Ana içeriğe git
Konu: 12v 60amper DC =^= 220volt AC (17742 Kez okunmuş)

Ynt: 12v 60amper DC =^= 220volt AC

Yanıt #15
Elbette trafoyu ters kullanacaksınız.Zaten Yusuf Ustanın verdiği devrede aynı şeyi yapıyor.Bu devrelerde ekstradan geri besleme var.Yani çıkışa yüklendikçe trafoyu süren transistörlerinin çalışma oranını arttıryor(Duty Cycle - PWM ) Özel entegrelerde bu işi yapıyor PWM sürücü entegreleri.Diğer sorun için evet frekans yükseldikçe verim ve çıkış gerilim artar ama yüksek frekanslara demir çekirdek cevap veremez Ferrit trafo kullanmak gerekir.Ferit trafoyla bereber daha az bakır vs. gibi avantajların olur.Bu sistem SMPS lerde kullanılıyor zaten...Tabi çıkış dalga şekli kare dalga olacak ve yüksek frekansa her alet cevap veremeyebilir.Yani televizyonda hızlı diyotlar kullanılmamışsa tafoyu yüksek frekansla süremezsin.Aynı gücü alabilmek için akiden daha fazla akım çekersin.Buji plasması gibi devrelerde fazla akım gerekmediği için elle bir ferrit trafo sarabilirsin.Bu konular için sabitlenmiş forunda açık konular var ferrit trafo hesabı gibi...

Yanıt #17
Çalışır.Trafo iyi olsun vede transistörleri iyi soğutun devrenin ömrü uzar.Şemada altta optional yazan devreyide yapın düşük voltajda uyarır devreyi korursunuz...

Yanıt #18
Teşekkür  ederim,şemada bc337   lerin emiterlerine bağlı olan 1K  ve 100 ohm  dirençler watt lı mı  olmalı yoksa çeyrek  watt yetermi acaba,
Ben tüm kondansatörleri 25 volt alacağım,belki  çift akü 24 vdc bağlarım olurmu.?

Yanıt #19
Oradaki 4 çift transistör güç kısmını sürmek için.Güç değerleri sırayla artıyor.BC337 lerdeki 1 k ve 100 ohm lar 1/4 veya 1/2 Watt kullanabilirsiniz... 24 Volt için kondansatörleri her ihtimale karşı 35 volt alın.Çok bir farkı olmaz zaten...

Yanıt #20
Tamam hocam,bugün aldım şimdi  pratik olarak kurdum çalıştı,
çıkışa 100 watt normal lamba bağladım,yanıyor,ama
2n6277 transistörü bulamadık,yerine 2n3055 bağladık,sizce onun muadili ne olabilirdi.?
Birde Trafonun sıfır noktasına bağlı olan baş başa vermiş diyotları şemada değeri olmadığı için
1n5008 aldım,10 saniye sonra yandılar,bende iptal ettim,çalışıyor,sizce bu diyotlar ne değerde olmalıydı.Trafom 400 watt,bitireyim tv ye ve bilgisayarı beslemeyi düşünüyorum,buzdolabı için deneme yapacağım. olur ise şemayı sitede çalışıyor şeklinde yayınlarız.

Yanıt #21
2n6277, 2sc2974, 2sc3213, 2sd647a, 2sd697,2sd806, bux92, bux93
http://alltransistors.com/crsearch.php?mat=Si&struct=npn&pc=250&ucb=180&uce=150&ueb=6&ic=50&tj=&ft=&cc=&hfe=30&caps=TO3
Buradan muadilleri seçebilirsiniz.Ben frekans, collector kapasitesi ve sıcaklık sınırlarını devredışı bırakıp muadil elemanları seçtim.2n3055 güç değerleri olarak daha düşük.Yani yüksek güç çekerseniz transistörler yanacaktır...

Yanıt #22
Bu transistörler şu an yanımda  yok,sürücü transistör hariç 3x3 TIP 122 bağlasam dahamı iyi olur.;? ayrıca  o  bahsettiğim diyotlar  nasıl bir tip acaba..?

Yanıt #23
Diyotlar besleme gerilimini trafo üstünde oluşacak ters gerilimlerinden korumak için.Burada besleme gerilim 12 volt iken 50-60 voltlara kadar bir ters gerilim oluşabilir.Korumak için 1N4003 veya üstü
( sonrakam 3 = 300v, 4 = 400v, 5 = 500v, 6 = 600v, 7 = 1kV olur ) diyot kullanmanız gerekir. Devrede kullanılan transistör 2n6277 50 Amperlik.TIP 122 uygun değil.Bulabilirseniz TIP3055 deneyin.Yaklaşık 350 Watt\'ı rahat alırsınız.Daha yukarısında transistörler ısınır.Ama yanlış anlamayın transistörler devre boştaykende ısınacak, yüksek güçte aküden gelen akıma bağlı olarak el yakacak dereceye gelebilir...Bu güç televizyon vs. için yeter... Zaten televizyon ortalama 180 Watt çeker ( LCD 40\" ), bilgisyarda ise güç kayanğına ve sizin kullanmanıza bağlı olarak ortalama 300 Watt çeker...

