Ana içeriğe git
Konu: 2W Stereo Amplifikatör (TDA2822) (2655 Kez okunmuş)

Ynt: 2W Stereo Amplifikatör (TDA2822)

Yanıt #15
Ya o oran pek tutmuyor mesela şuan elimde olan perhidrol cok güclü birazdaha zayıflatılması gerekiyor sendeki nasıl bilmiyorum ama deneyerek perhidrolüne gere oranı yakalabilirsin.
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #16
oran 5te 1 miydi

Cevapta geciktiğim için özür...

Şema ve yapım eski, muhtemel ki tek hoparlör kullanıp yaptığım için çıkışın birini bağlamadım, boşta bıraktım. Boştaki ucun bir önemi yok. Entegre stereo bir entegredir. İki çıkışın ikisini de kullanıp stereo bağlayacaksan köprü atman gereken uç kondansatörün boştaki ucu ile out yazan boş uçtur.

ya da köprü atma ikinci hoparlörü direkt kondansatörün boştaki ucuna lehimle.

Dikkat:
Hoparlör bağlantısı şu şekildedir; Hoparlörün bir ucu şaseye (- uca) diğeri out ucuna. (Şemaya bknz)
Eğer iki hoparlör kullanacaksan her iki hoparlörün birer ucu - gerilime diğer uçları out 1 ve out 2'ye. yukarda arkadaşın köprü at diye siyah çizik attığı yeri o şekil bağlama, çalışmaz. kondansatör üzerinden bağlaman gerekir.

O çizimi Gevv 320V blog'da paylaşmış oradan almıştım. Sorunu yok, çalışıyor. Fakat benim Bin entegre satın aldıktan sonra öğrendiğim acı gerçeği sen masrafsız öğren diye yazıyorum, bu lanet entegrenin 3-5 volt arası, 5-9 arası ve 9-12 arası çalışan üç ayrı versiyonu var ve üzerinde ek bir işaret koymuyorlar. Bana gelen 5 voltluk çıkmıştı, on beş yirmi tane yaktım sonra satana adama fırça çekince gerçek ortaya çıkmıştı. Satın alırken voltunu sor.

Şu an hobi Kit olarak monteli üretip sattığım çizim ise farklı. Potans var bu çizimde. Dilersen bunu da başka bir zaman yapabilirsin. Daha derli toplu olur. Ama paylaşmak için çizimin yüklü olduğu makinede aklıma gelmesi gerek. Umarım yoğunluğum hafifler ve unutmam.
Selamlar.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #17
Cevapta geciktiğim için özür...

Şema ve yapım eski, muhtemel ki tek hoparlör kullanıp yaptığım için çıkışın birini bağlamadım, boşta bıraktım. Boştaki ucun bir önemi yok. Entegre stereo bir entegredir. İki çıkışın ikisini de kullanıp stereo bağlayacaksan köprü atman gereken uç kondansatörün boştaki ucu ile out yazan boş uçtur.

ya da köprü atma ikinci hoparlörü direkt kondansatörün boştaki ucuna lehimle.

Dikkat:
Hoparlör bağlantısı şu şekildedir; Hoparlörün bir ucu şaseye (- uca) diğeri out ucuna. (Şemaya bknz)
Eğer iki hoparlör kullanacaksan her iki hoparlörün birer ucu - gerilime diğer uçları out 1 ve out 2'ye. yukarda arkadaşın köprü at diye siyah çizik attığı yeri o şekil bağlama, çalışmaz. kondansatör üzerinden bağlaman gerekir.

O çizimi Gevv 320V blog'da paylaşmış oradan almıştım. Sorunu yok, çalışıyor. Fakat benim Bin entegre satın aldıktan sonra öğrendiğim acı gerçeği sen masrafsız öğren diye yazıyorum, bu lanet entegrenin 3-5 volt arası, 5-9 arası ve 9-12 arası çalışan üç ayrı versiyonu var ve üzerinde ek bir işaret koymuyorlar. Bana gelen 5 voltluk çıkmıştı, on beş yirmi tane yaktım sonra satana adama fırça çekince gerçek ortaya çıkmıştı. Satın alırken voltunu sor.

Şu an hobi Kit olarak monteli üretip sattığım çizim ise farklı. Potans var bu çizimde. Dilersen bunu da başka bir zaman yapabilirsin. Daha derli toplu olur. Ama paylaşmak için çizimin yüklü olduğu makinede aklıma gelmesi gerek. Umarım yoğunluğum hafifler ve unutmam.
Selamlar.
yusuf ustam zaman ayırıp cevap yazmanız çok hoş. bendeki entegreyi sürekli cızırtı yapan mikado marka 2+1 sistemden söktüm. üzerinde 9 volt 800 ma güç kaynağı vardı. ben 12 voltta dün deneme yaptım devrede elektrik vardı ama ısınma yapmadı. dün sayenizde bir şeyler öğrendim. eğer unutmazsanız potansiyometreli devreyi atabilirmisiniz? zira potansiyometre ayrı bir hava katıyor. ;)  söktüğüm devre üzerinde birde bt2025bl entegre mevcut o da bass yapıyor sanırım. dün sizin preoje üzerinde ares denemesi yaptım yemedi :) süreç heyecanlı biraz  :) 

bu arada değişik preojelerde konu açmamızda sakınca var mı :) siz değerli ustaların yanında ayıp olmazsa başka bir devre ile ilgili bir paylaşım yapmak istiyorum.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE