Ana içeriğe git

Konu: PIC 16F84A İle 12 Kanal RF Kumandalı Alıcı Verici Devresi... (27563 Kez okunmuş)

• erhan27
  • [*][*]
PIC 16F84A İle 12 Kanal RF Kumandalı Alıcı Verici Devresi...

Merhaba arkadaşlar üzerinde çalıştığım ve sonunda yapmayı bitirdiğim 12 kanal RF alıcı vericimi sizinle paylaşmak istiyorum..

Devre denendi sorunsuz çalşıyor..
Isis ve Ares çizimleri mevcut ayrıca devrenin baskı devre şemaları pdf halinde var.

• BLackX
  • [*]
Ynt: PIC 16F84A İle 12 Kanal RF Kumandalı Alıcı Verici Devresi...
Yanıt #1
Teşekkürler.

• kaptannemo
  • [*]
Yanıt #2
Erhan bey paylaşım için teşekkür ederim. Merak ettiğim konu alıcı verici arasındaki menzil antenlerin biribirini görmesi halinde güvenli olarak ne kadardır. Menzili arttırmak gerekirse neler yapılabilir.

Yanıt #3
Paylaşım İçin Teşekkürler Benzer Çok devre var ama güvenemiyordum En Kısa zamanda devereyi kurucam.

Eğer Mümkünse Çalışmanın Çizimlerini Proteus 7.7 sürümde atabilirmisiniz Benim Kullandıgım sürüm 7.7 sizin kullandığınız sürüm yüksek oldugundan çizimlere ulaşamadım Değişiklik Yapmak istediğim bazı yerler var

Teşekkürler
  • Son Düzenleme: 18 Ağustos 2012, 12:47:37 - gevv

• kuylus
  • [*]
Yanıt #4
Merhaba 
öncelikle sitenize yeni üye oldum  tüm emeyi geçenlere teşekürler
12 kanal kumanda hakkında birkaç sorum olacak,

devrenin kumanda kısmı  normalde sukunet halinde ne kadar  güç tüketiyor  takılan 12v mini pil  kumandayı nekadar süre çalıştırabiliyor, sormamdaki asıl neden   kumandada kullanılan pic,7805, rf verici modül, pilli devreler için çok fazla  güç tükeyiyor olması  o yüzden bu devredeki pille  kumandanın nekadar süre çalışabileceyi örneyin günde  20 defa basılıyor olsa

diyer sorum ise şifreleme olayı, bunu nasıl yapıyoruz  detay vermeniz mümkünmü

Teşekürler

Kuylus

• kuylus
  • [*]
Yanıt #5
Alıcı kısımdaki rölelerin çalışma  şekli  bas  çalıştır , bas durdurmu , yoksa basılı kaldıgı sürece çalış  bırakınca dur şeklindemi

Kuylus

• yazici67
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #6
@kylus arkadaşım yazılımdan anlaşıldığı kadarıyla çalıştır-durdur şeklinde...

• erhan27
  • [*][*]
Yanıt #7

Erhan bey paylaşım için teşekkür ederim. Merak ettiğim konu alıcı verici arasındaki menzil antenlerin biribirini görmesi halinde güvenli olarak ne kadardır. Menzili arttırmak gerekirse neler yapılabilir.

alıcı verici arasındaki menzil kaplı ortamda özellikle duvar varsa ev içi gibi bölgelerde 10m kadar.
ama açık alanda herhangi bir engel yoksa 100-200m veya daha fazla olabilir. denemek lazım benim deneme fırsatım olmadı bu projeyi üniversitede bitirme ödevi olarak yaptım :D
hocaya teslim ettim kısacası devrenin keyfini çıkaramadım.. iyi bayramlar..

Paylaşım İçin Teşekkürler Benzer Çok devre var ama güvenemiyordum En Kısa zamanda devereyi kurucam.

