Ana içeriğe git
Konu: 0-22V 10A Güç kaynağı. (11453 Kez okunmuş)

Ynt: 0-22V 10A Güç kaynağı.

Yanıt #45

Hocam dc devrede kondansatör hesabı nasıl yapılır bekliyorum.Ben wiki\'den bile araştırmama rağmen sağlam sonuç bulamadım.Birde sizin ağzınızdan dinlemek istiyorum.

Kolay gelsin..

Emredersiniz.

Yanıt #46
Benim ki emir değil rica idi.3 posttur rica ettim tekrar ediyorum?

DC devrede kapasitör hesabı nasıl yapılıyor anlatabilirmisiniz?

Teşekkürler..

Yanıt #47
Orada DC gerilim yoktur.
NABAZANLI adı verilen ve dalgalı gerilim vardır. Şebeke frekansına göre saniyede 100 kere iner ve çıkar. Demekki 1/100 saniyelik bir zaman periyodunda kondansatörün mümkün olduğunca dolu olması gereklidir.
1 JOULE akım toplayabilen bir kondansatör 1 FARAD olduğuna göre 1000 de bir oranında yük ile bağdaştırabilmelisin.
Ayrıca bu tür devrelerdeki kondansatör hesabı relatiftir. Yani minumum konfigürasyon için göreceli bir kavramdır. Benim minumum 1000uF dediğim ölçüye sen 3000uF bağlarsan sorun olmayacaktır. Ancak 1000uF lık değerin altına indiğin zaman kondansatör yüklenmeye ve ısınmaya başlayacaktır. Özellikle düşük giriş geriliminde ciddi ripple lar olacaktır.
Bunu test edebilirsin.
Devreyi yaparsın. 15V giriş gerilimi uygularsın. Çıkış gerilimin 12V olmalıdır.
Devreye önce 1000uF bağlarsın ve uzun süre 1A akım çekersin.
Kondansatörü 470uF veya 330uF gibi değerlere düşürdüğünde bir süre sonra aynı koşullarda kondansatör ısınmaya başlayacaktır.
Bu anlatımlar, sadece kondansatörün değeri ile ilgili de değildir. Kondansatörlerde var olan, VAR (Volt Amper Reaktif) değeri de çok ciddi etkendir. Ancak bu değerin uygulaması elektrik devrelerinde önemli olduğu için elektronik devrelerde bu değer önemsenmemektedir.
Aynı zamanda kondansatörün eşdeğer seri direnci de kapasiteye direk etki etmektedir.
Keza bir AC testi ile de sonuç alabilirsin.
1000uF lık bir kondansatöre seri ve değiştirilebilir omik bir yük bağla. Nominal frekansta (50 Hz ve 100Hz) uygun bir gerilim ver. Kondansatör üzerinden 1 A çekebileceğin şekilde ayarla.
1A den daha fazla akımlarda kondansatörün ısındığını göreceksin.

Yanıt #49
Video için teşekkürler.Çok rahat anladım artık.Peki trafo maliyet açısından pahalı bir ürün.Biz bunu tristör veya pwm ile yapmak istesek nasıl bir yol izlemeliyiz ?

Yanıt #50

Video için teşekkürler.Çok rahat anladım artık.Peki trafo maliyet açısından pahalı bir ürün.Biz bunu tristör veya pwm ile yapmak istesek nasıl bir yol izlemeliyiz ?

Eğer yüksek matematik bilginiz ve iyi ingilizceniz varsa ortalama hergün 2-3 saatinizi ayırarak, kitaplar okuyup ,videolar seyredip, application notlarını okuyarak ortalalam 1  yılda birşeyler yapılabilir.Yoksa zaman ve para kaybına sebep olur.Ama bu süre içerisinde \"Herşey o kadar basit değil\" e bizzat şahit olursunuz.
Geçenlerde Cornell üniversitesinde elektronik okuyan ve okula girmeden öncede şemalardan SMPS devreleri yapan hindistanlı bir gencin yazdıkları aklıma geldi.Genç şunu diyordu\"Hala öğreniyorum\"

Yanıt #51
Flatron aslında temel seviyede değilim.Dijital sistemim iyidir fakat analog elektroniğim kötüdür.Amacım dijital elektronik ile baya bir  yakın ilgilendikten sonra birazda analog öğrenmek sonrasında güç elektroniği için hazır hale gelmekti.Bu nedenle böyle bir tasarımda dijital değilde daha çok analog tasarımda zorlanıyorum.Madem ki1 sene olacak ve sonunda öğreneceğiz o zaman hemen başlayayım vakit kaybı olmasın..

