Ana içeriğe git

Konu: Ses yükselteçlerinde (GROUNDING) şaseleme tekniği (1177 Kez okunmuş)

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Ynt: Ses yükselteçlerinde (GROUNDING) şaseleme tekniği
Yanıt #15
Pre amplilerin de bir ŞASE bağlantısı vardır. Bu bağlantılar şema üzerinde gösterilmiştir.
Bu bağlantılar baskı devre üzerinde şaseye vidalanacak şekilde yapılmalıdır. Eğer şaseye vidalanacak şekilde yapılmamışsa tüm şase bağlantılarının ortak bir noktada birleştirilmesi ve kalın bir telle sıfır noktasına iletilmesi gereklidir.
Bu şekilde yapılan tasarımlarda pre-amplinin başka hiçbir noktasından şase metaline irtibatı olmamalıdır.
Eğer pre ampli ekran içerisine (Metal kutu) alınıyorsa sadece metal kutu şase ile birleştirilir ve devre ile hiçbir bağlantısı olmamalıdır.

Şu an şema çizemiyeceğim. Daha sonraki günlerde çizebilirim.

• Mister No
  • [*][*]
Yanıt #16

Selamlar
Yukarıda şekli gözüken amplifikatör kutusunu yapmak istiyorum.
Kısaca değinmek gerekirse 2x40W civarında bir çıkış katı var.
Çıkış katı plaketleri soğutucunun üzerine monte edilecek.
Köprü diyot ve ana rezervuar kondansatörlerini içeren plaket te soğutucunun üst kısmına monte edilecek.
Bir ATX bilgisayar kasasının kapak sacının kıvrılması ile amplifikatörün üst kısmını saran kafes oluşturuldu.
Kafes soğutucunun yan kısımlarından dörder tane vida yardımıyla soğutucuya temas ettirilecek.
Besleme katının yıldız bağlantı noktasından vida ile soğutucuya GND bağlantısı yapılacak. Yani soğutucuyu ana GND yüzeyi olarak kullanmayı planlıyorum. Soğutucu toplam kafesin alt kısmını oluşturacak.
Amplifikatörlerin üzerindeki giriş ve Power GND bağlantıları ayrı ayrı soğutucuya vidalanacak.
Hoparlör GND bağlantısını sistem sıfır noktasından kablo ile en kısa yoldan dışarı taşımayı düşünüyorum.

Aklıma takılan noktalar:
1: Amplifikatör girişlerine sesi ulaştıran blendajlı kablonun gnd sargılarını nasıl bağlamam gerekiyor.?
(Transformatörü lastik ayaklar ile ahşap kutunun içine doğrudan vidalamak istiyorum.)
2: Transformatörün etrafını da saç ile yalıtmak gerekir mi?
3: Transformatör şekildeki gibi... ortadaki metale iliştirilmiş bir şase bağlantısı var. Onu transformatörü saç ile yalıtırsam bu saça mı temas ettirmem gerekiyor yoksa soğutucu yüzeyinde yer alan sistem sıfır noktasına mı irtibatlandırmalıyım?

Masif çam panel kullanarak kutunun dışını dizayn edeceğim. Kafesi de şase sıkıntılarını ortadan kaldırmak için yapmak istedim. Kafes ile devrenin etrafının şaselenmesi yerine başka bir tasarım daha uygun olursa bilgilendirirseniz sevinirim.
Amplifikatör evimin salonunda olacağı için kasanın görselliği benim için çok önemli bunu da ahşabı şekillendirerek yapacağım. Direk metal kutu daha mantıklı ama böyle olması gerekiyor.
Saygılar.
  • Son Düzenleme: 05 Mayıs 2016, 20:22:38 - Mister No

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #17
Aklıma takılan noktalar:
1: Amplifikatör girişlerine sesi ulaştıran blendajlı kablonun gnd sargılarını nasıl bağlamam gerekiyor.?
(Transformatörü lastik ayaklar ile ahşap kutunun içine doğrudan vidalamak istiyorum.)
2: Transformatörün etrafını da saç ile yalıtmak gerekir mi?
3: Transformatör şekildeki gibi... ortadaki metale iliştirilmiş bir şase bağlantısı var. Onu transformatörü saç ile yalıtırsam bu saça mı temas ettirmem gerekiyor yoksa soğutucu yüzeyinde yer alan sistem sıfır noktasına mı irtibatlandırmalıyım?