Eğer Mümkünse Çalışmanın Çizimlerini Proteus 7.7 sürümde atabilirmisiniz Benim Kullandıgım sürüm 7.7 sizin kullandığınız sürüm yüksek oldugundan çizimlere ulaşamadım Değişiklik Yapmak istediğim bazı yerler var

Teşekkürler

mustafa bey. ilginiz için teşekkür ederim yalnız şöyle bi durum var. devreyi proteus 7.10 da çizdim dikkat ettiyseniz bazı elamanların paketleri isis ve ares in orjinal paketleri değil o paketleri ben yaptım. sizin kütüphanenizde olmadığı için değişiklik yapamazsınız. paketler benim pc de kayıtlı.. ama paket yapmayı biliyorsanız istediğiniz gibi değişiklik yapabilirsiniz.

Merhaba 
öncelikle sitenize yeni üye oldum  tüm emeyi geçenlere teşekürler
12 kanal kumanda hakkında birkaç sorum olacak,

devrenin kumanda kısmı  normalde sukunet halinde ne kadar  güç tüketiyor  takılan 12v mini pil  kumandayı nekadar süre çalıştırabiliyor, sormamdaki asıl neden   kumandada kullanılan pic,7805, rf verici modül, pilli devreler için çok fazla  güç tükeyiyor olması  o yüzden bu devredeki pille  kumandanın nekadar süre çalışabileceyi örneyin günde  20 defa basılıyor olsa

diyer sorum ise şifreleme olayı, bunu nasıl yapıyoruz  detay vermeniz mümkünmü

Teşekürler

Kuylus

sayın kuylus. size şöyle bir açıklama yapabilirim. devredeki 7805 kullanmamdaki amaç 5v sabit gerilim elde etmek çünkü pic 16f84 ve rf verici 5 v ile çalışıyor. aslına bakarsanız 7805 1 amper akım geçirebiliyor ama devrede ki pic çok küçük bir akım ve güce sahip yanlış hatırlamıyorsam 25miliamaper ve 25 mW yanlış yazmış olabilirim. tam doğrusu pic 16f 84 ün vve rf vericinin datashett lerinde var. şimdi bakamadım. şu kadararını söyleyebilirim verici devresini o pille çok uzun süre kullanabilirsiniz. çünkü o pil ve devre araçlardaki kapı kilidi (açma kapama) işini yapan devrenin kanal olarak arttırılmış hali. yani bir arabanın uzaktan kumandasını ne kadar kullanabiliyorsanız bu devreyide o pille o kadar süre kullanabilirsiniz.
size daha net bilgiler vermek isterdim ama bu devreyi üniversitede bitirme ödevi olarak yaptım ve çalıştırdıktan sonra hocaya teslim ettim öyle uzun bi süre kullanma şansım olmadı.

Alıcı kısımdaki rölelerin çalışma  şekli  bas  çalıştır , bas durdurmu , yoksa basılı kaldıgı sürece çalış  bırakınca dur şeklindemi

Kuylus

çalışma şekli bas çalıştır ikinci basışta durdur..
  • Son Düzenleme: 19 Ağustos 2012, 14:18:23 - gevv

Yanıt #8
Seizin vesilenizle 7.10 u Kurdum Benim Paketlerim 7.7 De Olduğu için Daha önce kurmamıştım

Teşekkürler Kolay Gelsin

• yazici67
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #9
Proteus kurulumunu yaparken Converter Files adlı bölümü seçerseniz, eski formatlı şemalarıda açabilirsiniz...

Yanıt #10
Sağolun Hocam Teşekkürler

• yazici67
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #11
Rica ederim...

• sumselfat
  • [*][*]
Yanıt #12
hocam bu devreyi basınca çalışan çeknce duran şekilde nasıl yaparız lütfen acil cevap...

• yazici67
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #13
Özel mesajda da sorulmuştu. Bas-Çek kodunu ekledim. Devre vs. zaten aynı. Sadece yazılım için yeni HEX kodunu derledim. Değişen kod sadece verici tarafı, alıcı tarafında bir değişiklik yok...

• sumselfat
  • [*][*]
Yanıt #14
Çok teşekkür ederm hocam