Ana içeriğe git

Konu: 4 kanal RF alıcı-verici devresi (2355 Kez okunmuş)

• Yusuf usta
  • [*][*][*][*][*]
  • Özel mesaj yerine forumda yazmayı seçin lütfen.
4 kanal RF alıcı-verici devresi
ekte isis-ares çizimleri, kodları olan devrede 4 buton bulunuyor. basınca karşı alıcıda ilgili led yanıyor. tekrar basınca sönüyor. led yerine röle bağlayarak sürebilirsiniz.

alıcıya kısa bir kablo anten bağlayın. vericiye asla anten bağlamayın yoksa çalışmıyor.

1o metre kapalı alanda test ettim  çalışıyor. daha uzakta da çalışır, bu kullanacağınız alıcı modüle bağlı. direnc.net adresine girip 1kilometre mesafeli alıcı verici 10-15 lira gibi komik fiyatlara bulmanız mümkün.

• Son Düzenleme: 06 Şubat 2014, 13:25:18 - Yusuf usta
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

• aliiı
  • [*]
Ynt: 4 kanal RF alıcı-verici devresi
Yanıt #1
devrenin toplam maliyeti nedir acaba  :)

• Yusuf usta
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #2
Alıcı verici 22 Lira
işlemci 5 lira
işlemciye programı başkasına attırırsan o masrafı da sen ekle.
soket direnç ampül vs 2 lira
pil ve başlığı 2 lira
baskı plakası 1 lira
asit 5 lira
transfer kağıdına çıktı alırsan 5 lira da o.

DEVRE ŞEMASI ÇİZİMİ KODLARI VS EK DOSYADA ZATEN VAR.
  • Son Düzenleme: 21 Mart 2014, 17:37:37 - Yusuf usta

• 06numan06
  • [*][*]
Yanıt #3
tam olarak bir malzeme listesi çıkarma şansınız varmı ? birde pic kodlarını devre şemasıda iyi olur

• seron
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #4
ah abicim yıllardır walkie talkie devresi aradım internette bulamadım, arkadaş bulmuş onunla da led yakacam diye uğraşıyor hey allahım!

nedir bu radyo devreleriyle çilem. bi anten bobinine ince ayar çekeceğim diye devreden soğuyorum. bana da yardım! bana da yardım! ;D
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

• Byar43
  • [*][*]
Yanıt #5
teşekkürler. yarın deniyorum :D

• stk4221
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #6
@Yusuf usta m kolay gelsin tamda aradıgım devre vede cok açıklayıcı ellerine ilmine saglık. ben bu devreyi bas çek şeklinde nasıl revize edebilirim kodlar da nasıl degişiklik yapayım.
kolay gelsin
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

• Yusuf usta
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #7
@Yusuf usta m kolay gelsin tamda aradıgım devre vede cok açıklayıcı ellerine ilmine saglık. ben bu devreyi bas çek şeklinde nasıl revize edebilirim kodlar da nasıl degişiklik yapayım.
kolay gelsin
bu devre, yine bu forumdaki 12 kanal alıcı verici devresi ile aynı. sadece ben röle ve saire kullanmadan led sürdüm. kanal sayısını 4 yaptım. diğer kanallar da aslında aktif. sadece uçları boş hepsi bu.

yine 12 kanal başlığını incelerseniz, bas-çek şeklinde kodlarını da bir arkadaş ilaveten koymuş. Kodların her iki türlüsünü de test ettim ikisi de çalışıyor. kod değiştiğiniz zaman devrede herhangi bir şey değişmenize gerek yok.

şunu ilave edeyim, bas çek şeklinde revize edilen kodlarda alıcının kodları aynı duruyor yine. verici kodları sadece değişiyor. Yani vericide butona bastığınız an bir sinyal çıkarken, bırakınca ikinci kez sinyal çıkıyor. aslında bas çek çalışan devre kapatma sinyalini siz el çekince otomatikman yolluyor.

Bunun dezavantajı nedir?
eliniz butona basılı iken kapsama alanı dışına çıkarsanız, bıraksanız bile sinyalin ikincisi ulaşmadığı için lamba yanık kalıyor. bu da çok problem oluşturmuyor, kapsama alanı geniş çünkü.

bulamazsanız kodları ben de bir aratıp arşivimden bulurum. bir deneyin bulursunuz muhtemelen.

• Wanded09
  • [*]
Yanıt #8
Bu devrenin ares çizimi falan açılmıyor neden acaba

• Yusuf usta
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #9
Bu devrenin ares çizimi falan açılmıyor neden acaba
versiyonunuz uymuyordur. sanırım proteus 7.10 ile çizildi o şema. sizin kullandığınız proteus sürümünü yükseltmeniz gerekiyor olabilir. hata mesajı olarak ne çıkıyor, yaz yardımcı olalım. şemayı açıp birisi kaydederken eski verisyonda da açılacak şekilde kaydedebilir. ben şu an bu makinede proteus olmadığı için yapamıyorum.

kolay gelsin.

