Ana içeriğe git
Konu: FM Verici (2W) Yapıyoruz (2707 Kez okunmuş)

Ynt: FM Verici (2W) Yapıyoruz

Yanıt #30
Ben sadece tahminde bulundum .Proteus un daha yeni sürümü olduğundan pcb bende açılmadı .Demek istediğim pcb ile devrenizi karşılaştırın

Yanıt #31

Ben sadece tahminde bulundum .Proteus un daha yeni sürümü olduğundan pcb bende açılmadı .Demek istediğim pcb ile devrenizi karşılaştırın

LYT veya DSN uzantılı dosyayı tutup masa üstünde kısa yolu olan yeni sürüm proteusun üstüne sürüklediğinde açılıyor...

Yanıt #32
Dosya 7.91 ile kaydedilmiş.Benim proteus 7.8

Yanıt #33
7.0 çevirdim ama dosya koyamıyorum foruma şu an, sebebini bilmiyorum.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #34
Merhaba,
Devreyi çok merak ediyorum video çekip yükleyebilirmisiniz

edit: Mikrofonu söküp 3.5 mm jak ile mp3leri radyodan duymam mümkünmü

Yanıt #35
hayır. mikrofonu söküp uygun direnç değerlerinden seçerek gerilim bölücü devresi yada potansiyometre bağlayıp, jakı en son bağlamalı ve test ede ede sonuca varmalısınız. mikrofonu söküp direkt jak olmaz.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #36
Merhabalar Bende devreyi yapmak/denemek istiyorum amaşöyle birşeye dikkat ettim İlk sayfadaki resimde ve bazı arkadaşların devrelerinde  led in sağtarafında antene doğru iki tane direnç var Fakat Yusuf beyin gönderdiği rar lı dosyada çıkan lyt uzantılı ares içizimde ve bazıfotolarda ise kısa devre teli var + Isis çiziminde bobinin ucundan antn alınıyor aresde ise 18 pf lık kondansatörden sonra hangisi doğru ?

Yanıt #37
Merhaba bunu yeni katıldım aranıza devreyi yapmayı planlıyorum ama cahilliğime verin bunu kurduktan sonra evdeki radyomdan burdan yapılan yayını dinleyebilirim değil mi,bir de fm alıcı devresi kurmam gerekmez sanırım?

Yanıt #38
başka alıcı yapmanız gerekmez.

evinizdeki bir FM radyoyu çalıştırıp radyonun ayar düğmesinden devrenin yayınını arayarak bulun. devre evin içinden hatta biraz daha uzaklardan çekecek kapasitededir. yukarıdaki anlatımları da okuyun.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #39
Merhaba, devrenin malzeme malzeme listesi ve baskı şeması varmıdır acaba, dosyaları açacak programım mevcut olmadığı için.

Yanıt #40
O kadar uğraş uğraş, kurcala, on cm sinyal veren verici çıksın ortaya... Çok sinir bozucu değil mi? Hazır aldığınız kitler hele... Tam hayal kırıklığı... Eh, biraz paraya kıyıp düzgün birşey de almak mümkün tabii, ama neden kendiniz bugün size sunacağım FM Vericiyi yapmayı denemiyorsunuz?

Haftalarca uğraştı arkadaşlar, ben de baktım test ettim, ve gerçekten radyo düğmesine el attığınız zaman hemen frekansını yakalayabileceğiniz, hatta bir kaç ayrı yerden harmoniğini bile duyabileceğiniz kalitede, sinyal bastırma gücü mükemmel bir verici...

Bu vericiyi yaptıktan sonra, belki bir de alıcı yapmak isteyebilirsiniz. Onu da düşündüm tabii ve size şimdi alıcısını ayrı başlıkta anlatacağım bu verici devresini sunuyorum.
ek dosyada (giriş yapınca görebiliyorsunuz) tüm ayrıntılar var.

önce bir şema lazım tabii...

baskı devreyi kendiniz çizmeyin. çizili olarak ek dosyadakini basın. Baskı devreyi kendiniz değiştirip yolların biri ile bile oynarsanız çalışmaz. Bu size inandırıcı gelmeyebilir ama, bu devrede hiç tahmin edemediğiniz bir yolun bile uzunluğu kalınlığı önemli olabilir, bobin niyetine kullanılmış olabilir. Sonra bu devrede iş yok dersiniz, emeğiniz boşa gider... Size verilen baskıyla oynamadan direkt basın.

Kolay gelsin şimdiden. Yapanlar tecrübelerini paylaşabilirler...

Hocam pf. kond. değerleri çok kritik midir? 18pf yerine 20pf kullansak sorun olur mu?  Birde BD135 yerine BD237 olur mu? 

Yanıt #41
Hocam pf. kond. değerleri çok kritik midir? 18pf yerine 20pf kullansak sorun olur mu?  Birde BD135 yerine BD237 olur mu?

yüksek frekans devrelerinde frekansa direkt olarak etki eder bu kondansatör değerleri.
önlediği harmonik değeri,
oluşturduğu iç oslatör frekans değeri
yayın yaptığı frekans bandı
gibi değişimler sıkıntı oluşturur.
ama yaklaşık değerler için oturup hesaplama yapmak lazım. yani ben bu kondansatörü takınca 88-108 olan frekans bandı, 100-18 olarak değişecekse bu belki önemli olmayabilir. ama 150-250 MHz gibi değişim olacaksa o zaman sorun olur demektir.

transistörün ise datasheet bilgilerine bakmalısın. npn ise, frekans bandı fm verici ile hedeflenen bandı karşılıyorsa -ki karşılar muhtemelen, o zaman kullanabilirsiniz.

Yanıt #42
Merhaba, devrenin malzeme malzeme listesi ve baskı şeması varmıdır acaba, dosyaları açacak programım mevcut olmadığı için.

ekran resimlerini aşağıya kopyaladım, malzeme değerleri üzerinde yazışı. takıldığın yer olursa yazarsın.

Yanıt #43

Evin içerisinde denedim. Arada 4 duvar olmasına rağmen çok güzel çalışıyor.
Değerlere sadık kalarak yaptım. Sadece Trimerin değerinin ne olduğunu üzerinde yazmıyordu ama sorun çıkmadı. Harmonik yok denecek kadar az, oda radyoyu yakına koyarsam ufak tefek sarkmalar oluyor. 2 tane digital radyoda denedim,  frekans 94.5 gösteriyor... Transistörler ve dirençte cok hafif ısı var. Transistörleri soğutucuya bağlayarak ısı sorununu hallettim..
@Yusuf usta hocama devre şeması ve açıklamaları için teşekkürler..

Yanıt #44
@ismailke baskı devresini pdf formatında ekledim. yazıcıdan çıkartırken ölçeği %100 yapman lazım..