Ana içeriğe git

Konu: PIC 16F84A İle 12 Kanal RF Kumandalı Alıcı Verici Devresi... (27707 Kez okunmuş)

• RaMu
  • [*][*][*]
Ynt: PIC 16F84A İle 12 Kanal RF Kumandalı Alıcı Verici Devresi...
Yanıt #30
Emek verip hazırladığınız bu devreyi paylaşıma sunduğunuz için teşekkür ederim.

Yanıt #31
Arkadaşlar öncelikle emeği geçenlere teşekkürler ben bu devreyi yaptım ve hem erhan27 beyin hemde yazıcı67 beyin verici hex dosyası ile çalıştırdım basınca çalışıp basınca duran devrede, basınca çalışıp bırakınca duran devrede çalıştı fakat benim bir problemim var butona basınca çalışıp bırakınca duran devrede aynı anda 1 den fazla buton çalışsın istiyorum fakat olmuyor yanlızca 1 tanesini çekebilliyor.  program yazılması lazım denmiş daha önce! Bu programı acil yazabilirseniz çok müteşekkir olurum acil yardımlarınızı bekliyorum (aynı anda 2 yada daha fazla butona bastığımda bastıklarım çekecek bırakınca bırakacak )
  • Son Düzenleme: 07 Aralık 2012, 09:53:02 - Turkishmech

• yazici67
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #32
Evet, arkadaşların isteği üzerine çoklu işleyen kodu yazdım. Tabi Basic programcısı değilim, öyle takır takır yazamıyorum, ama Basic de güzelmiş. Neyse... Bu kodlar Toggle cinsinden. Yani basıp bırakıyorsunuz, role aktif oluyor. Tekrar basıp bırakıyorsunuz, role pasif oluyor. Basma bırakma sürelerine dikkat edin. Eğer 200 ms den fazla basılı tutarsanız tekrar basış algılar ve dolayısıyla role tık-tık şeklinde sürekli açılıp kapanır. Kolay gelsin...

E-mail ile gelen istek üzerine programın basınca aktif, bırakıldığında pasif olan ( Push-Pull ) ile çoklu verisyonunu da yazdım. Ektedir...
  • Son Düzenleme: 09 Aralık 2012, 15:52:51 - yazici67

Yanıt #33
fatih beyin göndermiş olduğu hex kodlar tarafımdan proteusta denenmiş olup mükemmel çalışmaktadır kendisine çok teşekkür ederim emeğinize sağlık...
  • Son Düzenleme: 17 Aralık 2012, 20:36:10 - Turkishmech

• erhan27
  • [*][*]
Yanıt #34
elektroniği seviyorum:)

Yanıt #35
Arkadaşlar fatih beyin göndermiş olduğu hex kodlar tarafımdan proteusta denendi ve mükemmel çalışmaktaydı Ancak gerçek devre üzerinde çalıştırmayı başaramadım, benimle aynı sorunu yaşayan oldumu? vericiyi çalıştırınca birkaç röle kendi kendine çekip bırakıyor, butonlar çalışmıyor ve verici hoparlör yardımı ile dinlendiğinde sürekli karışık bir sinyal yolluyor. Sanırım programda ufak bir hata var fatih bey ile mail yoluyla iletişime geçip sorunu bildirdim vakit ayırabilirse çözümü bulacağını umuyorum.
  • Son Düzenleme: 17 Aralık 2012, 20:37:44 - Turkishmech

• yazici67
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #36
Arkadaşlar, kodlarda bir sıkıntı olmuş. Sorun, RF modüllerin baud oranlarıyla ilgili. Yani PIC\'lerin iletişim hızına RF modüller cevap veremiyor. Bu durumu baud oranını düşürerek düzeltim ( düzelmiş olması gerekir ). Yeni yazılım ve HEX kodları ektedir...