Bana tavsiye kitap önerirmisiniz ? Sıkıntım analog devre analizi yapamıyorum.Analog öğrenmek ve sonrasında güç elektroniğine geçmek istiyorum.

Yanıt #52
Ben kalp kırmak amacıyla söylemedim.Öyle anlaşıldıysa kusura bakmayın.

Ancak sorduğunuz sorular elektroniğin son 20-25 yıldaki gelişmeleri hakkında.Özelikle genç arkadaşlar bu tarz \"kapsamlı sorular \" soruyorlar.Forumda SMPS lerle ilgili yeni br konu başladı
http://elektronikprojeler.com/index.php/topic,4806.msg21715/topicseen.html#msg21715

Burayı takip edebilirsiniz.Burada referans alınan kitapları temin edebilirsiniz. PWM ve MOSFET ler bir süre sonra anlatılacaktır
Ayrıca illa bir yılda öğrenilecek diye birşey yok eğer düzenli ve azimli çalışılırsa dahada kısa sürebilir.Kaldıki temel bilgilere sahipmişsiniz.

Kolay Gelsin

Yanıt #53

Aslında pahalı değiller.  ;) Kullanılan bakır ve demiri hesaplayıp bir o kadarda işçilik eklediğinizde fiyatı çıkar.
Transformatörler ağır hantal ve eski teknolojiyle üretildikleri için basit hesap ve iyi elbecerisiyle evde yapılabilecek ucuz ve verimli bir elemandır.
Tercih edimelerinin bir sebebi ucuzluğu bir diğeri yüksek verimi ve güvenilirliğiyken kimi zaman en önemli özelliği izolasyon yapmasıdır.
Bu özellikler şebeke frekansında çalışan sac trafolar içindi.  ;) Bir de besleme trafosu olarak ses frekans sınırlarının üzerinde çalışan ferit nüveli trafolar vardır, özel düzenekle çalışırlar. Çok daha hafif bazen daha yüksek verimle çalışırlar, yine malzemeleri temin edilebilir ve evde sarılabilirler.  (önemli bir ayrıntı hazır sarım bulmak çok zordur)
Ortak özelliği izolasyondur. Bir de bu trafo ile kullanılan dereler regülasyon da sağladıklarından sac trafo ve regüle devrelerinin maliyetiyle çoğu zaman kafakafaya yada ucuza gelir.

Kullandığımız elektronik devreler düşük voltajlı DC kaynak ister, şebekemiz yüksek ve AC dir.
Bu durumda voltajı düşürmek , doğrultmak, filtrelemek ve regüle etmek gerekir.
Bu iş izolasyon olmadan tristör ile yapılırsa kullandığımız elektronik devrenin tüm giriş çıkışları bizim için tehlike oluşturur. Verim daha yüksek olmaz, maliyet yüksek olabilir, hacim olarak yakın , sac trafodan hafif , ferit trafolu devreden ağır olur. (mesela 12V 3A DC kaynak gerekiyorsa)

Sorun şebeke ve topraktan izole bir kaynak kullanma gerekliliğindedir.

Kolay gelsin.

Yanıt #54
Sayın @Flatron,

Kesinlikle yanlış anlama yoktur.Sadece çok acele ve aşırı istekliyimdir.Zaten işten geldikten sonra veya iş yerinde boş olduğumda tek yaptığım şey elektronik makaleler okumak (Analog ve güç elektroniği).Dijital elektronikte ise ihtiyaca göre proje tasarlamak oluyor küçük çapta o kadar.Yani bende ki sıkıntıyı size anlatmıştım.Şuan için smps devreleri bana bir basamak yüksek geliyor.Amacım tüm elektronik elemanların çalışma prensibini tümüyle bilmektir.Yani dijitalde bir tristör,mosfet,tristör gibi elemanları anahtarlama olarak kullanmak çok basitken,analogda bunları yükselteç olarak kullanmak biraz sıkıntılı oluyor.İş biraz daha komplike hale geliyor proje ilerledikçe..

Yani istediğim şey Analog elektronikte tüm elemanlara hakim olmak,en önemlisi devre yorumlayabilmek.