• Byar43
  • [*][*]
Yanıt #10
@Yusuf usta m devreyi anca kurdum. bugün hocaya pic e kodları attırdım enerji verip denedim ama çalışmıyor. nerede hata olduğunu nasıl anlarım. 18 ocakta proje teslimi var. yardımcı olursanız sevinirim.

• Yusuf usta
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #11
@Yusuf usta m devreyi anca kurdum. bugün hocaya pic e kodları attırdım enerji verip denedim ama çalışmıyor. nerede hata olduğunu nasıl anlarım. 18 ocakta proje teslimi var. yardımcı olursanız sevinirim.

Hocam bu devre çalışmazsa iki sebep olur, ya kod yüklemede bir sorun olur ya malzeme bağlantılarında. Örneğin alıcı ve verici modüllerde ayak bağlantı uçlarının değiştiği oluyor. data ve beş voltu farklı yere koyan firma oluyor, bir kaç kez denk geldim.

Eh tabii şahsi bir hata da olabilir. Sağlam görünen bakır yollardaki açık ya da kısadevreleri bulmak saatlerimi alıyor halen. Güya ustayız ama işte, olunca da oluyor, insanlık hali.

Ben derim ki şöyle bir yol izleyelim. yaptığın devrenin çözünürlüğü iyi bir alt/üst resmini koy göz atalım. Sonra ben sana bir kaç noktada voltaj ölçmen için ve testler yapman için detaya gireyim.

Olur dersen sen resimleri yükle, ilk fırsatta bakıp daha sonra sana işaretlediğim noktalarda gereken voltajlar var mı ölçmeni isteyeyim.

Bu arada yazılımı mikrodenetleyiciye hatasız yükleyip yüklemediğimiz de çok önemli. Fakat dediğim gibi, önce ilk şıkları eleyelim, sonra o gerekirse o kısma geçeriz.

kolay gelsin.

• Byar43
  • [*][*]
Yanıt #12
Hocam bu devre çalışmazsa iki sebep olur, ya kod yüklemede bir sorun olur ya malzeme bağlantılarında. Örneğin alıcı ve verici modüllerde ayak bağlantı uçlarının değiştiği oluyor. data ve beş voltu farklı yere koyan firma oluyor, bir kaç kez denk geldim.

Eh tabii şahsi bir hata da olabilir. Sağlam görünen bakır yollardaki açık ya da kısadevreleri bulmak saatlerimi alıyor halen. Güya ustayız ama işte, olunca da oluyor, insanlık hali.

Ben derim ki şöyle bir yol izleyelim. yaptığın devrenin çözünürlüğü iyi bir alt/üst resmini koy göz atalım. Sonra ben sana bir kaç noktada voltaj ölçmen için ve testler yapman için detaya gireyim.

Olur dersen sen resimleri yükle, ilk fırsatta bakıp daha sonra sana işaretlediğim noktalarda gereken voltajlar var mı ölçmeni isteyeyim.

Bu arada yazılımı mikrodenetleyiciye hatasız yükleyip yüklemediğimiz de çok önemli. Fakat dediğim gibi, önce ilk şıkları eleyelim, sonra o gerekirse o kısma geçeriz.

kolay gelsin.

Kod yüklemede bilgim yok. Onun için okulda yüklettim. Alıcı verici modülün üzerindeki numara ile bacak bağlantısını bulamadım bende en benzer modüle göre bağladım. Alıcı devreye 9 Volt verci devreye 12 Volt bağladım. Verici devrede verici modülün data ucunda 5 volt var. Butona basınca 4 volta düşüp tekrar 5 volta yükseliyor. Moralim bozulunca alıcı modüle bakmadım. Resimlerin kalitesi bozulmasın diye başka siteye yükledim. İnşallah sıkıntı olmaz. Teşekkür ederim.

verici devre arka yüzü: http://i.hizliresim.com/PnaL8v.jpg
verici devre ön yüzü: http://i.hizliresim.com/MoBnN6.jpg
alıcı devre arka yüzü: http://i.hizliresim.com/9grJM9.jpg
alıcı devre ön yüzü: http://i.hizliresim.com/g2Y3dL.jpg
alıcı modül: http://i.hizliresim.com/qjNo63.jpg
  • Son Düzenleme: 10 Ocak 2017, 00:47:18 - Byar43

