Ana içeriğe git

Konu: 0-22V 10A Güç kaynağı. (10433 Kez okunmuş)

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Ynt: 0-22V 10A Güç kaynağı.
Yanıt #30

benim amper ve voltaj ayarlı bir devreye ihtiyacım var 10 A gücünde   40 v yarıdmcı olursanız sevinirim

10A ve 40V a kadar ayarlı bir devre yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. Düşük voltajlarda kullanılan transistörlerin POWER DISSIPATION değerlerinin çok iyi olması gereklidir.
Benim devrede kullanmış olduğum MJ15004 transistörleri dissipation değerleri oldukça iyidir. Takribi 250W civarıdır. Bu demektir ki 40V luk yüksek gerilim tasarımı için MJ15004 lerden EN AZ 4 adet kullanmalısın. Bu da toplamda sana 1000W lık bir güç harcaması tolere edecektir. Yanlız LM317T max 37V olduğu için bu entegreyi kullanamayacaksın. Bunun yerine daha yüksek voltaj ile çalışabilen LM317 HVK tipini kullanabilirsin.

Ancak akım kalibrasyonu için şu an aklımda herhangi bir şema ya da uygulama mevcut değildir.
  • Son Düzenleme: 26 Şubat 2014, 00:20:03 - Mr_YAMYAM

• Kemal88
  • [*][*][*][*]
Yanıt #31

benim amper ve voltaj ayarlı bir devreye ihtiyacım var 10 A gücünde   40 v yarıdmcı olursanız sevinirim

400W ayarlanabilir half bridge devresi olur aslında sana. Fakat gücün 250W ın altında olsaydı gerilim ayarlı quasi resonant devresi yapımında yardımcı olabilirdim.

Dediğim gibi güç biraz büyük olduğu için iş biraz değişiyor.
"Ne kadar çok bilgi o kadar düşük ego, ne kadar az bilgi o kadar yüksek ego" Albert Einstein

• stk4221
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #32
üstat 40 v şart degil benim ihtiyacım ekstra led uygulamalarında olucak 30v yeterli imkan oldukca voltajı arttırmak istedim. senin elinde denenmiş onay verdigin  şema varsa ugraşırım aresini çıkartırım .   
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #33
LM317 ve LM317 HV uygulamalarını yıllardır yapıp kullanmaktayım.
Voltaj aralığın fazla değilse yani voltajı 12 lere 15 lere kadar düşürmeyeceksen LM317 HV yi öneririm. LM317T lerden farklı olarak LM317HV serisi sadece üst voltajlarda (57V a kadar) sağlıklı kullanım alanı sağlamaktadır. Eğer giriş voltajın ile çıkış voltajının farkı 10V tan daha düşük ise LM 317HV serisini benim bu devrede çok rahatlıkla kullanabilirsin.
Kabaca söylemek gerekirse giriş gerilimin 40V ise, çıkışı 30V a kadar hiç sorunsuzca düşürüp devreden max performansı alabilirsin.

• stk4221
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #34
üstat bana lazım olan 0,1mla ile 10 A arası 1v 40v arası olursa çak iyi olur elektronik\'e tam hakim degilim istiyorum ki oynama aralıgım tam olsun. led işi ile ugraşacagım için  ml amperlerin bile önemi var
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

• F.A.
  • [*][*]
Yanıt #35
Merhaba benim sorum daha farklı.Acaba devredeki kondansatör hesabını nasıl yapıyorsunuz ? 10000uf neden ? 2200uf işinizi görmezmiydi ? DC devrelerde kondansatör hesabını yapamıyorum.Yardımcı olursanız çok memnun olacağım..

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #36

Merhaba benim sorum daha farklı.Acaba devredeki kondansatör hesabını nasıl yapıyorsunuz ? 10000uf neden ? 2200uf işinizi görmezmiydi ? DC devrelerde kondansatör hesabını yapamıyorum.Yardımcı olursanız çok memnun olacağım..

