Ana içeriğe git
Konu: FM Verici (2W) Yapıyoruz (2703 Kez okunmuş)

FM Verici (2W) Yapıyoruz

O kadar uğraş uğraş, kurcala, on cm sinyal veren verici çıksın ortaya... Çok sinir bozucu değil mi? Hazır aldığınız kitler hele... Tam hayal kırıklığı... Eh, biraz paraya kıyıp düzgün birşey de almak mümkün tabii, ama neden kendiniz bugün size sunacağım FM Vericiyi yapmayı denemiyorsunuz?

Haftalarca uğraştı arkadaşlar, ben de baktım test ettim, ve gerçekten radyo düğmesine el attığınız zaman hemen frekansını yakalayabileceğiniz, hatta bir kaç ayrı yerden harmoniğini bile duyabileceğiniz kalitede, sinyal bastırma gücü mükemmel bir verici...

Bu vericiyi yaptıktan sonra, belki bir de alıcı yapmak isteyebilirsiniz. Onu da düşündüm tabii ve size şimdi alıcısını ayrı başlıkta anlatacağım bu verici devresini sunuyorum.
ek dosyada (giriş yapınca görebiliyorsunuz) tüm ayrıntılar var.

önce bir şema lazım tabii...

baskı devreyi kendiniz çizmeyin. çizili olarak ek dosyadakini basın. Baskı devreyi kendiniz değiştirip yolların biri ile bile oynarsanız çalışmaz. Bu size inandırıcı gelmeyebilir ama, bu devrede hiç tahmin edemediğiniz bir yolun bile uzunluğu kalınlığı önemli olabilir, bobin niyetine kullanılmış olabilir. Sonra bu devrede iş yok dersiniz, emeğiniz boşa gider... Size verilen baskıyla oynamadan direkt basın.

Kolay gelsin şimdiden. Yapanlar tecrübelerini paylaşabilirler...

Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Ynt: FM Verici (2W) Yapıyoruz

Yanıt #1
yusuf usta Allah razı olsun senden be!... yıllardır düzgün bir devre bulamıyorum.

son derece pratik bir devreye benziyor . bobin sarma derdi de yok. ancak devrenin mesafesi şehir içinde ortalama kaç?

alıcı devre de lazım. walkie-talkie yapacağım  :D
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #2
Alıcı devreyi de az evvel paylaştım. kolayca yapabilirsiniz.
Mesafe havadaki frekans yoğunluğu ve kullanılan banda göre değişir. Bizim çok uzaklaşarak test imkanımız olmadı. 200 metre mesafeden müzik seti radyosundan sorunsuz yayın aldık.  Normal şartlarda antenler birbirini gördüğü sürece ve frekans boş olursa, 2Km mesafeye kadar çıkabiliyor. Frekans doluysa bu yarıçap açık alanda 500 metreye kadar düşebilir.

ses çok kaliteli ve temiz.
şunu da eklemem gerekiyor ki bu vericiyi 2w gerçek gücünde çalıştırmak için 9 volt pil yetmez. biz 9 volt pille denedik. sizin 800mA 12V bir adaptörle çalıştırmanızı öneririm. devredeki 2w direnç tam güç çalışırken ısınıyor bu normal. transistörleri tam güç çalıştırırken soğutmanızda fayda var. pille ısınma sorunu olmuyor tabii, eğer pil kullanıyorsanız çok açık bırakmayın pili bitirmesin.

Yanıt #3
Seron hadi gözün aydın aradığın gibi bir devre buldun sanırım..

Yanıt #4

Seron hadi gözün aydın aradığın gibi bir devre buldun sanırım..

evet de bu sefer de varikap diyodu sorun oldu. OFFF!!!

yarın merkezi bir gezeyim olmadı...

Yanıt #5
evet bilirim o varikapları..

Yanıt #6
bb105\'ten bahsediyorsanız tip farklı ama fonksiyon  olarak aynı işi gören diyot çok. ben direnc.net\'ten aldım, bildiğin herhangi bir diyottan farklı değil fiyatı da...

Yanıt #7
yusuf usta şu sorunlarıma bir bakabilir misin?

galiba versiyon problemim var bir de open gl ile ilgili bir hata mesajı alıyorum ve baskı devreni açamıyorum.

şu:

Yanıt #8
birinci resim versiyonun eski, 7.91 gerek diyor.
ikinci resim her yeni kurulan programda çıkar. bir daha gösterme kutucuğunu işaretle kapat. okumaya zamanım olmadı ama sistemindeki ekran kartın iyi, open GL fonksiyonunu açarak daha iyi kullanabilirsin vesaire bişiler diyor...

Yanıt #9
:Dteşekkür ederim.
zamanınız olursa entegreler için yanıt  bekliyorum... tabi devresiyle beraber

Yanıt #10
Entegreler için yanıt beklediğiniz konu hangisi tam anlamadım, gözden kaçırdığım bir sorunuz mu var?

anladığım o ki, az evvel radyo alıcı konusuna bakarken gördüm, entegre cxa1191s istemişsiniz. olur adresi mesaja atın yollayayım, fakat devre çizimi için bir  sözüm yok. zamanım olsa zaten uğraşırdım..,

Yanıt #11
trımer kondansatorun degeri nedir acaba yapıcam inşallah

Yanıt #12
trimmer kondansatörler renkleri ile satılıyor. her renk belli bir değeri ifade ediyor. kırmızı alacaksın.
ama 40p veya 60p taksan da iş görür. frekans bandı genişliği değişir hepsi bu. yoksa 10p taksan da çalışır, 100p taksan da çalışır.

Yanıt #13
Saolun hocam renk olayini.unutmusum karti bastim delme islemi yarim kaldi matkap ucu kırıldı  ;D
yarin malzemeleri alip bitircem

Yanıt #14
Güzel sonuçlarını bekliyoruz resimlerle ekle..