Yanıt #24
Afedersiniz,TIP 3055 önermişsiniz,yarın almaya gideceğim,bir merakım var,bu transistörü Watt ınamı,amperinemi, voltunamı,neyine göre belirleniyor,da uyum sağlıyor,öğrenmiş olayım,sizleride sık sık rahatsız etmiyeyim.bu transistör 2n3055 in -T- tipi olan değilmi,?çelik kasadan bende çook var.
Nede olsa insan çekiniyor,
pratik olarak öğrenirsem rahat ederim.Ben elektronikte yalnızca ve yalnızca, bana lazım olan şeyleri tam olarak öğrenmeyi seçenlerdenim,tamamını öğrenmem ve yetişmem mümkün değil,teşekkür  ederim.

Yanıt #25
Transistör seçiminde tüm özellikleri ayrı değerlendirilir.Devrede transistörler üzerinden geçen akım 30 amperi bulabilir.Ve geçecek voltaj 12-24-48 olabilir.İşte buradan transistörün değerlerini belirlemiş oluyoruz.150 Volt 50 Amper.150 volt olmasının nedeni aynı akım değerinde daha düşük voltaj olmaması.Tabiki transistörlerde önemli bir değer daha var : ß. ß değeri transistörün E-B akımına karşılık E-C arasından geçirebileceği akımın oranıdır.Kısacası transistörün yükseltme oranıdır.Tabi bu değer güç elektroniği devrelerinde pek önemli değildir.Dikkat edin hiç demiyorum, pek diyorum :) Yani ß değer minimum 50 olan bir transistörün muadili ß min = 200 olamaz.Yakın değerler tercih edilmeli.Tabi bu ß değerleri minimumdur.Sıcaklıktan çok etkilenir.En basitinden BC547 nin ß değeri minimum 200 dür.Bu değer el içinde tutmayla 300\'e kadar çıkabilir.
Transistörleri özetlemiş olduk.
2N3055 ile TIP3055 aynı model transistörlerdir.Ancak 2N3055 \' in kaliteleri aynı değildir.Yani alacağınız yerden 2N3055 1. Kalite olarak bulmanız gerekir.Belki sıkıntı yaratır diye TIP3055 önerdim.Tip3055 de kalite farkı yoktur.Kalite farkını buradan görebilirsiniz:
http://www.direnc.net/index.php?do=catalog/results&q=2n3055
1. kalitesi 1,59 TL, 2. kalitesi 0.95 TL.Alacağınız transistörün 1.60 TL olması kalite açısından avantaj sağlar...
Evet kendine lazım olanı öğrenmekte güzel bir yöntem ama bir alana bulaştığınızda bütünüyle öğrenmenizi tavsiye ederim... İyi çalışmalar...

Yanıt #26
Peki hocam teşekkür ederim.ben başka bir devrede Mosfet kullanmak istiyorum.
IRF 510 mosfet kullanmak istiyorum,inverterde 3+3 mosfet kullanacaksam,serimi paralelmi olmalı.?
Ara elemen olarak,düşük ohm lu dirençler ilave edildiğini gördüm.transistörden biraz farklı,çok güçlü ama hassas,mosfetlerin diziliş şeklini nasıl yapmalıyım.?şimdiden teşekkür  ederim. (pıc  çalışmalarım devam ediyor) ??? Yada farklı mosfet çiftlerini sıra  sıra dizebilirmiyim.

Yanıt #27
Mosfet kullanımı farklıdır.Normal transistör gibi süremezsiniz.Onların özel sürücü entegreleri vardır.Mosfetleri paralel bağlamak pek iyi değildir.Korumasız devrelerde fazla akım çekerseniz paralel mosfetler meftâa olabilir :) Mosfetli inverter için farklı bir devre bulmalısınız...

Yanıt #28
Sg3524 ile süreceğim bende şu an  elimde var,biraz güçlü olsun diye mosfet istedim.IRFz 44 ile IRFp 064n  den  ikişer tane nasıl bağlarım.yadatavsiye  edeceğiniz mosfetleri,

Yanıt #29
İki tane bağlamak yerine daha güçlü bir mosfet kullanın.