Kondansatör hesabı genellikle amper başına 1000 uF olarak alınmaktadır. Ben kabaca 1200uF alıyorum. 5A lik akım gereksinimi olduğuna göre 5x1200uf = 6000 uF eder. Eh biraz fazla büyük olması hiç te sakıncalı değildir.
Audio devrelerinde durum farklıdır. Kondansatörün ESR değeri ve haliyle kapasitesi de önem taşımaktadır.

• F.A.
  • [*][*]
Yanıt #37
Kondansatör fazla olması ve paralel bağlanması ripıl seviyeleri için sanırım.Ayrıca sistemi yorumlarsak çalışma prensibi nasıldır hocam ?

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #38
Çalışma prensibi basittir.
LM317 bilindiği üzere 1-1.5A akım kapasiteli standart bir voltaj regülatörüdür. Devreden akım çekildikçe 1 ohmluk direnç üzerinde bir gerilim düşümü olacaktır. Bu gerilim düşümü direk transistörlerin Vbe voltajını karşılayacaktır. Tasarımda 1A de MJ15004 transistörleri tam sürülecek şekilde ayarlanmıştır. Çünkü elde edilen gerilim yaklaşık 1V tur.
Tasarımın en can alıcı noktası kullanılan güç transistörlerinin akım kazancıdır. MJ15004 akım kazancı oldukça iyi olan bir transistördür. Eğer buraya başka bir transistör bağlamış olsaydık,
(örneğin TIP2955 gibi) transistörün akım kazancı yeterli gelmeyeceğinden dolayı BE voltajını ne kadar artırırsak artıralım transistörden yeterli akımı çekemeyecektik.
  • Son Düzenleme: 05 Mart 2014, 19:55:46 - Mr_YAMYAM

• F.A.
  • [*][*]
Yanıt #39
Konuyla pek alakası yok fakat çok merak ediyorum.1A\'de 1000uF hesap nasıl çıkıyor?nasıl hesaplıyorsunuz akıma göre kapasiteyitam anlatabilirseniz çok makbule geçer.Ayrıca voltajı 13.6V stabil tutup 10A çıkış nasıl elde edebiliriz ?

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #40

Konuyla pek alakası yok fakat çok merak ediyorum.1A\'de 1000uF hesap nasıl çıkıyor?nasıl hesaplıyorsunuz akıma göre kapasiteyitam anlatabilirseniz çok makbule geçer.Ayrıca voltajı 13.6V stabil tutup 10A çıkış nasıl elde edebiliriz ?

Bir kondansatörün depolayabileceği enerji miktarı vardır. Çekilen akıma göre kondansatördeki elektriğin boşalma süresi olacaktır. Teknik anlatımlara girersem şu an çok zaman lazım. Bu konuda biraz kaynak araştırabilirsin.
Çıkış akımını 13.6V ta ve 10 A de stabil tutmak bu devrede çok kolaydır.
Giriş gerilimini (Trafo AC gerilim 16-17V) sabit ayarlayabilirseniz. Devre aynen uygulanmak suretiyle 10A continius (devamlı) akım verme kapasitesine sahiptir.

• xman
  • [*]
Yanıt #41
slm 4tane tıp 142 ye lm317yi bağladım 2200mf 35 volt kondansatör  önündede 1k 10watt direnç mevcut tıp 142nin bitanesi diğerlerinden fazla ısınıyor bunun nedeni nedir

• xman
  • [*]
Yanıt #42
24volt 10amper trafodan çıkış almaktayım.

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #43

selam 4tane tıp 142 ye lm317yi bağladım 2200mf 35 volt kondansatör  önündede 1k 10watt direnç mevcut tıp 142nin bitanesi diğerlerinden fazla ısınıyor bunun nedeni nedir

Bağlantı hatası vardır.

• F.A.
  • [*][*]
Yanıt #44
Hocam dc devrede kondansatör hesabı nasıl yapılır bekliyorum.Ben wiki\'den bile araştırmama rağmen sağlam sonuç bulamadım.Birde sizin ağzınızdan dinlemek istiyorum.

Kolay gelsin..