Ana içeriğe git

Konu: PIC 16F84A İle 12 Kanal RF Kumandalı Alıcı Verici Devresi... (27401 Kez okunmuş)

• yazici67
  • [*][*][*][*][*]
Ynt: PIC 16F84A İle 12 Kanal RF Kumandalı Alıcı Verici Devresi...
Yanıt #15
Önemli değil...

Yanıt #16
iyi çalışmalar arkadaşlar.
ben bu devreyi kendime göre küçülterek yaptım yalnız bir hata oluştu hatada vericide butonlar 1.2.3. diye sıralanmış alıcıdada röleler 1.2.3 diye sıralarnmış ama  vericiden 1 basıldıgında alıcıdan 12röle çalışıyor bunu ben devreyi yaptıktan sonra fark ettim kod olarak hex dosyası oldugu için düzeltme yapamıyorum bir yardımcı olsanız... vericiden 1 butona basıldıgında alıcıdan 1 röle çalışacak şekilde 1.2.3.4 tane yapsanız yeter yada asm kodunu gönderseniz bende düzeltme yapabilirim yardımlarnız en kıza zamanda bekliyorum ben devreyi 4 röleliye düşürdüm.

• erhan27
  • [*][*]
Yanıt #17
furkan bey devrede sizin dediğiniz gibi bir sıralama sorunu yoktu şahsen kendim yaptım çalıştırdım. Eğer kendi çizdiğiniz devrede böyle bir sorun varsa rölelerinizin sıra adlarını değiştirin veya devre şemasına göre baskı devre şemanızı çizin. devrenin kaynak kodlarını değiştirerek bir sonuç alacağınızı düşünmüyorum ama yinede paylaşmak esastır. bas dosyalarını yayınlıyorum :)

• sumselfat
  • [*][*]
Yanıt #18

Önemli değil...

Hocam verdiğiniz hex dosyasıyla devreyi proteusda denedm buton şeklinde oldu tamam ama 2 butona aynı anda bastığımda sadece birisi çalışıyor yani çoğul çalışmıyor.  :-\\ ben çoğul çalışmasını istiyorum bi yardım edermisiniz lütfen

• yazici67
  • [*][*][*][*][*]
Yanıt #19
Çoğul çalışması için yeniden program yazmak lazım. Vakti olan arkadaşlar yazabilirse yazarlar. Şu an sıfırdan yazacak vaktim yok kusura bakmayın... Ama ancak bu hafta sonuna yazabilirim...

Yanıt #20
Merhaba
Bende kurdum geçen ay devreyi fakat kumandadan 4 nolu
buton\'a bastığım zaman bir ledi yakacak kadar akım çıkmıyor
pic\'ten, yaklaşık olarak 300mv oynama oluyor sadece

ve pil konusunda aslında pekte idareci bir devre değil :)
ben sürekli çalışıp pilin ömrünü azaltmasın diye jumperla
açıp kapatıyordum devreyi, bir gece takılı kalmış juper
sabah kumanda çalışmıyordu jumperi söktüm bi 20 dk
sonra taktım 2 dakika çalıştı bidahada çalışmadı.

benim hazırladığım kumandada değişiklik olarak sadece
7805 değilde 78L05 kullandım pic\'in fazla akım çekeceğini
sanmıyorum nasıl olsa picden çıkış almıyoruz.

kumandamıda ekledim.
şuan evde değilim resim ekleyemedim.

• sumselfat
  • [*][*]
Yanıt #21

Çoğul çalışması için yeniden program yazmak lazım. Vakti olan arkadaşlar yazabilirse yazarlar. Şu an sıfırdan yazacak vaktim yok kusura bakmayın... Ama ancak bu hafta sonuna yazabilirim...

lütfen hocam yazarsanız ben beklerm hafta sonununa kadar  ö.deil gerçekten çok lazm bu devre

• engin.763
  • [*][*]
Yanıt #22
Kullandığınız RF modül udea ATX-34 mü?
Bir insan iyi bir mühendis olabilir,yada iyi bir doktor,çok iyi bir yöneticide olabilir ,ama ne olursa olsun insan iyi yumruk atmayı ve iyi nişan almayı mutlaka bilmeli....

Yanıt #23
tamam arkadaşlar sorunu buldum pıcde fln sorun yok hangi pıc programlayıcısıyla atarsan at sorun vermiyor sorun arkadaşlar rf alıcı vericide... bu devredeki rf alıcının datas bakarsanız rf 3/12 v la çalışıyor yanı hangisi olursa fark etmez ama pıyasada satılan çoğu rf ler hepsi 3 v luk bunu göz önünde bulundurun 5v luk rf alıcı verici alın devrenize takın sorunsuz çalışıyor.
  • Son Düzenleme: 17 Kasım 2012, 23:41:40 - FurkAn-sArı

• erhan27
  • [*][*]
Yanıt #24
çok şükür devreyi çalıştırabilen biri çıktı :D
arkadaşlar daha önceden de söylediğim gibi devrede hiç bir sorun yok gayet istikrarlı çalışıyor bazı arkadaşlar pil ile çalıştırmış ama bu devre röleler nedeniyle fazla güç istiyor en az 5 watt lık bir kaynakla beslemenizi öneririm çünkü ben 1.5 watlık bir kaynakla beslediğimde rölelerin hepsi bir anda devreye girmiyordu. tek tek oluyordu..

vericinin fazla pil kullanmasının sebebi 7805 regülatör entegresidir.  eğer elinizde 5 voltluk bir pil varsa direk onunla besleyin daha uzun süre kullanabilirsiniz.

• erhan27
  • [*][*]
Yanıt #25

lütfen hocam yazarsanız ben beklerm hafta sonununa kadar  ö.deil gerçekten çok lazm bu devre

arkadaşım devre çoğul çalışıyor yeniden program yazmana gerek yok...

• sumselfat
  • [*][*]
Yanıt #26
hocam devreyi rf modüller olmadan direk data uçlarını birbirine bağlasak alıcı-verici devre çalışırmı _?

• sumselfat
  • [*][*]
Yanıt #28
Kafayı yiyecem biri yardm etsn lütfen brenner 8 kullanıyorm şöyle bir hata alıyorum neden olabilir :
Blank-Check :
## 264 error(s) in FLASH
-- ID is blank
-- EEPROM is blank
(-- 1 error(s) in CONFIG, don\'t care)

Lütfen yardım edin ödevim ama bitürlü program atamadm :-\\

Yanıt #29

hocam devreyi rf modüller olmadan direk data uçlarını birbirine bağlasak alıcı-verici devre çalışırmı _?

ENTEGRENİN 17 AYAKLARINI DİREK BAGLARSANIZ BİRBİRİNE EGER DEVREDE SORUN YOKSA ÇALIŞMASI GEREK.