Ana içeriğe git

Konu: 0-22V 10A Güç kaynağı. (10316 Kez okunmuş)

• sefayanik
  • [*][*]
Ynt: 0-22V 10A Güç kaynağı.
Yanıt #15
Teşekkürler herşeyi dahıl tahmini ne kadar tutar abi peki ?

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #16
Benim kullandığım trafo ve kutu biraz pahalı tuttu.
Transformatörüm 250W özel yapım. Orijinal. 100$ a almıştım.
Kutu ve kutu üzeri malzemeler için (Ölçü aleti, düğme, soğutucu vs) ortalama 50TL harcadım.
Transistörleri yıllar önce kimseler bilmezken tanesini 8$ dan almıştım. Şimdilerde 5TL civarıdır.
Tristör ve LM317T zaten 1 er TL
Dirençleri ve ufak kondansatörleri adamdan saymıyorum.
Haa unutmadan. Kullanmış olduğum 10.000uF lık kondansatör de ecik pahalıdır. Çünkü bendeki LOW-ESR tip. Ama sizler daha uygun ücretle temin edebilirsiniz.

• sefayanik
  • [*][*]
Yanıt #17
abi maillini veremez misin ordan konuşalım ben senin basını cok yerim valla yardımcı olursan tabi :)

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #18
Mail adresim pek uygun değil.
Buradan her zaman yardımcı olurum.

• sefayanik
  • [*][*]
Yanıt #19
feysden konuşalım abi olmaz mı ?

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #20
Feysim yok ki.

• sefayanik
  • [*][*]
Yanıt #21
Abi yardımcı ol dedik ya ilk defa yapıcam böyle bir devre ve nasıl ilerlediğini neler yaptıgını nasıl yaptıgı yazsan beni sevindirsen be abi Allah rızası için..

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #22
Bazı arkadaşları anlamıyorum.
Başlık yazısına bakıp direk mesaj mı yazıyorlar acaba?
Bir uygulama tekniğine uygun şekilde şeması verilmiştir. Bu şema üzerinde elektronik devre elemanları tek tek yazılmıştır.

Hiç birşey bilmeyen birileri de olsa en azından numaralara bakarak devre elemanlarını anlayabilir.
Q1-Q2 = MJ15004
U1 = LM317T
R1= 220 ohm
C3 = 4.7uF TANTAL
C4 = 220nF gibi.
Yani şemayı inceleyip te bu şekilde değerleri sıralamak çok mu zor admin arkadaşlar.

• sefayanik
  • [*][*]
Yanıt #23
abi ben programı isista kurmaya calışıyorum olmuyor bende biliyorum resme bakım malzemeleri cıkartmayı paylaşımın aldına her türlü yardımı yaparım deme bari o zaman

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #24
Elbette olmaz.
Yüzmeyi öğrenmeden okyanus geçmeye kalkışılırsa daha başlamadan bir yerlerde insan boğulur. :D
Daha kağıt üzerinde çizim yapmayı öğrenmeden, teknolojinin getirdiklerini kendimize mal edip, \'\'armut piş ağzıma düş\'\' dersek asla olmayacaktır. Birilerinin armudu pişirmesi gerekmez mi. ;D
Acaba ödevini isis üzerinde yapıp öğretmene sunmayı mı planlıyorsun yoksa devreyi plaket üzerine yapıp, gerekirse kutulayıp, çalışır vaziyette geçerli not almayı mı düşünüyorsun? :o
Eğer öğretmenin isis üzerinde yapılan bir çizime geçerli not vererek sizleri geçiriyorsa sizler için bir sözüm yok. Çünkü böyle bir öğretmen de hasbel kader öğretmen olmuş birisidir. >:(
Ama şu bilinmelidir.
Okul hayatı bitirildikten sonra almış olduğunuz eğitim doğrultusunda haliyle bir işe girmeye çalışacaksınız. haydi es kaza sınavlarda başarı gösterip işe girdiniz. (olmaz ya neyse) İş yerinde üretim amaçlı sana şema verilerek bu devreyi test et diyeceklerdir. O zaman da ISIS gibi bir programa mı güveneceksin yoksa kendi tecrübelerin ve bilgilerin doğrultusunda devreyi kurup gerçek olarak mı test edeceksin. ;)

Eğer konu içerisinde her türlü destek vereceğimi söylemiş isem yine de sözümün arkasındayımdır. Ama bu sözüm, \'\'ARMUT PİŞ AĞZIMA DÜŞ\'\' diyenler için geçerli değildir. Bu gibi kişiler için önerim, gerekli ücreti hazırlayıp, bu tür işi bir işyerinde yaptırmalarıdır.
Ama kendi bilgisi doğrultusunda emek harcayıp devreyi yapanlar, bir sorunla karşılaşırsa bana açıkça yazabilirler. Ben de o kişinin kullanmış olduğu malzemelerden tut ta, çizmiş olduğu plakete varıncaya kadar, hatta montaj şekline varıncaya kadar incelememi yaparım. Görmüş olduğum hataları o kişiye yazarım. Ya da izlemesi gereken yolları, gerekirse tek tek anlatırım.
Böylece hem o kişi bilgilenmiş ve tecrübe sahibi olmuş olur, hem de forumumuzu okuyan her türlü misafir ya da ilgili üyeler bilgilenmiş olurlar.

