image

Ana içeriğe git
Konu: smps trafosu (2672 Kez okunmuş)

Ynt: smps trafosu

Yanıt #15
Nüve materyalleri , ısı ve frekans tel kesiti...

Yanıt #16
Kondansatör ve bobinin frekansa bağımlı iç direnç değişim tablosu , bir bobinin manyetik alan çizgileri... ve ETD serisi HF trafoların açık şekli..

Yanıt #17
Bir nüvede manyetik akı yoğunluğu ve sarım akımları...
Turuncu renk  manyetik akının yoğun olduğu yerler.. Maviler ise manyetik akının olmadığı yerler...

Yanıt #18
Arkadaşlar gençlerimiz ve abilerimiz bu kez Half Bridge Ac-Dc SMPS blog diagramını çizdim..Full Bridge SMPS \'de bununla aynıdır fakat transistör çiftlerinden trafonun primer girişine 310/2 Volt değil de 310 Volt gider... Elektroniğin hangi konusu olursa olsun Blog diagramlar işin başlangıç noktasıdır.   Bilgi bilgidir... :)

Yanıt #19
Yapacağımız Half Bridge ya da Full Bridge Smps dizaynları için örnek olabilecek hazır yapılmış bir devre... Devre 500 Watt lıktır.
Trafonun nasıl sarıldığına ve tel yapısına dikkat edelim.. Devrede iki adet Mosfeti 4 adet bipolar transistör sürmektedir... Trafo telleri ,yüksek frekansa bağımlı SKİN EFFECT (yüzey etkisi) \'ni ortadan kaldırmak için çok damarlı yapılmıştır... 500Watt \'lık smps lerde genelde ETD 59 nüvesi kullanılmakta... Devre şemalarını okumak ve resimleri okumak birbirini tamamlar. Resimlerden bile bir çok bilgi çıkarmak mümkün... :) Karışık bir sistemi çözebilmek bazan ,basit ve temel bakış açısıyla giderilebilmektedir... Hayat ta böyledir ; yanlış yönlere saptığımızda işler karmaşıklaşır... ;)

Yanıt #20
PCB si guzelmis :) Trafoda litz teli kullanilmis. Trafoda cok fazla paralel tel kullanmak interwinding capacitance denilen sarimlar arasi kapasitans olusmasina neden olabilir buda istenilen gucu almamizi engelleyebilir. 500w icin sogutucular kucuk olmus belki fanli bi sistem olabilir tabi. mosfetleri surmenin degisik yollari var onlarida paylastigim konuda gostericem.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Yanıt #21

PCB si guzelmis :) Trafoda litz teli kullanilmis. Trafoda cok fazla paralel tel kullanmak interwinding capacitance denilen sarimlar arasi kapasitans olusmasina neden olabilir buda istenilen gucu almamizi engelleyebilir. 500w icin sogutucular kucuk olmus belki fanli bi sistem olabilir tabi. mosfetleri surmenin degisik yollari var onlarida paylastigim konuda gostericem.

Teşekkürler Wolf88 katkılarından dolayı.... :)

Yanıt #22

Teşekkürler Wolf88 katkılarından dolayı.... :)

aslinda benim bi katkim yok okuduklarimi paylasiyorum dostum :) kitaplardan herkes ogrenebilir aslinda sadece zaman harcamak lazim :)
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

Yanıt #23

aslinda benim bi katkim yok okuduklarimi paylasiyorum dostum :) kitaplardan herkes ogrenebilir aslinda sadece zaman harcamak lazim :)

Wolf88 okuduklarını paylaşmak ta bir katkıdır. Belki de biçok kişinin göremeyeceği noktaları görüyorsundur.. Onun için bu önemlidir... :)

Yanıt #24
eyvallah dostum saol oyle dusundugun icin, amacim beraber ogrenip ogretmek:)

Yanıt #25
paylaşımlarınız için teşekkürler. biliyorum zannederken oldukça fazla şey öğrendim.

elektronik adaptör dediğimiz hani son moda cep telefonlarının şarj adaptörleri de bu mantıkla yapılıyor sanırım. karmaşık olduğundan pek sevememiştim onları ama şimdi ilgim arttı işte.
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #26

paylaşımlarınız için teşekkürler. biliyorum zannederken oldukça fazla şey öğrendim.

elektronik adaptör dediğimiz hani son moda cep telefonlarının şarj adaptörleri de bu mantıkla yapılıyor sanırım. karmaşık olduğundan pek sevememiştim onları ama şimdi ilgim arttı işte.

Evet seron; eskiden ilk cep telefonları çıktığında 1-2 ay içinde ısınıp bozulan trafolu adaptörler üretmişlerdi.. Şimdi ise bütün güç kaynakları SMPS(SWİTCH MODE POWER SUPPLY) güç kaynaklarına dönüştürüldü. Isı problemi de azaltıldı...Teknoloji ilerliyor... :) Buna yönelik olarak ta teknik insanların bunu takip etmesi gerekiyor...

Yanıt #27
daha önce aldığım bir harddisk adaptörünün arızalanmasıyla beraber, artık çıkma güçkaynağı kullanıyorum ve haliyle taşımak sorun oluyor.

5V 1A --12V 2A destekleyen bir adaptör yapmaya kalksam olur mu? piyasada pek yok da...

Yanıt #28

daha önce aldığım bir harddisk adaptörünün arızalanmasıyla beraber, artık çıkma güçkaynağı kullanıyorum ve haliyle taşımak sorun oluyor.

5V 1A --12V 2A destekleyen bir adaptör yapmaya kalksam olur mu? piyasada pek yok da...

alttaki devrede ETD29 nüveli trafonun II , yani sekonder çıkışını 2*19 sarım ve tel çapını 1.13 mm alırsan çıkış 2*12 Volt/70Watt olur...(3 amper)...12 voltun çıkışınada LM7805 koyarsan 5volt/1amper elde etmiş olursun.. Tabi denemek lazım... :)

Yanıt #29
sağol.

yalnız 7805 lerle yaptığım testlerde genelde hüsrana uğradım. çok ısınıyor ve 100-150mA \'dan fazla akım pek vermek istemiyor :D. belki de çakmasını almıştım. şu an antalya\'da 50krş-1tl arası...

trafo malzemeleri de olmadığına göre bu iş şimdilik yaş. keşke atmasaydım adaptörü belki tamir olurdu :\'(