Ayrıca ingilizcem yoktur hocam.Video\'da kondansatör hesabı için C=5xIo/Vpxf deniliyor.Burada 5 nereden geliyor ? frekans neden 1/100hz alınıyor 50hz için ? Ayrıca  ripple gelirim nasıl hesaplıyor anlamış değilim ?

@Sayın asma,

Evet.O olay başıma gelmişti.Bende ki sadece giriş kısmnına kondansatör koyup akımı iyice kısmıştım.sonrasında zener ile sabitlemiştim fakat izolasyon olmadığından elektrik çarpmıştı beni.Ama artık UPS sistemlerinde trafo kullanılmıyor.PWM ile verimlilik çok fazla arttırılıyor.Bu nedenle sistemin izolasyonu sağlandığı taktirde çok güzel sonuçlar alınabiliyor.Trafolu sistemleri artık kimse kullanmıyor (UPS için)..

Yanıt #55
Ok o zaman :)

Elektronikte,fizikte bazı değerlerin sadece bir formülü yok.Birbirlerine dönüşümünde başka formüller ile de ifade edilebilirler veya türetilebilir.
(Örneğin: W=V*I dır Voltu I*R diye yazarsanız (I*I)*R de Watt formülüdür.O yüzden o videodaki kapasite formülünü pek araştırmadım ancak bununla ilgili başka bir formülde var.Lineneer power suppl da  çıkış voltajı yüksek ve akımda yüksek isteniyorsa oradaki kondansatör değerinin oldukça yüksek olması gereklidir.

Ripple değerinin az olması DC nin kaliteli olması anlamına gelir.Bu ise beslediği devrenin daha stabil ,sessiz çalışması gibi yararlı faydaları olur.
50 hz i neden 100 hz aldı konusunda se peak to peak (Tepeden tepeye ) değerinden dolayı

Kolay Gelsin

Yanıt #56
Artık UPS lerde sac trafo kullanılmıyor, ferit trafo kullanılıyor. Amaç izolasyon değildir.  ;) Şebekeden elde ettiğin enerjiyi akü ile sağladığında izolasyon gereği yoktur.
Bu cihazların kontrol kartları için de smps trafosu kullanılır, akü şarjı için de smps trafosu kullanılır. Bu beslemelerde izolasyon sağlanmalıdır.
Üretici ister AR-GE yapar ister kopyalama metodu kullanır.  :) Ferit trafo fabrikasyon imal edilirse elbette daha ucuz olur ve sac trafonun pek avantajı kalmaz.
Ben özellikle temin edilebilirlik ve elde (yada evde) yapılabilirliğinden bahsetmiştim.

100Hz olayı şebeke frekansının iki katıdır çünkü iki alternansta aynı yöne çevrilip kullanılır.
Saniyede 50 defa pozitif , 50 defa negatif alternansı olan sinyalin negatifinide pozitif tarafına çekerseniz saniyede 100 pozitif eğri elde edersiniz. Artık frekans 100Hz olmuştur. AC değildir, tam olarak DC de değildir.  :)
Bu dalgalı dc yada nabazanlı dc gerilim kapasitör kullanılarak voltajın Vmax. değerinde tutulmaya çalışılır.
Kapasitör şarj ve deşarj zamanları grafiklerde farklı eğrilerle  gösterilir. Eğrinin bitişi sonsuza gider şeklinde gösterilirken belirli oranlara bölünerek iş yapacak değerler için zaman sabiti oluşturulmuş. Yazamadığım tao değeri için 5T zamanında şarj tamamlanır(yeteri kadar) 5T zamanında deşarj olur (yeteri kadar) demişler. (ben onların yalancısıyım)
Köprü çıkışındaki kondansatörün değeri ve çekilecek akım (yani paralel bağlı direnç) bu tao değerini değiştirir. Periyot arası süre diyelimki 1T oluyorsa gerilim Vmax. ın %88 ine kadar iner şeklinde sonuca ulaşmak mümkün. Bu bize dalgacık gerilimini verir. Yani çıkış gerilimi 100 ile 88 arasında salınırken bu frekansın 100Hz olduğunu da biliyoruz. 100-88=12 Vpp değeri %12 ise Vmax. %6 olur. (efektifinide siz hesaplayın)
Formülde C ve R değeri yanyana olduğundan Yük direncinin değeri arttkça yada kapasitörün sıhası arttkça T değeri uzar. Dalgalılık oranı yada dalgacık gerilimi düşer.
Peki akıma göre kapasite seçilirse yanlışmı yaparız. Evet yük direncine göre seçmeliydik. (Doğrusal denklemde ne fark ederki)
Peki gerilime göre değişen bir şey olmaz mı? Olur tabi ama kullandığımız gerilim aralığı kısıtlı, akıma göre hesaplarsak yüzde sapsa bile dalgacık gerilimi yakın seviyede kalacaktır.
Yani ne kadar iyi filtre etmek istiyorsan o kadar yüksek kapasite kullanacaksın. 1mA için 1uF yerine 1,5uF veya ara değerler kullanmak gibi.
Dikkat edilecek bir konu ise kondansatörün şarj ve deşarjına izin vermektir. Şarj süresi çok kısa olursa kullanılan yük akımının çok kısa sürede yüksek değerde şarj ile tamamlanması gerekir.
Bir köprü diyot ve kondansatör çıkışından 500mA sabit akım çekerken diyotlarınız anlık akım değerleriyle bozulabilir. Bu yüzden kapasite arttırımında aşırıya kaçmamak gerekir.  ;)

