image

Ana içeriğe git
Konu: FM Verici (2W) Yapıyoruz (4179 Kez okunmuş)

Ynt: FM Verici (2W) Yapıyoruz

Yanıt #60
Merhaba,
Arkadaşlar ben bu devreyi Yusuf Usta'nın yardımıyla edindim. Devreyi çalıştırdım. 150metrekarelik bir evde bir balkondan konuşurken arka balkondan FM müzik setiyle rahat dinleniyordu. Yani devre sorunsuz çalışmıştı fakat aradan yıllar geçti. Şimdi devre nerdedir bilmiyorum ama şunu iyi biliyorum gayet güzel çalışıyor. Siz sadece devreyi aynen şemadaki gibi yapın. Wattlı dirençlere falan takılmayın onlar gerekli. Yayını yapacak tank devresini süren transistörler baya güç çekecektir büyük olması da, biraz ısınması da normal. Hatırlıyorum bende de ısınıyordu. 12V UPS aküsü ile çalıştırmıştım. Transistöleri yakmaktan korktuğumdan soğutucu bağlamıştım.
Kolay gelsin.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #61
Haklısınız sayın Yusuf Hocam. Zoom yapınca bulanikliktan yanlış gordum.
Peki baski devrelerden her ikiside çalışıyor mu. Hangisini onerirsiniz.

bazen çeşit olsun diye farklı çizimler koyuyorum ama bu devreye hatırlamıyorum kaç çizim dosyası ekledim
çalışır hepsi. bobin kısmı mühim.bobin kısımları farklı iki çizim varsa yanıt numarasını yaz iletinin ekine bakayım.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #62
Transistöleri yakmaktan korktuğumdan soğutucu bağlamıştım.
Kolay gelsin.

evet soğutucu iyi olur uzun süre çalışınca ısı artıyor.

Yanıt #63
Bugün nihayet devreyi çalıştırabildim. 3 kez yaptım devreyi ve 3.de başarabildim.
İlkinde frekans ayarı yapıyorum radyo o frekansta susuyor ama yayın alamiyordum.
İkincide ise frekans khz mertebelerinde kalıyordu.
3. de odadan odaya yayın yaptım,ancak frekans sabit durmuyor. Neden olabilir. Devreye ne gibi iyileştirmeler yapabilirim.

Yanıt #64
Bugün nihayet devreyi çalıştırabildim. 3 kez yaptım devreyi ve 3.de başarabildim.
İlkinde frekans ayarı yapıyorum radyo o frekansta susuyor ama yayın alamiyordum.
İkincide ise frekans khz mertebelerinde kalıyordu.
3. de odadan odaya yayın yaptım,ancak frekans sabit durmuyor. Neden olabilir. Devreye ne gibi iyileştirmeler yapabilirim.
beslemeyi ne ile yapıyorsunuz, pille mi?
Ayrıca devrenizin alt üst fotoğraflarını görünür şekilde paylaşırsanız size daha iyi yardımcı olacağımız kanısındayım. Kolay gelsin.

Yanıt #65
Yusuf usta devre için tesekkur ederim. Beslemeyi ayarlı güç kaynağı ile yapıyorum.
Fotoğrafları yarın çekip atarım.
Devre hiç kıpırdamadan bir kenarda durursa sorun olmuyor. 
93mhz ve bir ara 105mhz den yayın yaptım.
Mesafeyi de imkan bulursam test etmeye çalışacağım.

Yanıt #66
Yusuf usta devre için tesekkur ederim. Beslemeyi ayarlı güç kaynağı ile yapıyorum.
Fotoğrafları yarın çekip atarım.
Devre hiç kıpırdamadan bir kenarda durursa sorun olmuyor. 
93mhz ve bir ara 105mhz den yayın yaptım.
Mesafeyi de imkan bulursam test etmeye çalışacağım.

beslemeyi çok iyi doğrultma yapman lazım. standart pSupply devreleri çok iyi regüleli değil.

Pil ya da akü ile daha iyi sonuç alacağınızı düşünüyorum.

Yanıt #67
Yusuf hocam devreyi yeniden bastan yaptim malzemeleri yeniledim gene calismadi .Resimlerini paylastim

Yanıt #68
Yusuf hocam devreyi yeniden bastan yaptim malzemeleri yeniledim gene calismadi .Resimlerini paylastim
Bu tip FM verici devrelerinde "çalışmıyor" terimi genellikle yanlış kabul edilir. Devren çalışıyor. Çalışıyor ama frekansı tutturamamışsındır.
Yusuf Usta yanıt verene kadar ben de birşeyler yazayım. Ben devreyi yaptığımda mercimeklerin bacakları karta minimum uzaklıkta yani sımsıkı idi. Seninkiler uzun. Orada bir varikap var. bacağına lehim yapmışsın sanki. Zarar gördü mü acaba diye düşünüyor insan. Devre şu an erişebileceğim bir yerde değil. BD serisi transistörlerin birisi ters-birisi düz görünüyor fotoda. Ama öyle mi olması gerekiyor, devreye erişemediğim için bilmiyorum. sanki bendeki ikisi de aynı yöne bakıyor gibiydi hatırlamıyorum.

