image

Ana içeriğe git
Konu: FM Verici (2W) Yapıyoruz (3922 Kez okunmuş)

Ynt: FM Verici (2W) Yapıyoruz

Yanıt #90
Abi arkadaşın sorunu ben de anlamadım. Bana gönderdiğin karta elemanları dizip direk çalıştırmıştım. İlk yaptığımda frekansı bulmak biraz uğraştırmıştı sadece ama o da taş çatlasın 1 dakika uğraştım. Balkondan çalışırken evin diğer ucundan radyoyu açıp yoldan geçen insanların ayak tıpırtıları dahil geçen uçakların jet motorlarını dahi dinliyordum. Yani devrede sorun olmadığından eminim ben.

Devrede sorun yok da... Geçen bir flip flop yapıyorum... üç saat uğraştım kendime acıdım... yahu bu mudur dedim, açtım netten şemaya baktım iyi mi? Yine yapamadım...
Aylar geçti... Flip flop yapmaya korkuyorum... geçen bir aldım elime... ne oluyor yahu dedim, ne göreyim... transistör 2N2222... yani emiter ucu bc 548 ile ters tarafta... ve ben transistöre hiç bakmadım bunun numarası ne diye... rahatladım... yaşıyormuşum daha ölmemişim :)

oluyor bazı gözden kaçan kıllıklar...
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #91
 :D Abi ölme emi :D İyi güldürdün.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #92
Bir kaç resim ekliyorum... Kond. değerlerini üzerine yazdım.

Yanıt #93
Transistörlerin arka tarafında  bulunan 2 kondansatörün değeride 47p dir.
Devamı...

Yanıt #94
Slm memleket arkadas anladim simdi bu devre neden calismadi bana neden baska fm verici devresi verdin onu anlayamadim sen bu devreyi calistirdinmi detayli bir foto eklesen bu devreyi calistirsaydim diyot trimeri bulundugum bolgede yoktu sikintili halde malzemeyi topladim bi el atsan
 Evet çalıştırdım bu devreyi. Gayet güzel çalışıyor. Ses girişine hem mikrofon hemde aux ile giriş yaptım, seste bozulma olmadı. Bu devreyi farklı bir devre şeması olsun diye verdim.

Yanıt #95
ben bastan aşağı bir kontrol edip tekrar deneyip durumu belirtirim ilgilendiğiniz için teşekkür ederim

Yanıt #96
741 orda ben 1.8 mohm kullandım sizinki 1.5 fark edermi belki eder.
47pf takılı idi ben onları çıkardım yerine 27pf taktım şimdi tekrar 47 pf takacam.
sanki 3 tane aynı sırada 2.2k olması lazım iken ben fotoda bir tanesinin 1k oldugunu gördüm yanılmıyorsam. 
aksine baskı devremde çok düzgün bir şekilde bobin olan ve diğer kısımlar iyi çıktı malzemeleri yeniden taktım bir yerlerde sıkıntı var çözeceğim inşaallah

senin devrede 10k ile aynı hizada olan tel atlama teli o nerden çıktı bizim batığımız devrede o yoktu.

Yanıt #97
741 orda ben 1.8 mohm kullandım sizinki 1.5 fark edermi belki eder.
47pf takılı idi ben onları çıkardım yerine 27pf taktım şimdi tekrar 47 pf takacam.
sanki 3 tane aynı sırada 2.2k olması lazım iken ben fotoda bir tanesinin 1k oldugunu gördüm yanılmıyorsam. 
aksine baskı devremde çok düzgün bir şekilde bobin olan ve diğer kısımlar iyi çıktı malzemeleri yeniden taktım bir yerlerde sıkıntı var çözeceğim inşaallah

senin devrede 10k ile aynı hizada olan tel atlama teli o nerden çıktı bizim batığımız devrede o yoktu.
 Bağlantıyı entegrenin 2 bacağı arasından geçirmemek için tel ile atlama yaptım. 
1.8 ile 1.5 pek fark etmemesi lazım. O dirençler preamp tarafında bağlı.
3 tane aynı sırada 2.2k olması lazım demişsin. En sağdaki 1K olan direnci led lamba için kullandım..

Yanıt #98
hocam bu devre beni aştı bu devrede çözemediğim bi sıkıntı var ben bu devreyi rafa kaldırıyorum. malzemeleri değiştim. olmadı yardımlarını esirgemeyen hocalarıma elektronikçilere teşekkür ederim. bi ara bu devreye yeniden dönerim inşallah  en iyisi bir kuluçka makinesi yapmak

Yanıt #99
memleket arkadaş sana da resimler için teşekkür ederim uzun zaman önce yapmış oldugun devrenin fotolarını zahmet edip koydugun için ... yusuf hoca ya teşekkürler ederim .