Masif çam panel kullanarak kutunun dışını dizayn edeceğim. Kafesi de şase sıkıntılarını ortadan kaldırmak için yapmak istedim. Kafes ile devrenin etrafının şaselenmesi yerine başka bir tasarım daha uygun olursa bilgilendirirseniz sevinirim.
Amplifikatör evimin salonunda olacağı için kasanın görselliği benim için çok önemli bunu da ahşabı şekillendirerek yapacağım. Direk metal kutu daha mantıklı ama böyle olması gerekiyor.
Saygılar.
Metal kutulamanın anlamı faraday kafesidir. Havadan yayılan elektromanyetik dalgalara karşı izolasyon sağlar. Yükseltecin kazancı yüksek ise metal kutu çok gereklidir.
1) Sinyal hatları blendajlı kablolar ile yapılmaktadır. Bunun için yöntem şudur.
Kaynak çıkışları (Mesela ton kontrol devresi) çıkışından şase ve canlı uçlar çıkarlar. Ampli girişine geldiklerinde blendaj ucu boş bırakılır, sadece canlı uç ampli girişine bağlanır. Böylece ground loop oluşmaz.
2) Transformatör kötü bir imalat ise ve manyetik olarak devreleri etkileyebilecek kadar kaçak yapıyorsa etrafının manyetik malzeme ile kaplanması iyi olacaktır. Bazı pahalı üretimlerde transformatörler çok kaliteli yapılmış olsa da etrafına manyetik koruma yapılmaktadır.
3) Şeseye tespit noktası ana dekuplaj kondansatörlerinin yakını olmalıdır. Bu bağlantı noktasının teknikteki adı SYSTEM ZERO POINT (Sistem sıfır noktası) dır. Eğer ana kondansatörlerin çıkış katı üzerinde ise farklı bir tasarım uygulamalısın.
  • Son Düzenleme: 05 Mayıs 2016, 20:38:50 - Mr_YAMYAM

• Mister No
  • [*][*]
Yanıt #18
Teşekkür ederim.
Sistemi kurup fotosunu çekerim.
Selamlar.

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #19
@Mr_YAMYAM  hocam  özellikle entegre amfilerde gördüğüm ses giriş şasesinin 1.....10ohm arası direnç üzerinden ana şaseye verilmesinin ne gibi avantajları, dez avantajları vardır  bu olay nedir :)

genelde entegre  datasheet dosyalarında SGND olarak belirtiliyor ama  üretici bile örnek şemasında bu yöntemi kullanmıyor

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #20

Gerek AUDIO yükselteçlerde olsun gerekse YÜKSEK FREKANS yükselticilerinde olsun SGND (Signal State Ground) ile PGND (Power State Ground) aralarındaki gerilim farkının ortadan kaldırılabilmesi gereklidir.
Basit ve amatör bir düşünce ile baktığımızda, sistem sıfır noktası şaseye verilmiş bir tasarımda da olsa (Amatör arkadaşların en basitçe anlayıp yapabilecekleri yöntemdir) pre state ile power state arasında kayda değer farklılıklar bulunabilmektedir.
Bu farklar, yükseltecin kazancı doğrultusunda
10-20mV arası farklar, basit 20 db kazançlı sistemlerde kulak ile hissedilip duyulabilir.
5-10mV arası farklar, 40 db kazançlı sistemlerde kulak ile hissedilip duyulabilir.
1-2mV gibi çok küçük farklar ise 60db gibi yüksek kazançlı devrelerde oldukça yüksek bir gerilim farkı olarak görülüp, uygun ground tekikleri ile sıfırlanmaktadır.
Pre state ile power state arasındaki bu gerilim farkları alçak frekanslarda olabildiği gibi, ENCLOSURE denilen cihazın dış metal kutusu (faraday kafesi) üzerinde indüklenen muhtelif frekanslarda da da olabilmektedir. Çünkü pre state bağlantısı asla sistem sıfır noktasına (ana besleme kondansatörlerinin yakını) temel olarak yapılamamaktadır. Bu noktaya kadar yapılabilen bir metal aksam da olsa, bir özel iletken de olsa (Bazen cm ler mertebesinde önemlidir) üzerinde mutlaka bir gerilim farkı olabilmektedir.
İşte bu farkların muhtelif frekanslarda sıfırlanabilmesi için HYBRID GROUNDING sistemleri de kullanılmaktadır.

Hybrid grounding sistemlerinde grounding yöntemine veya frekansa göre R, C veya L kullanılabilmektedir.

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #21
@gevv  hocamızın sorduğu bahsi geçen konu üzerine bir test yaptım.
Kendi üretimim olan RIAA PHONO pre-amplifier'in gürültü eşiğini bir spectrum analizerde inceledim.

Resimde görüleceği üzere GROUND hattında bahsi geçen kondansatör olmadığı zaman bazı frekanslarda duyma sınırının altında olsa da gürültüler görülmektedir. (Tasarımda C kullanılmıştır)
Pre state ground hattının, metal şase ile olan, çok küçükte olsa mesafesi bu gürültülere sebebiyet verebilmektedir. Bu hat üzerinde indüklenen (Genellikle yüksek frekanslı bileşenler) sistem sıfır noktasına iletilmelidir. Esasen bu nokta bir iletkenle sistem sıfır noktasına bağlı olsa da bu iletken temelde bir çeşit anten, direnç veya bobin gibi vazife görebilmektedir.

Bu noktanın uygun bir kondansatör ile sistem toprağına bağlanması ile burada oluşan bazı gürültülerin elimine edildiği görülmektedir.

Resim incelendiğinde görülecekir ki oluşan gürültü seviyeleri duyma sınırının çok altındadır. Çoğu amatör tasarımlarda bu gibi gürültüler ihmal edilmektedir.
Amatör arkadaşların bu unsuru tam anlamıyla öğrenebilmesi kendi tasarımlarını daha kaliteli hale getirecektir.