portekizce yazılmış ama Google çeviride Türkçeye çevirince ne demek istediği anlaşılıyor.

Yanıt #87
Slm memleket arkadas anladim simdi bu devre neden calismadi bana neden baska fm verici devresi verdin onu anlayamadim sen bu devreyi calistirdinmi detayli bir foto eklesen bu devreyi calistirsaydim diyot trimeri bulundugum bolgede yoktu sikintili halde malzemeyi topladim bi el atsan 

Yanıt #88
Slm memleket arkadas anladim simdi bu devre neden calismadi bana neden baska fm verici devresi verdin onu anlayamadim sen bu devreyi calistirdinmi detayli bir foto eklesen bu devreyi calistirsaydim diyot trimeri bulundugum bolgede yoktu sikintili halde malzemeyi topladim bi el atsan
muhtemelen bu biraz teferruatlı devre, nispeten daha basit bir devre yapıp belki çalıştırırsan moralin düzelir diye düşünmüştür, tabii kendisi daha iyi bilir.

Bu devrenizin çalışması konusuna gelince, bence en son hali ile yine resim atın buraya bakalım. çalışması gerekiyordu çünkü. Memleket rumuzlu arkadaş zaten bu başlığa yaptığı devrenin resimlerini eklemiş. Gayet çözünürlüğü yüksek resimler hem de. bulamadınız mı?

Yanıt #89
muhtemelen bu biraz teferruatlı devre, nispeten daha basit bir devre yapıp belki çalıştırırsan moralin düzelir diye düşünmüştür, tabii kendisi daha iyi bilir.

Bu devrenizin çalışması konusuna gelince, bence en son hali ile yine resim atın buraya bakalım. çalışması gerekiyordu çünkü. Memleket rumuzlu arkadaş zaten bu başlığa yaptığı devrenin resimlerini eklemiş. Gayet çözünürlüğü yüksek resimler hem de. bulamadınız mı?
Abi arkadaşın sorunu ben de anlamadım. Bana gönderdiğin karta elemanları dizip direk çalıştırmıştım. İlk yaptığımda frekansı bulmak biraz uğraştırmıştı sadece ama o da taş çatlasın 1 dakika uğraştım. Balkondan çalışırken evin diğer ucundan radyoyu açıp yoldan geçen insanların ayak tıpırtıları dahil geçen uçakların jet motorlarını dahi dinliyordum. Yani devrede sorun olmadığından eminim ben.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.