Ana içeriğe git
Konu: 2W Stereo Amplifikatör (TDA2822) (2655 Kez okunmuş)

2W Stereo Amplifikatör (TDA2822)

Amatörlerin çok işine yarayacak bu amplifikatör sesini duyanları şaşırtacak kadar güzel bir devre. Bu ses bu minicik amfiden mi çıkıyor demek için hemen yapmaya başlayın.

biz burada proje olarak 5V bilgisayar usb girişinden beslenecek mini bir speaker yaptık. sizler girişi 12V ile besleyerek daha yüksek ses için kullanabilirsiniz.

Amplifikatör şemamız bu:

yukarıda şeması görülen anfi stereo anfidir. iki adet 20w gücünde hoparlörü çalıştırabilir. 20 wat gücü müzik watı olarak verilse de normalde iki adet 3w gücünde ufak hoparlör çalıştırabileceğimiz bu devrenin beslemesini usb kablo ile bilgisayardan alıyoruz.

Devrenin ses girişindeki 10K dirençlerin görevi seste parazit olmamasını sağlamaktır.
Çıkış uçlarındaki 1000 mikrofarat kondansatörlerin görevi hoparlöre ses kuplajı yani omaj uyumu sağlamaktır. Çıkış uçlarındaki bir ohm dirençler 100nanofarat kondansatör üzerinden şaseleme yaparak ses çıkışındaki düşük parazitleri bloke etmektedir.

usb kablo uçları:

ortada bulunan data ulaşım kablolarını kullanmıyor sadece iki kenardaki 5v çıkan uçları kullanıyoruz.
amplifikatörümüzün besleme girişine koyduğumuz bir anahtar ile de açma kapama yapıyoruz.
ses girişi için stereo kablo kullanıyoruz.

baskı devremiz:

hoparlör koyduğunuz kutuyu bu şekilde delin.

ek dosyada ares çizim bulunuyor.

kolay gelsin.
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Ynt: 2W Stereo Amplifikatör (TDA2822)

Yanıt #1
Slm ustam. Bu islerde yeniyim.  Ayrıca yeni uyeyim. Güzel projeler düşünüyorum. Başlangıç olarak bu devreyi yaptım. Devre elemanlarının yerlerini belirten şemayı atarmisiniz. Yukardaki şemayı pek anlayamıyorum simdilik. Teşekkürler. ( İşin ucunda hanıma rezil olmak var 😊)
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #2
Resim olarak:
Mühendislik Diplomayla olmaz. İnsanı adam eden, bilgi değil görgüdür.

Yanıt #3
Tesekkur ederim
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #4
Tesekkur ederim . Vac yazan yere 12 v verdim. Outlardan çıkış alamadım. İn yazan yerler 4 tane buraya ses girişi mi bağlanacak ustam. Size. Zahmet giriş çıkışları da yazar misiniz. Şu haliyle ses seda yok.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #5
@Yusuf usta arkadaşa yardım etmek için çizimi düzenlerken dikkatimi çekti çıkışın birisi boşta kalıyor bir bakabilirmisin doğru çizmiş miyim?
Usta değilim. Sadece hobistim.
Yanıtlarıma bakarak beni usta zannetmeyin.

Yanıt #6
Tekrar tesekkur ederim çalıştı. 🤗😇 birde pot olsa güzel olurdu. Emeğinize sağlık.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #7
Hoparlörden cızırtı gelince çalıştı zannettim. Ama çalışmadı. Seron hocamin dediği gibi boşta olan ayak sorun galiba.
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #8

o bağlantıyı çözdüm ama cızırtı başka bir hatadan kaynaklanıyor olabilir. 12V fazla gelmiştir yanmıştır, opamp patatestir, veya bağlantı hatası vardır.... ona birşey diyemem. Yusuf usta meşgul bir ustamız müsait olunca ilgilenecektir acele etmeyin. O çalışıyor dediyse çalışıyor demektir ;)

Yanıt #9
Köprü Attığın kondansatörün yanındaki kutuplu kondansatörün şase bacağı boşta ordan orayada köprü at
BU DİYARLARA MERAK SALMIŞ , TAHSİLİNE DEVAM EDEN BİR GENÇ.

Yanıt #10
Köprü Attığın kondansatörün yanındaki kutuplu ko
ndansatörün şase bacağı boşta ordan orayada köprü at
doğru o da eksik...
ama o köprüyü tamamlamak sadece o kanaldaki eksik sesi halleder. cızırtı?

Yanıt #11
3-Cızırtı nasıl bir cızırtı Lehim yaparken cok lehim pastası kullanmış mı ?.
2-Belki filtre kondansatörlerinden Birisi Soğuk veya catlak lehimdir ?
1-Beslemesi ne kadar Temiz ? Aux girişlerinin şasesi ile besleme şasesi birleştirildimi ?
0-Aux kablosunun canlı uclarını lehimlerken üstündeki emayeyi yaktımı ?

Yanıt #12
3-Cızırtı nasıl bir cızırtı Lehim yaparken cok lehim pastası kullanmış mı ?.
2-Belki filtre kondansatörlerinden Birisi Soğuk veya catlak lehimdir ?
1-Beslemesi ne kadar Temiz ? Aux girişlerinin şasesi ile besleme şasesi birleştirildimi ?
0-Aux kablosunun canlı uclarını lehimlerken üstündeki emayeyi yaktımı ?
bahsettiğiniz tüm hataları yapmış olabilirim. Devreyi soktum cumartesi yeniden yapacağım ilk baskimdi perhidrolu fazla kaçırdım galiba devre 1- 2 dakikada çözüldü. İlk deneyimim bakalım hayırlısı herkese tesekkur ederim. 😊
Tanrı Türkü Korusun
         TB1BSE

Yanıt #13
Olur böyle şeyler ben okadar devre yaptım yine oranı kacırınca ALLAH ALLAH demeye kalmadan yollar gidiyor.