Yüksek frekans üreten-yayan devreler çok uğraştırır. En ufak bir etken frekansın değişmesine neden olur. Fotoda net görünmüyor ama tank devresinin oralarda eksik yollar lehimle mi tamamlamış... göremiyorum. O bile stabilliği etkiler. ferrit  bir çekirdek bulup bobine yaklaştırıp deneyebilirsin.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #69
Hocam tesekkur ederim ilgilendiginiz icin yusuf hoca konuyu acmisti o yuzden yusuf hoca diye tabir ettim sizde tabiiki bu isi biliyorsunuzdur. Eminim. Hocam baski devreyi yeniden yaptim malzemeler yeni bb105 10 tane aldim yok lehimleme de malzeme ayaklarini yakma ozelligim yok varikap diyotlu devreleri hic bugune kadar calistiramadim ben. Bunu ise baktim devre onayli o zaman karar verdim. Transistorler yonu sayfada gordugum gibi baski devre ise ona gore cizim ile baski birbirini tutmuyor.ben daha iyi resim atarim.mercimek kondansatore gelince ilk devre calismayinca geri soküp kullandim .birde transistor ve 22 ohm direnc neden cok isiniyor direnc el vurulmuyor. Calisan bir devrenin bana hocam sema veya fotosu varsa yardim edersen cok makbule gecer basarilar.

Yanıt #70
Varikap bacaklari devrede uzun bacaklari yetismiyordu. Bir bacagini plakete lehimledim diger ayagina tel attim hocam

Yanıt #71
Öncelikle yaptığınız devrede sorun mutlaka bulunur ve o devre çalışır, moralinizi yüksek tutun. (yeniçeri ile savaşa girecek frenk savaşçılarını teskin eder gibi oldu :) )

Bugünlerde yoğunum, size akşam detaylı olarak inceleyip bir takım önerilerde bulunurum. Yalnız şu an incelemeniz istediğim bir durum var; ilk sayfada yapılı devrelerin de resmi var dikkatini çektiyse oradaki variable kırmızı, senin kullandığın ise sarı. bu meretlerin değerleri rengi ile satılıyor. senin kullandığın sarı trimmerin kapasite değeri kırmızıya oranla çok uçuk değerlerde ise frekansı yakalama şansın zayıf olur. onu kırmızı ile dener misin?

Yanıt #72
Tamam tesekkurler hocam

Yanıt #73
Hocam kirmizi trimer bulamadim ama siparisini verdim gaziantepte bulamadim hafta ici kargo gelecek ilk sayfadaki resimlere baktim karsilastirdim bi sıkıntı goremedim .kondansatör degistirip oýle deneyip bilgilendiririm.

Yanıt #74
Hocam kirmizi trimer bulamadim ama siparisini verdim gaziantepte bulamadim hafta ici kargo gelecek ilk sayfadaki resimlere baktim karsilastirdim bi sıkıntı goremedim .kondansatör degistirip oýle deneyip bilgilendiririm.
devrenin bitmiş halinin eleman yüzeyini tam üstten net bir çeker misin? tüm jumperlar atılmış mı, emin olalım. Ben jumper yerine 0 ohm direnç kullandım çünkü, yanıltıcı olup seni direnç kullanmaya yöneltmediğimden emin olmak isterim.
Ayrıca opamp önündeki iki direncin değerinin 1.8 Megaohm olduğundan emin olalım. ekranımdan hiç de 1.8 Megaya benzetemedim.

bir de @memleket  rumuzlu arkadaş yaptığı devrenin resimlerini paylaşmış önceki sayfalarda. Dikkat ettim 27pF takmış kondansatörlerin ikisini. İsis çizime 27 yazmışken baskı devreye 47p yazmışım. bunu neden değişik yazdım bilmiyorum. Zaman geçti bayağı üzerinden. Frekansla harmonikle vs bir şeylerle uğraşmışız belli ki... Sen 27pF takarak garantiye al işi. Benim resimlerden ne taktığımı göremiyorum fakat memleket 27 takmış gayet net görünüyor.

Kendisini tebrik ederim, çok temiz çalışmış, benim devreye on basar bir baskılı devre yapmış. Bakınca adamın içi açılıyor.