• sefayanik
  • [*][*]
Yanıt #25
Benim yaptıgım armut piş agzıma düş değil illa bir yerden bulacam ama hocam bunu begendi. Isısda cizim yapmamda devrenin calısıp calışmadıgını kontrol etmek ben bu güç kaynagını ısısda cizip deneyeceğim sonra baskı devresini cıkartacam ve devreyi yapacam elektronikden anladığım kadar he bide bölümdeki herkez pazasını verip baskasını yaptırıyor yada sıfır alıyor dersten geçmek için. Bende ilerde bana lazım olabilecek bilgi edinirim belki kendim yapayım dedim parasıyla alakası yok yani. Sizden yardım istiyorum. Dalga geçiyorsunuz. He parayla yapıyorum kardeşim şu kadar şu kadar de bilelim yani abi..
  • Son Düzenleme: 25 Şubat 2014, 20:23:39 - sefayanik

• Mr_YAMYAM
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #26
Bu gibi forumlar dalga geçilecek forumlardan değildir. Bilgi paylaşımı üzerine kurulmuştur.
Ben de 15-20 sene önce tasarlayıp yapmış olduğum bir devreyi, belki birileri faydalanır ümidiyle foruma koymuştum. Beğenilmiş olmalı ki moderatör arkadaşlar bu çalışmayı blog sayfasına koymuşlardır.
ISIS\'te çalışıp çalışmadığını denemek istiyorum diyorsun ama forumdan hiç yetkili birisine sordun mu, \'\'BEN BU DEVREYİ ÖDEV OLARAK YAPACAĞIM ACABA ÇALIŞIRMI?\'\' diye.
Gerçek anlamda elektronik bilgisi olan bir kişi bile diyecektir ki bu devre çalışır. Çünkü LM317T zaten tek başına bir voltaj regülatörüdür. Sadece akımı artırmak için parelel transistör uygulaması yapılmıştır. Bu parelel transistör uygulamasında yanlış olan bir taraf olsaydı eminim ki moderatör arkadaşlar devreyi blog sayfasına koymazlar, açmış olduğum konu içerisinde eleştrilerini açıkça yazarlardı.
Yardım istiyorum diyorsun ama istediğin tek yardım şu.
ABİ ELEMAN DEĞERLERİNİ VE LİSTESİNİ YAZARMISIN?
Ben de diyorum ki zaten devre üzerinde tüm eleman değerleri tek tek yazılmıştır. Vermiş olduğum resmin bir çıktısını alıp ta verilen değerleri daire içerisine alıp sıralamak çok mu zor.

• asma
  • [*][*][*][*][*]
  • Genel Moderatör
Yanıt #27

Benim yaptıgım armut piş agzıma düş değil illa bir yerden bulacam ama hocam bunu begendi. Isısda cizim yapmamda devrenin calısıp calışmadıgını kontrol etmek ben bu güç kaynagını ısısda cizip deneyeceğim sonra baskı devresini cıkartacam ve devreyi yapacam elektronikden anladığım kadar he bide bölümdeki herkez pazasını verip baskasını yaptırıyor yada sıfır alıyor dersten geçmek için. Bende ilerde bana lazım olabilecek bilgi edinirim belki kendim yapayım dedim parasıyla alakası yok yani. Sizden yardım istiyorum. Dalga geçiyorsunuz. He parayla yapıyorum kardeşim şu kadar şu kadar de bilelim yani abi..

Sen yazdıklarını bir daha okusana arkadaş.
Neye başladın nerede takıldın? İki mesajında kaç para diyorsun, iki mesajında sohbet adresi istiyorsun, sonra Allah rızası olmadı posta koyuyorsun.

Projeyi incelersin, kararını verirsin, başlarsın, bir sorunla karşılaşırsan düşünüp çözüm bulamazsan danışırsın.
Sen bunun neresindesin?
Dalga geçen kim?

• stk4221
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #28
 benim amper ve voltaj ayarlı bir devreye ihtiyacım var 10 A gücünde   40 v yarıdmcı olursanız sevinirim
vatan kanla alınır ter ve göz yaşı ile korunur

• sefayanik
  • [*][*]
Yanıt #29
Abi ben elektrik ögrencisiyim elektronikten pek anladıgım söyleyemem ama meraklıyım. bir iki devre yapmışlığımda var ama basit bu devreye göre. Malzeme listesi istemem ısısda malzemelerin bazılarını bulamadığımdan abi o yüzden o kadarda kolaya kacmam. Kimseye posta koydugum yok o kadar da saygısız değilim ama ben mesajlara cevap alamadım basta o yüzden sert konuşmuş olabilirim kusura bakmayın..
  • Son Düzenleme: 25 Şubat 2014, 23:19:08 - sefayanik