• Yusuf usta
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #13

Kod yüklemede bilgim yok. Onun için okulda yüklettim. Alıcı verici modülün üzerindeki numara ile bacak bağlantısını bulamadım bende en benzer modüle göre bağladım. Alıcı devreye 9 Volt verci devreye 12 Volt bağladım. Verici devrede verici modülün data ucunda 5 volt var. Butona basınca 4 volta düşüp tekrar 5 volta yükseliyor. Moralim bozulunca alıcı modüle bakmadım. Resimlerin kalitesi bozulmasın diye başka siteye yükledim. İnşallah sıkıntı olmaz. Teşekkür ederim.

verici devre arka yüzü: http://i.hizliresim.com/PnaL8v.jpg
verici devre ön yüzü: http://i.hizliresim.com/MoBnN6.jpg
alıcı devre arka yüzü: http://i.hizliresim.com/9grJM9.jpg
alıcı devre ön yüzü: http://i.hizliresim.com/g2Y3dL.jpg
alıcı modül: http://i.hizliresim.com/qjNo63.jpg

Değerli kardeşim,

Öncelikle okulda kod yüklettim dediğin için sorayım, alıcı ve verici üzerindeki entegre kodları farklı, doğru entegreyi doğru cihaza taktığından emin misin?

Devrende ilk bakışta gördüğüm vahim hatalar var. Bunlara bir göz atalım,

Öncelikle ters akım koruma diyotunun anot ucundan artı voltaj girip, katot ucundan çıkıp devam etmeli. Katot ucu çizgili olan uçtur. Diyot ters bağlı değil mi? Yani akım yok... İyi ki yok! neden dersen, ufak tip 7805 kullanmışsın. yönü ters değil mi? 1 numaradan artı girip üç numaradan çıkmalı. basit bir araştırma ile bulduğum pinout şu:

bir kontrol ediver. Belki ben acele ile bakıp çok kişiye cevap yetiştireyim derken karıştırıyor olabilirim.

Verici devresi altyüz resmini büyültüp bakınca bazı yolların kıl payı tuttuğunu görüyorum. ufak bir kasılma anında temas etmeme ihtimali var. Ölçü aletini buzzer konumuna alıp yine de tüm yolları (devrende enerji yokken) ölçüp emin ol tedbir olarak.

Son kontrol olarak da entegrenin beş ve on dört numaralı uçlarında 5 volt gör. sonra alıcıya geçebilirsin... Ben de inceleyeyim şimdi, yetiştirirsem alıcı ile ilgili de sana birazdan yazarım.

Kolay gelsin..

• Yusuf usta
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #14
Alıcı devresinde de yine 7805 dışında (ters takılması) sorun görünmüyor. Ben bu devrede soğutuculu tip bir 7805 kullanman taraftarıyım. Çünkü çekilen akımı kağıt üzerinde karşılıyor görünse de gerçekte kaldıramayabiliyorlar. Bu devrede soğutuculu bir 7805 entegrenin bile elle tutulunca hafiten ısındığını görmüşümdür. Bunun sebebi alıcı modülün çektiği akım olabilir. Şu an datasheet bakmadım ama muhtemelen mesafe gücüne bağlı olarak çektiği akım fazla olabilir.

Hatta vericide bile modülün çektiği akıma bakıp kıyas ederek bu tip 7805 kullanma fikrini bir gözden geçir derim ben yine de...

Anten olarak da beş on cm kısa bir kablo kullan alıcıda. Yaylı tel, uzun kablo vs denemelerimde mesafe çok düştü. teknik olarak sebebini bilmiyorum, fakat bu tip alıcı vericiler genelde kısa bir kablo anten ile satılıyor; hazırlara da bakarsak...

vericide anten hiç kullanma.
Bu devrede ilk yaptığımda çalışmamıştı. Verici anteni kazara koptu düştü, çalışmaya başladı. Sonraki yaptıklarımda anten takıp denedim, çalıştı fakat antensiz daha uzak mesafeye verdi. sanırım plaka üzerine çizili zikzak yol buna sebep oluyor. Zaten anten gibi görev yapıyor.

İlk yaptığında yakın mesafeden dene, sonra tecrübene göre anten de takarsın.

Bir son not;
Bu modüller çok yakın mesafeden çalışmıyorlar. en az bir metre uzaklıkta dene. Mesafe on on beş cm olursa sorun oluyor.

İşlemler bittikten sonra entegre ayağından 5Volt ölçerek kontrol et yine.

En son kontrol edebileceğin şudur:
Modülleri çıkart al kenara, alıcı ile vericinin eksi şaseleri birleştir. data uçlarını birbirine direkt kablo ile bağla. çalıştır. Butonların çalıştığı zaman artık data uçlarından kabloyu çıkarıp modülleri geri tak.

kablo ile gitmeyen datayı modül hiç yollayamaz. Bu da sana ipucu olsun.

Dene, sonuçları yaz, devamını getirelim.
  • Son Düzenleme: 10 Ocak 2017, 14:00:37 - Yusuf usta