image

Ana içeriğe git
Konu: Acil Yardım! Devrem Yarım Kaldı (6210 Kez okunmuş)

Acil Yardım! Devrem Yarım Kaldı

Merhaba arkadaşlar ben elektronik işiyle hobi amaçlı uğraşıyorum ve dün 37tl verip devre elemanları aldım sonra evde birleştirirken dirençleri nasıl bağlayacağımı tam olarak anlayamadım devrem yarım kaldı bi zahmet yardım ederseniz sevinirim arkadaşlar.

Ynt: Acil Yardım! Devrem Yarım Kaldı

Yanıt #1
Arkadaşlar yardım edecek bir kişi bilemi yok acaba sıkıştım lütfen kendi acemilik yıllarınızı düşünün. :)

Yanıt #2
selam o direncler seri tip tek kalıp olarak satılıyor icinde direncler baglı şekilde

devredeki direncin değeri neyse resideki gibi 5 direnç bağlayıp kullanabilirsiniz

ama ortadaki iki delik kısa devre olacak çizgi çekiliş olanlar ona göre
veni...vidi...vici..bici...

Yanıt #3
bahtiyar bey teşekkür ederim sizin mesajınızı bekliyodum ancak bu gün fırsat bulabildim internete girmek için çok teşekkürlerler bu arada ortadaki çizgi kısa devre olacak derken ne demek istediniz basitçe anlatabilirmisiniz acaba + ben 5 adet 4.7k lık direnç mi almam lazım yoksa 5 inin toplamda mı 4.7k yapması lazım şimdiden teşekkürler.

Yanıt #4
Toplamını bilmiyorum önemlide değil zaten kolaylık olsun diye kullanmılar sanırım 5 tane 4.7 k alacak sınız resimdeki gibi birleştirp takacaksız direnclerin bir uçları ortak oluyor orası soldan  ilk delige geliyor üç ve dördüncü delikte kısa devre edilecek dikkat edersen üzerleri çizgili atlama yapılmış

birde devrenin şeması yokmu ?

Yanıt #5
bahtiyar bey yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim bu bahsi geçen devre 4 eksen cnc devresi www.esteca55.com burda detaylı anlatım projeler motor driverleri felan yapılışı anlatılıyo isterseniz bakabilirsiniz hoşuma gitti yapıyım dedim sizlerin yardımlarıyla altından kalkmaya çalışıyorum teşekkürler

Yanıt #6
siteye baktım ama sizdeki devre yok devrenin adresini verseniz yardımcı olabirim

Yanıt #7
Merhaba

Toplamını bilmiyorum önemlide değil zaten kolaylık olsun diye kullanmılar sanırım 5 tane 4.7 k alacak sınız resimdeki gibi birleştirp takacaksız direnclerin bir uçları ortak oluyor orası soldan  ilk delige geliyor üç ve dördüncü delikte kısa devre edilecek dikkat edersen üzerleri çizgili atlama yapılmış

birde devrenin şeması yokmu ?

Cevap budur arkadaşlar yalnız üç ve dörtte kısa devre yok. İncelemek için:
http://www.esteca55.com.ar/fotos/Interfaz%20CNC%20v1.2%20(1).jpg

http://www.esteca55.com.ar/fotos/Interfaz%20CNC%20v1.2%20(0).jpg

Devreyi, projeye hakim olmadan incelemeye başladım ve garipsedim. Bu dirençler ttl uyumlu cmos tampon (buffer) devresinin girişini boşta lojik 0 tutmaya yarıyor. tree state buffer entegresi neden sürekli aktif kullanılıyor? TTL mantığıyla yapılan cmos entegrelerde pull-up dirençleri vardır(muhtemelen 100k) TTL seçmek yerine cmos seçilerek (hatta özelliği kullanılmadığına göre normal buffer kullanılabilir) daha sade ve ucuz yapılabilirdi.
Neyse cevabı bahtiyar arkadaşımız vermiş zaten.   ;) Yalnız o çizgi sanırım malzemenin ortasını gösteren + işareti ve ne işe yarıyor bilmiyorum.  :P
Kolay gelsin.

Yanıt #8
Selam arkadaşlar sayenizde sorunları bir bir çözüyodum ki bir sorun daha çıktı 35v 4 amperlik stepmotor devresini yaparken 14v 2w zener volt lazım oldu tüm malzemeler alındı ama memlekette gezmediğim elektronikçi kalmadı yardım edin lütfen nerden bulabilirim ben bu diyotu veya alternatif olarak ne yapabilirim acaba her şey için teşekkürler.

Yanıt #9
15v 2w  zener kullanabilirsiniz 1v tolerans sorun olmaz ya da 2 adet 6.8v 2 w zeneri seri bağlayıp kullanabilirsiniz 13.6v yapar 

Birde 14v 2w zener devrenin neresinde ? şemada göremedim
Umarım gelmez ilham perilerimin sonu... ! Modifiye uzmanı web üzerinde 320volt ile yaktı mumu.... Ben deli dolu biriyim.. ama şuan sadece doluyum....

Yanıt #10
Gew mesajımla ilgilendiğin için teşekkürler bilgi vermesi amaçlı resim ekliyorum umarım anlaşılır

Yanıt #11
pardon yazmayı unuttum arkadaşlar birde parça listesinde transistörler için ırlz24n demiş ama projeyi anlattığı yerde ırfz44n transistör kullanmış bende ırfz44n aldım taktım sorun olur mu aydınlata bilirmisiniz acaba beni bu konuda teşekkürler.

Yanıt #12
ırfz44n kullanabilirsiniz sorun olmaz
Umarım gelmez ilham perilerimin sonu... ! Modifiye uzmanı web üzerinde 320volt ile yaktı mumu.... Ben deli dolu biriyim.. ama şuan sadece doluyum....

Yanıt #13
merhaba bende bu devreyi yaptım ancak interface kartındaki PIC 12F629 u programlamada sorun yaşadım.. siz kartı bitirip çalıştırdınızmı acaba?

Yanıt #14
interfaz kart çalışıyor görünüyor ama henüz motor süremedim çünkü motor kontrolü için yaptığım 4A 35v lik devreyi çalıştıramadım sorun ise nasıl bi trafo yapacağımı yada alacağımı bilememem acemiyimde biraz