Ana içeriğe git
Konu: FM Verici (2W) Yapıyoruz (2707 Kez okunmuş)

Ynt: FM Verici (2W) Yapıyoruz

Yanıt #60
Merhaba,
Arkadaşlar ben bu devreyi Yusuf Usta'nın yardımıyla edindim. Devreyi çalıştırdım. 150metrekarelik bir evde bir balkondan konuşurken arka balkondan FM müzik setiyle rahat dinleniyordu. Yani devre sorunsuz çalışmıştı fakat aradan yıllar geçti. Şimdi devre nerdedir bilmiyorum ama şunu iyi biliyorum gayet güzel çalışıyor. Siz sadece devreyi aynen şemadaki gibi yapın. Wattlı dirençlere falan takılmayın onlar gerekli. Yayını yapacak tank devresini süren transistörler baya güç çekecektir büyük olması da, biraz ısınması da normal. Hatırlıyorum bende de ısınıyordu. 12V UPS aküsü ile çalıştırmıştım. Transistöleri yakmaktan korktuğumdan soğutucu bağlamıştım.
Kolay gelsin.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #61
Haklısınız sayın Yusuf Hocam. Zoom yapınca bulanikliktan yanlış gordum.
Peki baski devrelerden her ikiside çalışıyor mu. Hangisini onerirsiniz.

bazen çeşit olsun diye farklı çizimler koyuyorum ama bu devreye hatırlamıyorum kaç çizim dosyası ekledim
çalışır hepsi. bobin kısmı mühim.bobin kısımları farklı iki çizim varsa yanıt numarasını yaz iletinin ekine bakayım.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #62
Transistöleri yakmaktan korktuğumdan soğutucu bağlamıştım.
Kolay gelsin.

evet soğutucu iyi olur uzun süre çalışınca ısı artıyor.

Yanıt #63
Bugün nihayet devreyi çalıştırabildim. 3 kez yaptım devreyi ve 3.de başarabildim.
İlkinde frekans ayarı yapıyorum radyo o frekansta susuyor ama yayın alamiyordum.
İkincide ise frekans khz mertebelerinde kalıyordu.
3. de odadan odaya yayın yaptım,ancak frekans sabit durmuyor. Neden olabilir. Devreye ne gibi iyileştirmeler yapabilirim.

Yanıt #64
Bugün nihayet devreyi çalıştırabildim. 3 kez yaptım devreyi ve 3.de başarabildim.
İlkinde frekans ayarı yapıyorum radyo o frekansta susuyor ama yayın alamiyordum.
İkincide ise frekans khz mertebelerinde kalıyordu.
3. de odadan odaya yayın yaptım,ancak frekans sabit durmuyor. Neden olabilir. Devreye ne gibi iyileştirmeler yapabilirim.
beslemeyi ne ile yapıyorsunuz, pille mi?
Ayrıca devrenizin alt üst fotoğraflarını görünür şekilde paylaşırsanız size daha iyi yardımcı olacağımız kanısındayım. Kolay gelsin.

Yanıt #65
Yusuf usta devre için tesekkur ederim. Beslemeyi ayarlı güç kaynağı ile yapıyorum.
Fotoğrafları yarın çekip atarım.
Devre hiç kıpırdamadan bir kenarda durursa sorun olmuyor. 
93mhz ve bir ara 105mhz den yayın yaptım.
Mesafeyi de imkan bulursam test etmeye çalışacağım.

Yanıt #66
Yusuf usta devre için tesekkur ederim. Beslemeyi ayarlı güç kaynağı ile yapıyorum.
Fotoğrafları yarın çekip atarım.
Devre hiç kıpırdamadan bir kenarda durursa sorun olmuyor. 
93mhz ve bir ara 105mhz den yayın yaptım.
Mesafeyi de imkan bulursam test etmeye çalışacağım.

beslemeyi çok iyi doğrultma yapman lazım. standart pSupply devreleri çok iyi regüleli değil.

Pil ya da akü ile daha iyi sonuç alacağınızı düşünüyorum.