Kolay gelsin.

Yanıt #57
ön panelde voltmetrenin solundaki volt-amper seçici anahtarı devrede nereye bağlanacak...

Yanıt #58

ön panelde voltmetrenin solundaki volt-amper seçici anahtarı devrede nereye bağlanacak...

V/A göstergesi için switche iki adet trimpot bağlanmaktadır. Bu trimpotlar ölçü aletinin hassasiyetine göre belirlenmektedir. Benim ölçü aleti 1mA full skala olduğu için yaklaşık 500Kohm volt ölçümü için, 5Kohm da A ölçümü için koymuştum.
Volt ölçümü için trimpotun ucu direk güçkaynağının voltaj çıkışına yani + uca bağlanmalıdır.
Amper ölçümü için devrede bulunan şönt direncinin üzerinde düşen gerilim ölçülmektedir. Bunun için de 5K ohmluk trimpot şönt direncinin çıkış tarafına irtibatlanır.
Ölçü aletinin eksi ucu ise ana kondansatörün (10.000uF) eksi ucuna bağlanacaktır.

Kalibrasyon için siviç V durumundayken çıkışa bağlanacak hassas voltmetrenin gösterdiği değer, skalada gösterinceye kadar trimpot ile ayar yapılır.
Aynı şekilde amper ölçümü için devreye seri ampermetre bağlanır. Bir lamba bağlanarak mümkün olduğunca yüksek akım çekilir. (Full skala) Çekilen bu akım dış ölçü aletinde kaç ise aynı değeri okuyuncaya kadar 5K trimpot ile ayarlanır.

Yanıt #59

V/A göstergesi için switche iki adet trimpot bağlanmaktadır. Bu trimpotlar ölçü aletinin hassasiyetine göre belirlenmektedir. Benim ölçü aleti 1mA full skala olduğu için yaklaşık 500Kohm volt ölçümü için, 5Kohm da A ölçümü için koymuştum.
Volt ölçümü için trimpotun ucu direk güçkaynağının voltaj çıkışına yani + uca bağlanmalıdır.
Amper ölçümü için devrede bulunan şönt direncinin üzerinde düşen gerilim ölçülmektedir. Bunun için de 5K ohmluk trimpot şönt direncinin çıkış tarafına irtibatlanır.
Ölçü aletinin eksi ucu ise ana kondansatörün (10.000uF) eksi ucuna bağlanacaktır.

Kalibrasyon için siviç V durumundayken çıkışa bağlanacak hassas voltmetrenin gösterdiği değer, skalada gösterinceye kadar trimpot ile ayar yapılır.
Aynı şekilde amper ölçümü için devreye seri ampermetre bağlanır. Bir lamba bağlanarak mümkün olduğunca yüksek akım çekilir. (Full skala) Çekilen bu akım dış ölçü aletinde kaç ise aynı değeri okuyuncaya kadar 5K trimpot ile ayarlanır.

kutuda bu voltmetreyi kullanırsam gene aynı şekilde seçici anahtar kullanıp Volt ve Akım değerlerini görebilirmiyim..
http://mcdn01.gittigidiyor.net/10915/tn50/109150744_tn50_0.jpg?_=1395865572