Yanıt #37
malesef henüz düzelmedi ortada gözden kaçan ufak bir hata olduğuna eminim ama acaba ne? bu arada çalışan devrede watchdog timer on çalışmayanlarda power up timer on olarak ayarlanmış  ???  ha birde kristal xt olarak ayarlı sanırım doğru... config ayarları zaten gelen hex içinde olduğunda bir değişiklik yapmıyorum ben...

Yanıt #38
arkadaşlar bu devre için push-pull olarak ve aynı anda birden fazla buton çalışacak şekilde program yazabilecek biri varsa lütfen yardımlarını bekliyorum fatih bey ilgileniyordu ancak iletişim koptu ayrıca birlikten kuvvet doğar şu programı yazabilecek arkadaşları bekliyoruz lütfen!!! 2 günlük Dünya 21 aralık yakın vallahi gözüm açık gidicem :D

Fatih beyin yazdığı push pull çalışan ancak 2-3 butona aynı anda basınca çalışmayan (düzenlenecek program)
http://elektronikprojeler.com/index.php?action=dlattach;topic=2703.0;attach=1960
  • Son Düzenleme: 19 Aralık 2012, 21:40:53 - Turkishmech

• yazici67
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #39
Yeni bir sürümünü yazdım. Şunları değiştirdim:
- Gecikmeleri kaldırdım. Program buton durumu değişene kadar sürekli çalışıyor.
- Değişkenler BILGIA ve BILGIB olmak üzere iki tane. Değerler bu sürümde iletişim kodundan sonra peş peşe yollanıyor.Dosyalar ektedir...
Not : Devrede PORTA.0 pinlerini vericilerden ayırarak doğrudan bağlayın. Yani alıcı verici kablolu olarak haberleşsinler. Burada GND uçlarını da bağlamayı unutmayın. Bu şekilde sorun modüllerle mi ilgili yoksa yazılımla mı ilgili anlamış oluruz...

Yanıt #40
yapmak istediğim sistemi tek kanal çalışan fatih beyin ilk yazmış olduğu bas çek program kodunu kullanarak yaptım fakat 24 adet röle ihtiyaım olduğundan bu devreden 2 adet yaptım ancak aynı yerde çalışırken rölelerde takılmalar oluyor devrelerden biride 3.57mhz diğerinde 4.19mhz kristal kullanarak sorunu büyük ölçüde çözdüm bu kodları devreler aynı alanda birbirinden etkilenmeden çalışabilecek şekilde düzenleyebilirmisiniz lütfen çok acil

eğer iki devre birbirinden etkilenmeden çalışırsa benim sorunum çözülmüş olacak...

fatih beyin gönderdiği ve kullandığım tek kanal çalışan bas çek (butona basınca röle çeken basılı kaldığısürece çekili kalan ve bırakınca röle bırakan fakat iki tuş aynı anda çalışamayan program kodları)

http://elektronikprojeler.com/index.php?action=dlattach;topic=2703.0;attach=1960
  • Son Düzenleme: 13 Ocak 2013, 12:23:53 - Turkishmech

• mehmet_kal
  • [*]
Yanıt #41
selam arkadaslar bu devreyı borda kudum ancak ne sımulasyonda ne de bord da calıstıramadım yardım larınızı rıca edıyorum sımulasyonda verici ve alıcıyı butun olarak cızdım 17 nolu pını dırek olarak bagladım alıcıdan hıc cıkıs alamıyorum.yardımcı olursanız sevınırım krıstal  kac mhz ben 4 mhz baglıyorum.....ıyı calısmalar

Yanıt #42
mail adresi verirseniz alıcı ve vericinin aynı proteus dosyasında birleştirilmiş çalışan halini atabilirim...

bu arada forumdaşlar benim bir üsteki sorunuma cevaplarıda bekliorum lütfen...

• mehmet_kal
  • [*]
Yanıt #43
selam arkadaşlar turkismach ilgine teşekkür ederim mehmet_kal@hotmail.com

• ÇAVU$
  • [*]
Yanıt #44
bu devrenin nersi tam olarak çalışmamaktadır bilgilendirirmisiniz